V članku vam opišemo kako kombiniramo in poskrbimo za cvetoče trajnice na gredah. Foto in video: Arboretum Volčji potok.
KLIKNITE NA VIDEO ZA OGLED:
Video predstavitev: Andreja Vučer, univ. dipl. inž. kraj. arh., Arboretum Volčji potok.
Trajnice uspevajo na soncu, polsenci ali senci
Cvetoče trajnice običajno sadimo na skrbno pripravljene cvetlične grede. Vse trajnice ne uspevajo enako dobro, kamor jih posadimo. Pri izboru trajnic za vrtno gredo, je treba upoštevati, kje rastejo v naravnem okolju.
V naravnem okolju ločimo različne habitate ali življenjske prostore. To so: gozd, gozdni rob, skalnjak, odprt sončen prostor, senca dreves, voda, obvodni prostor in močvirje. To pravilo upoštevamo tudi v vrtu.
Nižje trajnice sadimo v ospredju, višje v ozadju
Trajnice izbiramo po višini in obliki rasti, kakšne so po cvetenju in v zimskem času, ko pri večini nadzemni del odmre. Nekatere trajnice so lepe v cvetju, druge samo v listih, kot so hoste, ali pa imajo atraktivne plodove.

Kombinacije zasaditev trajnic v Arboretumu Volčji Potok glede na višino in oblike rasti ter čas cvetenja.
Trajnice na grede sadimo v skupinah, ne posamezno
Pri kombiniranju trajnic na gredi najboljši učinek dosežemo z večjimi skupinami enakih cvetočih trajnic, kot 20 popolnoma različnih trajnic. Manjše trajnice svetlejših barv sadimo v ospredju in nadaljujemo po velikosti in v temnejših barvah v ozadju.
Uporabljamo različne odtenke ene barve v harmoničnem redu, ali pa v kontrastih, kot je rdeča/rumena, modra/rumena, oranžna/modra, rdeče/bela.
Ostrožniki bodo bujno cveteli ob dobri oskrbi
Med zahtevnejše trajnice uvrščamo ostrožnike ali delfinije. Po nekaj letih jih ponovno presadimo in dodamo svežo zemljo. Po vsakem cvetenju pognojimo in izrežemo socvetja. Tako jim podaljšamo življenjsko dobo in omogočimo bujno cvetenje, ki ga lahko občudujemo dlje časa v poletje.
Trajnice dognojujemo, odstranjujemo odcvetele cvetove in zastiramo
Trajnice po potrebi dognojimo, ko je zemlja vlažna. Trajnicam izrezujemo odcvetele cvetove in socvetja, da podaljšamo čas cvetenja, dosežemo boljšo razrast in jim podaljšamo življenjsko dobo. V današnjih zasaditvah so zelo uporabne trdožive okrasne trave, katere umeščamo tudi v zasaditve v koritih in posodah.
Trajnice kombiniramo s cvetočimi grmovnicami in vrtnicami
Trajnice kombiniramo s cvetočimi grmovnicami. Za zasaditve na gredah s trajnicami največkrat uporabimo vrtnice, sivko, hibiskuse in tudi vzpenjavke, kot je poletno cvetoči klematis.
Hoste so lepe v listju celo leto
Hoste so lepe v velikih listih celo leto. Hoste so zelo priljubljene trajnice, ki jih sadimo v senčni in polsenčni del vrta. Sadimo jih pod drevje, večje grmovnice in v posode. V mešani zasaditvi različnih sort še posebno pridejo do izraza njihovi barviti listi, ki jih lahko kombiniramo tudi z drugimi rastlinami.
Za dodatno popestritev jih sadite v družbo s praprotmi, lisastimi koprivami, debelačko, raznimi zimzeleni, krvomočnicami, svetilko, nizkimi travami, pisanimi šaši in drugimi rastlinami, ki sodijo v senčni del vrta. Tako bo olajšano tudi zalivanje in okopavanje.
Andreja Vučer, univ. dipl. inž. kraj. arh.
Andreja Vučer je krajinska arhitektka z bogatimi izkušnjami projektiranja in zasajanja vrtov. Zaposlena je v Arboretumu Volčji Potok in ima bogate izkušnje na področju urejanja vrtov.
Pozdravljeni,
vse trajnice in zasaditve dobro poznam, ker imamo doma takšne zasaditve.
Doma sem v ravninskem Prekmurju in me zanima kaj bi uspevalo pri nas, ker smo si omislili kraški vrt.
Sivke uspevajo, juke tudi…
Prosim za nasvet.
Hvala in lp
Pozdravljeni ga. Danica, kontaktirajte strokovnjaka Matica Severja, za najboljši izbor in morebiti tudi načrt https://trajnice-carniola.com/.