Zelenjavni vrt v septembru. Setve in sajenje na domačem vrtu.

Kdaj in kje sejemo špinačo?

Če špinačo sejemo do sredine septembra jo režemo še v tem letu. Špinača, ki jo bomo sejali kasneje  v septembru in oktobru prezimi in jo režemo spomladi. Običajno jo sejemo na gredice kjer smo gojili paradižnik, kumarice, papriko, jajčevec, feferoni, bučke, lubenice, melone ali solato.

Kliknite spodaj za ogled video posnetka:

Video nasvet smo pripravili v sodelovanju z Mišo Pušenjak s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor.

KLIKNITE TUKAJ za VODNIK PO VRTU, knjigo avtorice Miše Pušenjak.

Priporočeni načini setve zimske solate

Zimska solata Posavka

Zimska krhkolistna solata sorta Posavka spomladi oblikuje glave.

 

Prezimne sorte solate sejemo do konca septembra, včasih je uspešna še poznejša setev. Setev krhkolistnih sort opravite v več terminih in sicer v začetku septembra in začetku oktobra. Mehkolistne sorte pa v sredini septembra in sredini oktobra. Pri solati pazimo, da jo ne sejemo poleg peteršilja, v tem času se bo dobro počutila ob špinači.

Setev zimske solate je bolj uspešna od sajenja sadik. Predlagamo, da zimske solate pred zimo ne redčimo. Redčenje opravimo, ko je v februarju, marcu zemlja primerna za okopavanje. V primeru hitre zime bo bolje prezimila septembrska setev solat. Če bo zima prišla nekoliko kasneje, bo bolje prezimila oktobrska setev zimske solate.

Setev motovilca, blitve, rukole in redkvice

motovilec

Motovilec ste nekateri že sejali v avgustu, sejemo ga lahko tudi v začetku septembra, če ga sejemo v konec septembra in v oktobru ga uživamo spomladi.

Blitvo v vrtu pobiramo že celo leto, če jo še nimate jo v septembru še vedno lahko sejete ali sadite s pomočjo sadik.

Rukolo lahko na prosto sejemo celo leto, ko je temperatura nad 5 °C. Največkrat jo sejemo med solato, ker ne rabi svojih gredic. Divja rukola v nekoliko bolj zavetnem delu celo prezimi, gojeno rukolo pa pozimi lahko sejemo tudi v lončke in posode, podobno kot krešo. Zadnji rok za setev redkvice je sredina septembra, pobirali jo bomo čez dober mesec.

Jesenske setve sejemo v vrste

Priporočamo, da jesenske setve špinače, motovilca, zimske solate in ostalih vrtnin sejete v vrste. Tako boste ob koncu zime tla lažje okopali. Če jesenske setve sejete povprek, je to opravilo težje opraviti. V primeru mile zime boste lažje odstranili tudi plevele. Okopavanje v jesenskem in spomladanskem času najbolj natančno opravimo z Rezalno motiko Anka, ki omogoča “kirurško natančno okopavanje. Za ogled dela z Rezalno motiko Anka kliknite tukaj.

Okopavanje lahko opravimo tudi z Nihajno motiko Pepa, ki je odlično orodje za kultiviranje zemlje in pripravo podlage za sejanje in sajenje. Več o Nihajni motiki Pepa, ki olajša delo številnim vrtičkarjem si preberite tukaj. Motovilec sejemo na razdaljo 20 cm, špinačo na 25 cm, zimsko solato sejemo na razdaljo 30 cm.

KLIKNITE TUKAJ za nakup Rezalne motike Anka, ki se priporoča za „kirurško“ okopavanje, rahljanje tal, košnjo, grabljenje, sejanje, pletje ter ostala vrtna opravila.

KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje in hitro odstranjevanje plevela.

Za nasvet ali pomoč pri nakupu lahko pokličete na 040 669 449.

S sajenjem česna in čebulčka še počakajmo!

Čebulček za prezimljanje sadimo konec septembra in oktobra, tako bo čebula razvila več koreni in manj listja. Jesenski česen lahko kupite v septembru, sadite ga konec oktobra in v novembru. Če ga sadite prezgodaj požene velike liste, ki jih zimski mraz lahko poškoduje.

Pridelki, ki jih pobiramo v začetku septembra

Z grede pobiramo več vrtnin. V tem času se še vedno veselimo plodovk med katere uvrščamo papriko, jajčevec, lubenice, melone, bučke, ter paradižnik, ki v deževnem poletju praviloma propade zaradi krompirjeve plesni. Naj opomnim, da v rastlinjakih in nadstreških ob ustreznem ekološkem varstvu paradižnik še vedno pobiramo.

Pridelek nizkega fižola.

Pridelek nizkega fižola.


