Črna, bela, rdeča murva in nizka različica za manjše vrtove, atrije in terase

Črno in belo murvo uvrščamo med jagodičasto sadje

V Sloveniji je navadna črna in bela murva najbolj razširjena na Primorskem, najdemo jo tudi na Štajerskem, v Prlekiji in na Dolenjskem. Najraje ima tople, zavetne in sončne lege. Poznamo jo kot večje prosto razvejano drevo. Murva je običajno veliko drevo, njeno pravo nasprotje je nizka črna murva sorta `Full Seasons`, ki jo lahko brez bojazni sadimo v vsak vrt, teraso ali atrij.

Nizka, povešava črna murva `Full Seasons` je zanimiva novost, ki je počasi rastoča sorta in junija obrodi obilen pridelek.

Njeni plodovi so temno vijolični, zelo sladki in okusni. Običajno doseže višino 2,5 m in je odporna na sušo ter ni zahtevna glede tal.

Povešava in nizka črna murva `Full Seasons` je sadna posebnost za manjše vrtove, terase, atrije in urbane površine

Murva sorta Full Seasons je prva posebnost med sadikami murve.

 

Črna murva sorta `Full Seasons` je sadna novost in posebnost nizke in kompaktne rasti. Zraste le do 2,5 metra višine.

Lahko jo gojimo v večjih posodah, visoki gredi in vrtni gredi. Primerna je za sajenje v manjših vrtovih, svoj prostor lahko najde na terasi, predvrtu ali atriju.

KLIKNITE TUKAJ za nakup  murve `Full Seasons` (POSEBNOST), ki je prikupna sadna posebnost in je nizke povešave rasti. Zraste le do 2,5 metra višine, zato jo gojimo na manjših vrtovih, atrijih in terasah.

Plodovi črne murve `Full Seasons` zorijo v poletnem času

pritlikava črna murva

Plodovi sorte `Full Seasons` so sladki in okusni.

 

Cveti meseca maja, zori pa v poletnem času. Njeni plodovi so sladki in izjemno okusni.

S plodovi sorte `Full Seasons`se sladkamo v poletnem času. Sadimo jo tudi v manjše in večje podeželske vrtove.

Nizka črna murva `Full Seasons` je odpornejša od ostalih sort

Sorto nizke murve `Full Seasons` sadimo na sončna in zavetna mesta v vrtu. Rastlina je odporna na vroča poletja, vseeno pa je hvaležna za zalivanje in talno zastirko v vročem, suhem poletju. V primeru, da jo gojimo v posodi, jo v vročem poletju redno zalivamo. Rada ima peščeno in za vodo dobro propustna tla.

V prvem letu po sajenju je treba jeseni s kopreno ali koruznico zaščititi predvsem mlade sadike. Priporoča se tudi redno zalivanje v poletnem času.

Kakšno zemljo izberemo za sajenje murve v loncih?

Murvi ustreza navadna vrtna zemlja. V primeru, da jo sadimo v posodo izberemo vsaj 2 krat večji lonec kot je tisti v katerem je bila kupljena. Rastlino potem vsaki dve leti presajamo v večjo posodo. Dobro se počuti v loncu, ki je volumna okrog 50 litrov. Na vrtu bo pritlikava murva najbolje uspevala, zato jo brez težav sadimo tudi v celinska področjih.

Posebnost med murvami je tudi perzijska murva s podolgovatimi plodovi

Perzijska ali pakistanka murva (Morus macroura) ima značilne podolgovate plodove ki so nekoliko daljši kot pri ostalih običajnih sortah murve. Plodovi, ki so lahko bele, roza ali rdeče barve so po okusu primerljivi tistim iz črne murve.

Perzijska murva je druga posebnost v svetu murv, ki rastejo v Sloveniji.

Velikokrat jo imenujemo tudi himalajska oz. tibetanska murva. To je sorta murve za katero so značilni podolgovati plodovi.

Plodove uporabljamo kot sadje za zaužitje ali kot sadje za nadaljno predelavo (marmelade, želeji, džemi…). S plodovi, ki so sočni, osvežilni ter sladko-kisli, nas obdari v sredini poletja.

Ta sorta murve se razvije v drevo visoke rasti. 

KLIKNITE TUKAJ za nakup  murve `Full Seasons` (POSEBNOST), ki je prikupna sadna posebnost in je nizke povešave rasti. Zraste le do 2,5 metra višine, zato jo gojimo na manjših vrtovih, atrijih in terasah.

KLIKNITE TUKAJ za nakup perzijske murve (POSEBNOST), ki ima podolgovate, vzdolžene plodove. Ta sorta murve se razvije v drevo visoke rasti.

KLIKNITE TUKAJ za nakup sadik črne, bele, rdeče ostale murve, ki so večje rasti in so primerne za vrtove z veliko prostora. Presenečeni boste nad širokim izborom sort za celo Slovenijo.

Katere sorte bele in črne murve priporočamo za večji vrt?

Murve po barvi plodov delimo na bele in črne murve. Izbiramo sorte z večjimi plodovi. Bela murva zori večinoma junija in julija. Plodovi so bele barve, ki se preliva v rdečkasto, včasih celo rdeče črno. Plodovi bele murve so večinoma velikosti 2 do 3 cm.

bela murva

Bela murva. Foto: AdobeStock

Rdeča murva.

 

Poznamo tudi rdeče murve in posebno pakistansko ali perzijsko murvo, za katero so značilni podolgovati plodovi.

Najbolj pogoste so sorte črne murve. Plodovi črne murve so pri določenih sortah večji od 3 cm. Plodove bele in črne murve uživamo sveže, ali jih predelamo v marmelade.

črna murva seedless

Črna murva. Foto: AdobeStock

murva 600 let

Več kot 500 let stara murva pred vilo Fabiani v Kobdilju na Krasu.

Zeleni svet priporoča:

Murva je nekoliko pozabljena jagodičasta sadna vrsta. Za popestritev vrta svetujemo izbor te nezahtevne in zdrave sadne vrste! Plodovi murve bodo v zgodnjem poletju obogatili vaš pridelek zdravih in domačih plodov.

KLIKNITE TUKAJ za nakup  murve `Full Seasons` (POSEBNOST), ki je prikupna sadna posebnost in je nizke povešave rasti. Zraste le do 2,5 metra višine, zato jo gojimo na manjših vrtovih, atrijih in terasah.

KLIKNITE TUKAJ za nakup perzijske murve (POSEBNOST), ki ima podolgovate, vzdolžene plodove. Ta sorta murve se razvije v drevo visoke rasti.

KLIKNITE TUKAJ za nakup sadik črne, bele, rdeče ostale murve, ki so večje rasti in so primerne za vrtove z veliko prostora. Presenečeni boste nad širokim izborom sort za celo Slovenijo.

© Zeleni svet

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


8 komentarjev na “Črna, bela, rdeča murva in nizka različica za manjše vrtove, atrije in terase

  1. Marko

    Je murva samoopraševalna sadna vrsta, ali je zaradi opraševanja potrebno saditi po 2 oz. več dreves/vrst murv?

    Reply
  2. branko

    Pozdravljeni!
    Vprašal bi vas, po kolikšnem času Murva daje prve pridelke?
    Hvala in lp, Branko!

    Reply
  3. Jože

    Pozdravljeni!
    Imava vse tri vrste v Logatcu. Mlade in vsako leto polne.
    Želiva jih zadržati v nizki višini. Kako je z obrezovanjem, ker se je rdeča zelo zgostila?

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni, vzdrževanje murv je zaradi njihove trpežne narave preprosto. Zimsko obrezovanje, ki se izvaja februarja ali v začetku marca. Med obrezovanjem se pusti do pet trpežnih vej, ki se razvijejo v naravno krošnjo. Običajno se z drevesa odstranijo le odvečne ali poškodovane veje, saj imajo murve prirojeno lepo obliko. Pomembno je, da dosledno obrezujemo vse stare ali prepletene veje. Okrasna murva zahteva pogosto oblikovanje, kar je zapleten postopek, ki ga opravijo vrtnarji in ga je treba opraviti večkrat na leto. Najpogostejši obliki krošnje drevesa sta okrogla in piramidalna. Lep dan, ekipa Zeleni svet

      Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *