KLIKNITE NA VIDEO IN SI OGLEJTE AKTUALEN NASVET
Štihanje vrta, zemlje? Ne hvala, sem za vrt brez prekopavanja
V domačem vrtu ne “štihamo”, ker želimo ohraniti življenje na vrtu. Tako ne vznemirjamo mikroorganizmov v tleh, ki so naš najboljši pomočnik.
Vsi organizmi v različnih slojih tal gradijo kanale za zrak, dostop vode in “prevoz” hrane. Če tla “štihamo” in obračamo, porušimo naravno ravnovesje v tleh.
Zagotovo ne želite uničiti pravega podzemnega mesta na domačem vrtu, ki dela za vaše rastline? Koristne bakterije, mikorizne glive in ostali organizmi so nadvse koristni in jih ne uničujemo. Tla globoko rahljamo z vilami, ki zemlje ne obračajo.
Delamo takrat, ko se zemlja lepo drobi in ne oprijema orodja ali obutve. Suha in zbita tla predhodno namočimo, da so rahla.
Mikroorganizmi in priprava vrtne grede ter tovarna hrane za rastline
Pri gnojenju vrta z organskimi gnojili je pomembno, da gnojimo tla in ne rastline. Zdrava in humusna zemlja med rastjo zelenjave, sadja in ostalih rastlin hrani naše varovanke.
Pri prehrani vrtnin, sadja, trte, okrasnih rastlin imajo največjo vlogo mikroorganizmi, ki razgradijo organsko snov v tleh in jo naredijo rastlinam dostopno. Zdaj vidimo, da je v ekološkem vrtu pomembno, da imamo zdrava, vitalna tla, ki jih ne prekopavamo, saj mikroorganizmi v tleh hranijo naše rastline.
Konjski gnoj in gnojenje vrta z rastlinami ali kompostom

Pognojite tla s konjskim gnojem v obliki pelet.
Konjski gnoj v peletih lahko uporabljamo samostojno.
Najboljše rezultate na vrtnih gredah boste dosegli, če konjski gnoj v obliki pelet kombinirate z rastlinami za zeleno gnojenje, ki jih največkrat sejemo v poletnem času.
V primeru, da imate premalo domačega komposta, ga potrosite po gredicah in dodajte še konjski gnoj v obliki pelet. Tako bo na vrtu vedno dovolj trajnih organskih ostankov, ki vežejo vodo, hranila in rahljajo tla.

Z 20kg vrečo konjskega gnoja bomo uspešno pognojili vrt in dopolnili manjkajoči kompost.
Konjski gnoj za vrt, vinograd in ostale rastline
Na domačem zelenjavnem vrtu uporabljamo konjski gnoj v spomladanskem, poletnem in jesenskem času, ko pripravjamo gredice za setev in sajenje vrtnin. Priporoča se tudi uporaba v vinogradu, sadovnjaku in to v začetku vegetacije. Obožujejo ga tudi vrtnice, okrasne trajnice in ostale rastline.
Tla, ki jih gnojite s SUBSTRAL Naturen BIO konjski gnoj v peletih ostanejo zdrava in plodna še vrsto let.
KLIKNITE TUKAJ za SUBSTRAL Naturen BIO konjski gnoj v peletih (7 kg).
Zadostuje za površino 30 do 50 m2.
KLIKNITE TUKAJ za SUBSTRAL Naturen BIO konjski gnoj v peletih (20 kg).
Zadostuje za površino 100 m2.
Plevel na vrtu, kompost, gnoj in ostala organska gnojila
V primeru, da želimo omejiti plevel na vrtnih gredicah, je treba konec julija ali v začetku avgusta posejati ajdo, ki vrt zelo dobro očisti enoletnih plevelov. Najbolje jo je sejati za krompirjem. V dobro pripravljenjem domačem kompostu običajno ni semen plevelov, ki bi lahko kalila. Domač gnoj, ki ni dozorel je pravi raj za plevel, ki ga na vrtu odstranjujemo celo leto.
Konjski gnoj v obliki pelet ne vsebuje semen plevelov. Njegova prednost je predvsem lažja uporaba, ter enostavno odmerjanje.
Ostala organska gnojila, ki jih uporabljamo na vrtu
Ste vedeli, da na vrt sejemo tudi rastline za zeleno gnojenje (facelija, bela gorjušica, ajda, detelja, …), ki jih vdelamo v tla in nam obogatijo vrtna tla z organsko snovjo in hranili? Ob uporabi sveže ali posušene zastirke, ki jo kasneje vdelamo v tla poskrbimo tudi za obogatitev tal.
Komposta je na vrtu skoraj vedno premalo in moramo dodatno posegati po konjskem gnoju in aktivatorju tal.
Lesni pepel nikoli ne posipamo istočasno kot organska gnojila. Za zastirko in gnojenje je uporabna tudi ovčja volna. Pravi gnoj je v Sloveniji že prava radkost in ga je bolje uporabiti v jesenskem času, da je spomladi takoj dosegljiv rastlinam.
Na vrt dodamo humus deževnikov, rdeče alge, huminske kisline in zeolit
Zagotovo ste vedeli, da je humus deževnikov pravo črno zlato za vsak ekološki vrt. Na vrtne grede ga dodamo v času rahljanja tal in priprave gredic. Humus deževnikov vsebuje Substral Naturen BIO izboljševalec tal, ki je v obliki drobnih zrnc in nima neprijetnega vonja. Na vrtu ga uporabimo vsaj dvakrat na leto (pomlad, jesen).

