KLIKNITE ZA OGLED VIDEO NASVETA:
Svetuje: Matjaž Mastnak, uni. dipl. inž. gozd. Video: Kristina Omovšek, dipl. inž. kraj. arh., montaža: Igor Donkov. Fotografije: Mateja Račevski, univ. dipl. inž. kraj. arh. Prispevek smo pripravili v sodelovanju z Arboretumom Volčji Potok.
Jesenska rez vrtnic preprečuje lomljenje stebel
Pri jesenski rezi vrtnic ni treba paziti kako režemo. Glavno vzgojno rez bomo opravili v pomladanskem času. Pri rezi v novembru nismo pozorni na položaj očes.
Pomembno je, da vrtnice porežemo do višine kolena. S takim ukrepom poskrbimo, da bodo vrtnice varne pod težo mokrega snega. Sneg jih ne bo polomil, olajšali si bomo tudi osuvanje z zemljo.
Po rezi odstranimo vso listje na poganjkih
Po rezi je treba poskrbeti za odstranjevanje listov s stebel vrtnic. To naredimo zato, da se v novo sezono ne prenašajo bolezni. Treba je vedeti, da so okuženi listi vir novih spomladanskih okužb, ki napadejo prve mlade liste.
Jesensko odstranjevanje listja z vrtnic se zagotovo obrestuje. Vrtnice bodo tako v boljšem zdravstvenem stanju.
Staro listje poberemo tudi na tleh
Tudi staro listje na tleh je vir novih okužb z boleznimi v pomladanskem času. Zato je treba pobiranje listja opraviti tudi na tleh. Klečanje na kolenih se zagotovo obrestuje, saj tako najlažje opravite dela, ki so bližje tal.
S pozorno oskrbo in higieno bodo zadovoljne tudi vaše vrtnice. Tako boste poskrbeli za boljše zdravje vrtnic v naslednji cvetni sezoni. Vrtnice pa vas bodo nagradile z bogatim poletnim cvetenjem.
V novembru razkužimo stebla vrtnic
Zadnji ukrep jesenske higiene vrtnic je razkuževanje stebel vrtnic. To naredimo s škropivom na osnovi bakra. Pred škropljenjem preverite koliko vode boste porabili za škropljenje vrtnic. To naredite tako, da vrtnice najpej škropite z vodo. Tako boste vedeli koliko vode potrebujete za škropljenje in ne boste pretiravali s porabo bakrenih pripravkov.
Škropilnico najprej napolnimo s polovico potrebne količine vode. Med mešanjem dodamo predhodno odmerjeno količino bakrenega pripravka in dopolnimo škropilnico s preostalo količino vode.
Po pripravi škropiva temeljito poškropimo stebla vrtnic. To naredimo tako, da od njih močno kaplja. Na ta način poskrbimo, da bolezni ne prezimijo na rastlini. Pripravljeno škropivo vedno porabimo do konca.
Vrtnice osujemo do koreninskega vratu
Zadnji ukrep vzimovanja vrtnic je osuvanje vrtnic. To naredimo tako, da z motiko zajamemo zemljo na gredici in jo osujemo okrog koreninskega vratu vrtnice. Tako oskrbovana vrtnica je varna pred zimskim mrazom.
Tisti del vrtnice, ki je osut z zemljo ne bo pomrznil tudi takrat, ko bodo temperature padle močno pod ledišče. Takšna zaščita je primerna za večino običajnih vrtnic. Bolj občutljive sredozemske sorte vrtnic še dodatno zaščitimo.
Občutljive vrtnice dodatno zaščitimo
Občutljive sredozemske sorte vrtnic je treba dodatno zaščititi. To naredimo na podlagi predhodnih izkušenj. Za dodatno zaščito poskrbi suho listje in veje smreke ali jelke.
Porezane vrtnice najprej osujemo s suhim listjem in potem zaščito zaključimo še z vejami iglavcev. Pri običajnih in odpornejših vrtnicah na zimski mraz takšna dodatna zaščita ni potrebna.
Oskrbovana vrtnica je varna pred snegom, mrazom in boleznimi
Vrtnica, ki je v sredini novembra porezana, je varna pred snegolomom. Če poskrbimo za odstranjevanje listja in škropljenje, je v prihodnjem letu manj občutljiva na bolezni.
Osuta vrtnica je tudi bolj varna pred zimsko zmrzaljo. Tako bo cepljeno mesto ustrezno zaščiteno in bo manj občutljivo na poškodbe, ki so povezane z nizkimi temperaturami.
Matjaž Mastnak, univ. dipl. inž. gozd.
Zaposlen je kot svetovalec v Arboretumu Volčji Potok. Ob redni službi je predavatelj in pisec člankov in knjig. Je tajnik Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije.
v prispevku pogrešam kako za zimo pripraviti in porezati plezalko. Govora je samo o grmastih vrtnicah. Lahko malo dopolnite?
POZDRAV
TUDI MENE ZANIMA KAKO POSKRBIMO ZA PLEZALKE,KER IMAM
ČUDOVITO BORBONKO,KI MI ŠE VEDNO CVETI
HVALA ZA ODGOVOR
POZDRAV ANDREJA
Pozdravljeni,
glede vrtnic kontaktirajte strokovnjaka iz Arboretuma Volčji Potok https://www.arboretum-vp.si/arboretum/kdo-smo, ki je avtor članka o vrtnicah https://zelenisvet.com/rez-vrtnic-skropljenje-zascita-pred-zimo/.
VODENJA IN DELAVNICE
Tel.: 01 831 23 45
Faks: 01 831 07 75
Matjaž Mastnak, univ. dipl. inž. gozd.
E-pošta: matjaz.mastnak@arboretum.si
Lep dan, ekipa Zeleni svet
Še enkrat isto vprašanje – oskrba vrtnic plezalk pred zimo: a te tudi precej skrašamo ali pa sploh ne?
Plezavo burbonko obranavate kot popenjavko, za katero se postopek vzimovanje opisal v odgovoru gospe Pii.
Grmaste popenjavke obravnavate kot rožne grme, torej tako, kot je opisano v glavnem prisevku.
lp mmastnak
Pri plazalkah pred zimo:
(1) dno rastline ogrnemo z zemljo,
(2) privežemo vse glavne veje k opori, zlasti skrbno tiste dolge šibaste, ki še nimajo stranskih vejic.
(3) stranske veje porežemo na pribl. 20 cm dolžine.
Spomladi bomo naredili selekcijo med starejšimi glavnimi poganjki in prikrajšali stranske, če jim bo konice poškodovala zima.
lp, mmastnak
Tudi mene zanima kako obrezati in zaščititi plezalko.Jaz sem samo skrajšala vse veje in ob koreninah nasula konjski gnoj. Ali je prav?
Pozdravljeni,
glede vrtnic kontaktirajte strokovnjaka iz Arboretuma Volčji Potok https://www.arboretum-vp.si/arboretum/kdo-smo, ki je avtor članka o vrtnicah https://zelenisvet.com/rez-vrtnic-skropljenje-zascita-pred-zimo/.
VODENJA IN DELAVNICE
Tel.: 01 831 23 45
Faks: 01 831 07 75
Matjaž Mastnak, univ. dipl. inž. gozd.
E-pošta: matjaz.mastnak@arboretum.si
Lep dan, ekipa Zeleni svet
Gnoja nikoli ne nasuvamo direktno na zalene veje, ker lahko pride do kemičnega ožiga. Najpraj dno vrtnice osujete z zemljo, nato pride gnoj okoli vrtnice.
Plezavkam pred zimo krajšamo le stranske veje, glavne puščamo. Opisano zgoraj v odgovoru gospe Pii.
Smisel predzimskega razanje je v tem, da zmanjšamo površino, na katero se lovi sneg. S tem zmanjšamo veretnos lomov in pokov. Pomembno je tudi veje privezati k opori.
lp mmastnak
Tudi mene zanima kako je z obrezovanjem plezalk.
Hvala
Spoštovana Tatjana, odgovor je zgoraj pri vprašanju ge Pie. lp mmastnak
Mene pa zanima obrezovanje mini vrtnic ali tudi tem vrtnicam jeseni odstranimo vse liste hvala
Pozdravljeni ga. Milena, odcvetele cvetove poberite, če jih je treba pomladiti pa to storite spomladi, prosimo pošljite fotografijo na: info@zelenisvet.com.
Zdravo,
Mene zanima obrezovanje stebelne vrtnice. Ali se tudi reže v novembru?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Pozdravljeni ga Marina, stebelnim vrtnicam prikrajšate odcvetele poganjke spomladi, več v članku TUKAJ https://zelenisvet.com/5-nasvetov-za-najlepse-vrtnice/.
Lepo pozdravljeni! Kako naj sama vzgojim vrtnico in kdaj se mora to narediti?Hvala za odgovor
Pozdravljeni ga. Ljudmila, vrtnice se v domačih pogojih razmnožuje s potaknjenci, žal nimamo kakšnega prispevka na to temo, najdete pa na Youtube kar nekaj videov, kako vrtnice pravilno razmnožiti in nadaljevati z vzgojo. Vprašanje lahko naslovite tudi na Arboretum Volčji Potok za več informacij s prve roke.
Kaj naredim če vrtnica sedaj ima še nastavke za cvet
lep pozdrav za ogovor
Pozdravljeni g. Benjamin, vrtnico zaščitite s smrečjem. Zdaj ni treba ničesar obrezovati. vrtnice v določenih toplejših obdobjih cvetijo še decembra.
Lepo pozdravljen. Mene pa zanima, če lahko cvetove vrtnic uporabljam v naslednjem letu za kulinariko in v kozmetiki, če jih zdaj poškropim z bakrenim pripravkom. Hvala.
Pozdravljeni, da, lahko.
Pozdravljeni!
Od letošnje pomladi imam manjši nasad pokrovnih vrtnic. Izkušenj z njimi še nimam, zato vas prosim za informacijo kako jih pripraviti na zimo. Jih porežem in osujem enako kot je prikazano v prispevku?
Hvala za pomoč!
Pozdravljeni, vse uredite kot je opisano v članku.