Najprej pravilno naberemo zelišča
Zelišča je najbolje nabirati tako, da imamo pri sebi posodo z vodo. Ta posoda ne sme biti prevelika, da zelišča ne padejo v vodo. V posodi naj bo vode približno 5 cm visoko. Nekatera zelišča hitro ovenijo in je zato bolje, da so takoj, ko jih odtrgamo, postavljena v vodo. Ko jih dovolj naberemo, jih razporedimo na delovni površini.
Razporeditev zelišč za izdelavo zeliščnega šopka
Dobra razporeditev v šopku izvira iz delovne površine. Zelišča razporedimo tako, da na eno stran sortiramo zelišča z večjimi listi in na drugo stran cvetoča zelišča. Nato je potrebno očistiti peclje, da pod veznim mestom ni zelenja.
👉 KLIKNITE TUKAJ in se naročite na brezplačne novice Zeleni svet.
Čaka vas tudi uporabno darilo.
Najbolje je, da očistite peclje nekje do 1/3 višine stebel. Kasneje ne boste mogli nikoli tako dobro očistiti peclje, saj bodo položeni blizu skupaj in še zvezani. V primeru, da listov ne očistite listi v vodi gnijejo, sledi razvoj bakterij, ki zamašijo vodovodne cevi v steblih in šopek hitro oveni.
Način polaganja zelišč v šopek
Peclje je potrebno poševno spodrezati z ostrim nožem, saj škarje, ki slabo režejo, stisnejo vodovodne cevi in zelišča ne morejo dobiti dovolj vode.
Pri polaganju zelišč v šopek je najbolje, da oblikujete skupine. V sredini imate vodilno skupino, ki ima izrazitejšo barvo ali vodilni cvet.
Na koncu šopek dobro trdno zvežemo, vendar ne pretesno, da ne polomite stebel. Preden daste šopek v vodo, dodate vodi hranilo za rezano cvetje. Če ga nimate, bo imel šopek krajšo življenjsko dobo.
Katere rastline lahko sestavljajo zeliščni šopek?
Zeliščni šopek je lahko sestavljen iz velikega izbora zelišč, ki ga imamo na vrtu. Kombiniramo cvetoča zelišča z zelenimi, pri čemer smo pozorni na kombinacijo struktur in tekstur. Bolj so raznolike, bolj pazimo, da jih sestavimo v povezano celoto z usklajeno podobo.
Kliknite na sliko za ogled večje slike.
Zelišča kombinirate tudi z drugim cvetjem ali plodovi
Vrtne planike (Leontopodium alpinum) in navadna sivka (Lavandila officinalis) so idealna kombinacija za majhne šopke. Izrazit je svetlo – temen barvni kontrast, kot tudi kontrast oblik. Okrogla socvetja planike in ozka podolgovata socvetja sivke. Zunanji prostor šopka oblikujemo še z dodajanjem trav, medtem ko so plodovi orlice (Aquilegia vulgaris ) kot akcent v celotni cvetlični postavitvi.
Oskrba šopka po nekaj dneh
Po parih dneh lahko zeliščni šopek obesite in posušite. Da vam stebelca ne bodo ob sušenju izpadala, šopek naknadno zavežite z elastiko, ki sledi oženju veznega mesta ob postopku sušenja.
Dr. Sabina Šegula
Poleg svoje akademske izobrazbe je na Nizozemskem opravila floristični izpit in pridobila naziv Master Dutch Floral Design. Floristično znanje je nato še nadgradila s specializacijo iz področja poročne dekoracije v Nemčiji.
V okviru delovanja svojega podjetja Floweracademy.si izvaja različne projekte, kot so: dekoracije cerkva, poročne dekoracije, tržne raziskave, zasaditve z zelnatimi okrasnimi rastlinami, adventne razstave, piše strokovne članke, učbenike, televizijske oddaje … Ima licenco za izvajanje mednarodnih cvetličarskih izpitov FlorCert, sodeluje s strokovnjaki in podjetji iz tujine, piše in izdaja revijo Akademija cvetja.