Substral Naturen BIO izboljševalec tal vsebuje humus deževnikov, rdeče alge, huminske kisline in zeolit.
Aktivator tal vsebuje še rdeče alge, ki pospešujejo rast in razvoj korenin, saj se tako tvori več koreninskih laskov. Za boljšo in lažjo vezavo hranil na koreninske laske rastlin poskrbijo huminske kisline, ki jih ravno tako najdemo v tem izdelku. Naravni zeolit pa poskrbi za boljšo vezavo vode in hranilnih snovi.
BIO izboljševalec tal dodajamo v času priprave gredic.
KLIKNITE TUKAJ za SUBSTRAL Naturen BIO izboljševalec tal, ki vsebuje humus deževnikov, rdeče alge, huminske kisline in zeolit.
Bonitete Substral Naturen BIO izboljševalca tal:
- zrnca brez vonja
- enostaven raztros brez prahu
- vsebuje naravne sestavine (humus deževnikov, rdeče alge, huminske kisline, zeolit)
- primeren za ekološko kmetovanje
- za vse vrtne in travnate površine
Zeleni svet priporoča:
SUBSTRAL Naturen BIO konjski gnoj v peletih je odlično organsko gnojilo za zelenjavni, sadni in okrasni vrt. Najboljše rezultate dosežemo, če ga kombiniramo z rastlinami za zeleno gnojenje ali kompostom. Z uporabo SUBSTRAL Naturen Bio izboljševalca tal boste naredili velik korak za vaša tla, ki bodo oplemenitena s humusom deževnikov, rdečimi algami, zeolitom in huminskimi kislinami.
KLIKNITE TUKAJ za SUBSTRAL Naturen BIO konjski gnoj v peletih (7 kg).
Zadostuje za površino 30 do 50 m2.
KLIKNITE TUKAJ za SUBSTRAL Naturen BIO konjski gnoj v peletih (20 kg).
Zadostuje za površino 100 m2.
**
KLIKNITE TUKAJ za SUBSTRAL Naturen BIO izboljševalec tal, ki vsebuje humus deževnikov, rdeče alge, huminske kisline in zeolit.
Substral Naturen BIO izboljševalec tal in Substral Naturen BIO konjski gnoj v peletih poiščite v Merkurju, Bauhausu, Kalia centrih, kmetijskih zadrugah in vseh bolje založenih vrtnarijah.
© Zeleni svet
Hvala za informacijo.
Super revija
Koristni nasveti.
Imam pa eno vprašanje: pšenične pleve vdelati v vrtno zemljo da ali ne?
Hvala in lp
Pozdravljeni g. Vito, pšenica služi kot zelena listna masa, katero se podkoplje.