Zalivanje in namakanje v vrtu na enostaven način 

Prispevek smo posneli v zelenjavnem, sadnem vrtu Zeleni svet in Arboretumu Volčji Potok.

KLIKNITE SPODAJ ZA OGLED VIDEO NASVETA:

 

Paradižnik, papriko, kumare in vrtnice namakamo s pomočjo gibke cevi

Vse rastline, ki imajo težave z boleznimi namakamo s pomočjo cevi, ki jih umestimo na gredice. Cevi postavimo na razdaljo 30 cm in tako namakamo vrt v jutranjih ali večernih urah. Lahko jih prepletemo tudi med vrtnicami in drugimi okrasnimi gredicami. Namakanje z gibko porozno cevjo je nabolj ekonomičen in najlažji način namakanja. Priključimo jo na Fiskars vodno kolo.

V našem sadnem in zelenjavnem vrtu površino 600 m2 namočimo v samo eni uri. Vse je odvisno od tlaka v ceveh. Prosti čas lahko porabimo za jutranji čaj na terasi in uživanje ob pogledu na vrt.

paradižnik namakanje

Paradižnik namakamo samo s pomočjo porozne gibke cevi.

vrtnice zalivanje

Tudi vrtnice zalivamo s porozno cevjo, da preprečimo težave v z boleznimi.

Nadzor pretoka in tlaka vode je možno urejati na sami vrtni cevi. Na takšen način voda počasi pronica v tla, ki so posledično manj zbita, prihranite tudi do 70 % vode. Z uporabo zastirke se lahko poraba vode še dodatno zmanjša.

Za uporabo namakanja s cevmi je smiselno postaviti namakalni sistem, ki se dolgoročno najbolj obrestuje. Vodo v tem primeru s pomočjo črpalke iz zbirnih cistern ali vodovoda usmerite v vrtne gredice. Tako bo zalivanje v vrtu postalo preteklost, ker bo sistem zalival namesto vas.

Zalivanje z vodnim kolesom je lažje kot z vrtno zalivalko

zalivanje

Rahlo zalivanje s pršilno pištolo in vodnim kolesom ne zbije tal.

zalivanje z zalivalko

Zalivanje z vrtno zalivalko je naporno in hitro zbije tla.

 

Zalivanje z vodnim kolesom je bolj enostavno in lažje kot z vrtno zalivalko. Priporočamo, da poleg vrtne cevi uporabljate tudi pršilno pištolo, ki jo priklopite na vodno kolo iz z njim pršite zgornji sloj tal po sajenju sadik. Samo tako boste rastline oskrbeli z vodo tudi v območju mladih korenin, ki še niso prodrle v globino.

Kako pravilno zalivamo sadike po sajenju?

Treba je vedeti, da mlade sadike nimajo globokih korenin in jih je treba prve dva do tri tedne namakati površinsko in globinsko. Za to je najbolj uporabno vodno kolo z različnimi pršilnimi pištolami, šobami in zalivalnimi palicami. Vzporedno jih namakamo tudi z gibko cevjo.

zalivanje visoke grede

Skrbno in redno zalivamo tudi visoke grede.

Zelo pomaga tudi uporaba zastirke po sajenju. Ob soncu in vetru je treba sadike brez zastirke dnevno zalivati. Mesec dni po sajenju jih je mogoče zalivati samo s pomočjo gibkih vrtnih cevi. Redno zalivamo tudi visoke grede, ki so zelo žejne.

Katero vodno kolo je najbolj uporabno?

vodno kolo za zalivanje

Veliko vodno kolo samodejno sledi vrtnarju.

Fiskars veliko vodno kolo omogoča vrtenje za 360°, kar pomeni, da veliko vodno kolo ni potrebno premikati, zalijete lahko tudi večjo zalivalno površino. Takšno zalivanje je enostavno, brez prepletanja cevi in nepotrebnega premikanja po vrtnih površinah.

Cev za namakanje se avtomatsko navija na kolo.

Uporabno je tudi srednje vodno kolo

Srednje vodno kolo in voziček za transport.