Na krožnikih se veselimo tudi nizkega fižola za stročje, zrnje, visokega fižola, kolerabe, zelja, ohrovta, dnevno režemo tudi peteršilj in drobnjak
. Celo leto se po rezi lepo obrašča tudi blitva. Med kapusnicami lepo uspeva zelena, tudi rdeča pesa je najboljša sveža v solati, iz nje lahko iztisnemo tudi sok. Pobiramo tudi poletno solato, ki jo največkrat sadimo ob visok fižol. Tudi radič in endivija, ki smo jo sadili za zgodnjim krompirjem v začetku poletja že pobiramo z vrta.

Prazne gredice ozelenimo s posevki za zeleno gnojenje

bela gorjušica

Bela gorjušica

 

Na kakšno gredo posejemo facelijo. Lahko poizkusimo tudi z oljno redkvijo ali belo gorjušico, ki ju na vrtu pustimo da pomrzne in ostane na gredi do pomladi. Od sredine septembra do konec oktobra lahko sejemo tudi ozimna žita, ki jih marca, ko so tla primerna za obdelavo vdelamo v tla. Tako bodo tla pokrita z zeleno odejo, kar je priporočljivo za vsak vrt.

Zemlje ne obračamo in ne gnojimo

Za jesenske setve zemlje ne obračamo in ne gnojimo. Rastline bodo imele dovolj hranil do pomladi. Če bomo tla gnojili bodo rastline, ki jih sejemo in sadimo slabše prezimile. Predlagamo, da tla v vrtu samo površinsko rahljamo z Ruskimi vilami, saj imajo rastline, ki jih sejemo in sadimo v septembru plitek koreninski sistem. Tako ne bomo uničevali koristnih mikroorganizmov v tleh.

tla rahljamo z ruskimi vilami

Zbita tla pred setvijo in sajenjem plitko rahljamo z Ruskimi vilami Premium.

V primeru tople zime rastline enkrat pognojimo s suhimi namočenimi koprivami, ki jih naberemo v septembru. Za gnojenje lahko uporabite tudi pripravke na osnovi alg.

Zeleni svet priporoča:

Imate težave z natančnim okopavanjem in odstranjevanjem plevela? Zdaj se vam ni treba več sklanjati in prenašati nelagodja v križu. Rezalna motika Anka je idealna rešitev, ki vam lahko pomaga pri rahljanju zemlje, košnji, grabljenju, lažji setvi in plevelu. S tem vsestranskim orodjem lahko brez težav razbijete tako velike kot majhne grude zemlje. Za okopavanje je zelo uporabna tudi Nihajna motika Pepa. Za pripravo na nove setve in sajenje uporabljamo tudi Ročno frezo Mici. 

Rezalna motika Anka, Nihajna motika Pepa, Ruske vile Premium, Ročna freza Mici 12 in Ročna freza Mici 20.

KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje in hitro odstranjevanje plevela.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Rezalne motike Anka, ki se priporoča za „kirurško“ okopavanje, rahljanje tal, košnjo, grabljenje, sejanje, pletje ter ostala vrtna opravila.
KLIKNITE TUKAJ za nakup male Ročne freze Mici 12 (delovna širina 12 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na manjših površinah. Primerna za odstranjevanje plevela na vrtni gredi, manjšem vrtu in vrtni poti.
KLIKNITE TUKAJ za nakup velike Ročne freze Mici 20 (delovna širina 20 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na večjih površinah. Primerna za pripravo grede, okopavanje krompirja, koruze, … , sadovnjaka in vinograda.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-PREMIUM (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali. Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.

Za nasvet ali pomoč pri nakupu lahko pokličete na 040 669 449.

natisni članek

 

 

Povezane vsebine:

 © Zeleni svet

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


11 komentarjev na “Zelenjavni vrt v septembru. Setve in sajenje na domačem vrtu.

  1. Nada

    Pozdravljeni,
    rad bi vas povprašala ,če lahko uporabim za kompost pepel od pelet.Hvala za vaš odgovor in lep dan vam želim Nada

    Reply
    • andrej

      Jaz pepel od peletov med letom odlagam na kompost.pozimi pa direktno na vrtu posujem.

      Reply
  2. Tanja

    Hvala za super koristne nasvete.
    In ja, ta bramor, nebodigatreba😢, mi letos temeljito obdeluje vrt.

    Reply
  3. Barbka

    Dragi moji, jaz pepela od pelet NE BI DAJALA na vrt.Smo probali,pa se ni obneslo,ker to ni čisti les ampak vsebuje primesi.Zemlja je postajala vse bolj suha in prazna.Samo toliko bi rada povedala pa lep pozdrav
    Barbka

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni, s pepelom je treba biti pazljiv, vrtni zemlji se dodaja redno kompost v priporočenih odmerkih glede na vrtnino in analizo zemlje.

      Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *