Stevija na vrtu, terasi, balkonu in uporaba v kuhinji ter ljudskem zdravilstvu
Odlično naravno sladilo lahko gojimo na domačem vrtu, balkonu ali terasi. V zadnjem desetletju je v Sloveniji postala nepogrešljiva v vsaki domači kuhinji. …
Odlično naravno sladilo lahko gojimo na domačem vrtu, balkonu ali terasi. V zadnjem desetletju je v Sloveniji postala nepogrešljiva v vsaki domači kuhinji. …
Baldrijan je zelo uporabno zelišče na domačem vrtu. Gojenje baldrijana je vse bolj razširjeno, ker ga veliko uporabljamo v ekološkem vrtnarjenju in …
Zeliščna raba majarona je vsestranska v kuhinji in domačem ljudskem zdravilstvu. Majaron gojimo na vrtu, visoki gredi, balkoni in terasi. Sadimo lahko …
Okenska polica v zimskem času nikoli ni prazna. Jeseni presadite 5 priljubljenih zelišč, ki jih uporabljamo v kuhinji pozimi in uživajte v sobnem …
Vas zanima kako razmnožujemo in uporabljamo netresk na vrtu? Uporabna rastlina je lepa na okrasnem vrtu in hkrati pomaga pri pikih, opeklinah, ranah, …
Vas zanima kako razmnožujemo in sadimo šentjanževko na domačem vrtu? Zdravilna rastlina ne zahteva posebne oskrbe. Olje iz šentjanževke je v ljudski …
Seme pegastega badlja uporabljamo v domačem zdravilstvu že več kot 2000 let. Glavna koristna učinkovina v semenu pegastega badlja je silimarin, ki se …
Ste vedeli, da iz kapucinke lahko pripravite čaj in hladni izvleček in z njima škropite po rastlinah? Na ta način učinkovito delujete proti ušem in …
Materino dušico največ uporabljamo za čaje, sirupe in v kuhinji. Dodajmo jo v kopeli in naravno kozmetiko. Vključujemo jo tudi v aromaterapije in masaže. …
Grm kaper zelo lepo cveti, užitni so njegovi neodprti cvetni popki. V Sloveniji jih na prostem gojimo v obalnem pasu, v ostalih področjih pa predvsem kot …
Rman je cvetoče zelišče, ki ga nabiramo poleti. V ljudskem zdravilstvu je zelo uporaben za krepitev zdravja ljudi, živali in rastlin. Nepogrešljiv je tudi …
Vratič je zelo cenjeno zelišče v ljudskem zdravilstvu. V domačem vrtu je najbolj uporaben kot naravno škropivo, ki deluje proti škodljivcem. Cvetove …
Vas zanima kako gojimo tavžentrožo v domačem zeliščnem vrtu? Uspešni boste z vzgojo sadik ali z direktno setvijo na stalno mesto. Cvetoča stebla …
Zlatorumeni cvetovi ognjiča med zeliščarji že od nekdaj uživajo velik ugled. Sicer poznan predvsem kot okrasna rastlina, je tudi nadvse zdravilen in …
Kamilico v ljudskem zdravilstvu najpogosteje uporabljamo za pripravo čajev. Pomaga nam pri vnetjih, saj površinsko razkužuje in hkrati pomirja. Uporabni del …
Tavžentroža je dolgo poznana kot izjemna zdravilna rastlina. Samoniklo jo kot posmično rastočo rastlino najdemo na naravnih travnikih, ki so čedalje …
Star kitajski pregovor pravi: »Raje brez hrane tri dni kot le en dan brez čaja«. Najnovejša sodobna spoznanja le še potrjujejo tradicijo, da pitje čaja …
Opojni vonj sivke ali lavande vsakega premami. Ta mistična in aromatična mediteranska rastlina skriva v sebi posebno moč. Ta magična rastlina ima poleg …
Kopriva je v ljudskem zdravilstvu uporabna že tisočletja. Uporabljamo jo tudi v domači kuhinji, naravni kozmetiki in vsakem domačem vrtu. Naberite koprivo …
Predstavljamo vam 20 osnovnih trajnih zelišč, dišavnic in zdravilnih rastlin za vsak vrt. Spoznali boste nekaj uporabnih vrednosti šentjanževke, ameriške …
Ožepek je malo poznan, a vendar vsestransko uporaben trajni polgrm. Cveti od junija do konca avgusta, zato je zdaj pravi čas, da naberemo njegove liste in si …
Trpotec najdemo na skoraj vsakem travniku in kolovoznih poteh. Mnogi vedo, da če si trpotčev list položimo na rano ali udarnino, s tem pospešimo celjenje …
Zelena barva pomeni rast, potrjuje življenje, nazdravlja upanju, je nekoč zapisal Tone Pavček. Prav pomlad je letni čas, ki najglasneje opeva zelenje in …
Navadni slez je zdravilna rastlina iz družine slezenovk. Že v antiki je bila slezova korenina zelo cenjena. Znameniti ljudski zdravnik Hufeland, ki je …
Baldrijan ali zdravilno špajko so uporabljali že starogrški in rimljanski zdravniki. Služil jim je za zdravljenje prebavnih motenj, krepitev menstruacije …
Prihaja spomladanski čas, ko bodo čemaževi gozdovi značilno zadišali po česnu. Pri nabiranju moramo biti zelo previdni, da čemaža ne zamenjamo za …
Tako kot ljudje se zdravijo tudi živali. Vsaka žival v divjini ve, katera rastlina ji bo pomagala pri določenih težavah. Mačka, ki ima težave s prebavo, …
Poraba vode z zalivanjem je odvisna od posamezne vrtnine, razvojne faze rastline in vremenskih razmer. Na zmanjšano porabo vode pri paradižniku, papriki, …
Za uporabne in cvetoče zasaditve vedno izberem zemljo, ki dobro zadržuje vlago. Za vas sem posadil užitno in cvetočo zasaditev. V posodo sem sadil tudi …
V mesecu aprilu sadimo v vrt, posode in korita. Za hitrejši pridelek je najbolje saditi s pomočjo sadik. V posodah kombiniramo različno zelenjavo in okrasne …
Urbano vrtnarjenje je trend v Sloveniji in drugod po svetu. Domač vrt na balkonu, terasi si lahko ustvari prav vsak. Tako se približamo naravi in vrnemo k …
Vsaka rastlina ima svojega dobrega soseda. Tako je tudi z zelišči. Za vse navdušence zelišč predstavljamo najboljše kombinacije zelišč in cvetlic. V …
V domačem vrtu kombiniramo veliko vrtnin. Poizkusite kombinirati domačo zelenjavo z zelišči, sejte in sadite v mešane posevke. Tako bodo rastline bolj …
Origano je večletna trajnica. Najbolj pogost je v sredozemskih deželah. Gojimo ga tudi v Sloveniji, kjer je zastopan v številnih domačih vrtovih, terasah …
Žajbelj največkrat uporabljamo kot zelišče ali dišavnico. V zadnjem času ga zaradi lepih raznobarvnih listov uporabljamo tudi kot okrasno rastlino. Ta …