 

Večini ljubiteljskih vrtnarjev priporočamo tudi srednje vodno kolo s 30 m cevjo in vozičkom za transport.

Voziček za zalivnje pripeljemo na vrt, položimo v ležeč položaj, pritrdimo v tla in začnemo z vlečenjem cevi. Tako je voda hitro in enostavno dostopna v vsakem kotičku vrta.

Zalivanje jagodičja s srednjim vodnim kolesom.

Po končanem zalivanju cev ročno navijemo nazaj na vodno kolo. V tem primeru je še vedno treba zalivati, vsekakor pa vam ni treba prenašati težkih zalivalk.

 

Za manjši vrt ali atrij priporočamo malo vodno kolo, ki ima najkrajšo cev. Malo in srednje vodno kolo vsebuje cev za namakanje, pršilno šobo, podporo pršilni šobi, pršilko, konico za pritrditev v tla in nastavek za pipo.

Tabela 1: Fiskars malo, srednje in veliko vodno kolo

Lastnosti / izdelek Veliko vodno kolo (avtomatsko) NOVO Srednje vodno kolo Malo vodno kolo
Doseg 27 m 30 m 15 m
Lastnosti cevi 13 mm, 1/2” 13 mm, 1/2” 9 mm, 3/8”
Samodejno sledenje vrtnarju (obračanje kolesa 360°) Da Ne Ne
Avtomatsko navijanje cevi Da Ne Ne

Zalivalna palica in pršilna šoba je boljša od vrtne zalivalke

Zalivalna palica in pršilna šoba omogoča pršenje z drobnimi kapljicami, ki ne zbijejo tal. V primeru, da zalivamo samo z vrtno zalivalko bo treba tla večkrat okopati, ker se po močnem zalivanju hitro zbijejo. Zalivalna palica in pršila šoba ohranjata rahla in zračna tla. Pršenje z njima je podobno rahlemu dežju, ki je za vse rastline najboljše.

Paradižnik lahko zalivamo tudi z zalivalno palico, da ne pršimo po listih.

Za lažje zalivanje med širšimi gredicami in v rastlinjaku zelo priporočamo uporabo zalivalne palice s 3 funkcijami,  ki omogoča zalivanje vrtninin in okrasnih rastlin na težje dostopnih mestih. Paradižnik vedno zalivamo po zemlji in nikoli ne pršimo po listih, zato v tem primeru uporablajmo zalivalno palico, če ne zalivamo s pomočjo cevi.

Mlade sadike solate, zelja in cvetače imajo zelo rade pršenje po listih in jih lahko zalivamo s prilagodljivo pršilno šobo. Različne načine pršenja vam omogoča tudi večfunkcijska pršilna pištola.

pršilna pištola tuš

Uporabna pršilna pištola omogoča  pet  načinov zalivanja.

pršenje in zalivanje vrta

Pršenje zelja, solate in blitve s prilagodljivo pršilno šobo.

Za pravilno zalivanje izmerite velikost vašega vrta

Ste vedeli, da velikost vašega vrta lahko izmerite s pomočjo računalnika in to v samo eni minuti? Mi smo zelo navdušeni, ker zdaj vemo kako pametno zalivati zelenjavni in sadni vrt. Predlagamo, da poizkusite tudi vi. Tako bo lažje zalivati, več časa pa bo ostalo za uživanje v vrtu.

Najprej vpišete svoj naslov in s pomočjo satelitskega posnetka označite površino vrta. Potem vam pametna rešitev priporoči kako zalivati vaš vrt. Naš vrt je velik več kot 600 m2. Vas zanima kako velik je vaš vrt in katera pametna rešitev je primerna za vas?

izmera velikosti vrta

Izmerite površino vrta s pomočjo spodnje povezave in več časa uživajte v vrtu.

KLIKNITE TUKAJ in izmerite velikost vašega vrta, da boste pametno in lažje zalivali. Tako vam bomo priporočili kateri pripomočki so primerni za vaš vrt.

Nihajni in impulzivni zalivalnik sta najbolj primerna za travo

Nihajni zalivalnik je cenovno ugoden in primeren za namakanje trave. Tako bo v vrtu deževalo tudi, ko boste uživali in snovali nove vrtne podvige. Ste vedeli, da trata potrebuje 15 do 20 litrov vode/1 m2/teden? Pri namakanju trave v sušnem obdobju je najboljše uporabljati nihajni zalivalnik.

nihajni zalivalnik zalivalec

Zalivanje vrtne zelenice z nihajnim zalivalnikom, ki omogoča zaustavitev pretoka vode.

Fiskars nihajni zalivalnik ima inovativni ventil, ki prepreči pretok vode. Tako boste pri vklopu in izklopu nihajnega zalivalnika ostali suhi. Zelo enostavno se nastavi tudi manjše ali večje območje zalivanja.

Najboljši zalivalnik za travo je Fiskars imulzivni zalivalnik s konico, ki je naboljša tehnološka rešitev za vašo zelenico. Voda v vrtu je bolj pomembna kot gnojilo. Samo tako bodo vaše rastline v najboljši kondiciji.

imulzivni zalivalnik

Fiskars imulzivni zalivalnik s konico je najboljša rešitev za zalivanje trate.

Tabela 2: Fiskars zalivalniki za namakanje trate in vrta

Fiskars zalivalnik Lastnosti
Nihajni zalivalnik NOVI inovativni ON / OFF ventil omogoča zaustavitev pretoka vode Enostavna nastavitev kontrolnih gumbov Enostavna nastavitev območja za zalivanje, Za površino 150-500 m2
Impulzivni zalivalnik s konico NOVI inovativni ON / OFF ventil omogoča zaustavitev pretoka vode

Enostavna nastavitev kontrolnih gumbov

Trpežna kovinska noga

Natančna nastavitev območja zalivanja

Za površino > 500 m2

Varčen nihajni zalivalnik

Ekološki, varčen z vodo

Univerzalen-ustreza tudi drugim blagovnim znamkam

Trpežno kovinsko ohišje

Enostavno upravljanje in nastavitev pršenja

Za površino 150 – 300 m2

Okrogel fiksni zalivalnik Kovinsko ohišje Odporen na rjo

Nima rešitve za nastavitev območja zalivanja

Za površino < 150 m2

Kvadraten fiksni zalivalnik Kovinsko ohišje Odporen na rjo

Nima rešitve za nastavitev območja  zalivanja

Za površino < 150 m2

Ostali zalivalniki za zalivanje vrta

Za zalivanje zelo priporočamo tudi Fiskars varčni nihajni zalivalnilk, ki varčuje z vodo in je enostaven za upravljanje. Uporabite lahko tudi okrogel ali kvadraten fiksni zalivalnik. Okrogel in kvadraten fiksni zalivalnik nimata rešitve za nastavitev območja  zalivanja. Primerna sta za manjše površine.

varčni zalivalnik

Fiskars varčni nihajni zalivalnilk, ki varčuje z vodo.

fiksni zalivalnik

Okrogel in kvadratni fiksni zalivalnik nimata rešitve za nastavitev območja  zalivanja.

Zeleni svet priporoča:

Za namakanje v zelenjavnem vrtu uporabljajte Fiskars gibke vrtne cevi. Zalivanje v začetnem obdobju  kombinirajte z vodnimi kolesi, različnimi pršilnimi šobami in zalivalnimi palicami. V sadovnjaku in okrasnih gredicah so ravno tako zelo uporabne gibke vrtne cevi in vodna kolesa. Pri zalivanju vrtne zelenice vam bodo v pomoč različni Fiskars zalivalniki.

© Zeleni svet

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


2 komentarjev na “Zalivanje in namakanje v vrtu na enostaven način 

  1. Edo

    Pozdravljeni, zanima me če je dovolj pritiska za porozno cev samo padec oz. Pritisk vode iz cisterne

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni g. Edo, to je vse odvisno od padca in naklona terena, za nekaj metrov bo dovolj, recimo cca 10 metrov. Cisterna 1000 L, mora biti vsaj 1 meter višinske razlike.

      Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *