Vsebina je povzeta iz revije Moj mali svet. Avtorica teksta in fotografij je Iris Škerbot.
Nadležni škodljivci na papriki so polži, listne uši, pršice, gosenice
Polži objedajo stebla mladih rastlin, plodove, ki so pri tleh ali pa se drobni sivorjavi polžki celo zavrtajo v plodove. O ekoloških rešitvah proti polžem si preberite več nasvetov, ki so na razpolago v spletnem arhivu revije Moj mali svet (brezplačen dostop za naročnike).
Na mlade rastline se zelo rade naselijo listne uši (Aphididae), kasneje pa resarji (Thysanoptera), navadna pršica (Tetranychus urticae), različne gosenice in zadnja leta tudi različne stenice.
Navadna pršica povzroča težave v vročih in suhih poletjih
Ta nadležni škodljivec paprike prav tako prizadene s sesanjem rastlinskih sokov. Ob močnejšem napadu navadne pršice so listi, plodovi oviti s pajčevinasto prevleko. To opozarja, da se je pršica močno prerazmnožila in jo bomo zagotovo našli tudi na sosednjih kumarah, jajčevcu, jagodah, okrasnih rastlinah.
📗👉 KLIKNITE TUKAJ za letno naročnino na revijo Moj mali svet, ki jo obožujejo ljubitelji urejenih domov, vrtov, narave, cvetja in malih živali.
Izkoristite 10 % popust za letno naročnino in prejeli boste 12 številk priljubljene revije.
Za letne naročnike tiskane izdaje revije MOJ MALI SVET je dostop do spletnih strani revije BREZPLAČEN.
Kako ukrepamo proti pršicam v vročih letih?
Za obvladovanje tega škodljivca na papriki je zelo pomembno upoštevanje rastlinske higiene (predvsem odstranjevanje in uničevanje napadenih predelov). Ker navadni pršici ne ustreza visoka zračna vlaga ali mokri listi, je pri pridelavi paprike v vročih dneh dobrodošlo oroševanje rastlin. Navadna pršica in cvetlični resar zlasti prizadaneta papriko, ki jo pridelujemo v rastlinjakih.
Listne uši so pogosti škodljivci paprike, ki sesajo rastlinske sokove
Listne uši in resarji škodo povzročajo predvsem s sesanjem rastlinskih sokov in prenašanjem virusov. Napad listnih uši prepoznamo po kodranju listov in rastlinskih vršičkov, spremembi barve napadenih delov rastlin ter pogosti prisotnosti mravelj na rastlinah.
V posameznih letih, ko so razmere za razvoj listnih uši še posebej udobne (toplo in bolj vlažno vreme), pa moramo tudi na domačem vrtu uporabiti ekološke pripravke za zatiranje listnih uši, ki so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.
Paprika in požrešni škodljivci, ki objedajo liste ter plodove
Verjetno ste se tudi sami že kdaj ‘razveselili’ zelenih, rjavih ali bolj pisanih gosenic, ki so se zavrtale v plodove paprike. Na delu so gosenice listnih sovk ali plodovrtke. Opazimo jih že pred zavrtanjem v plodove, saj najprej objedajo liste. Na prisotnost gosenic nas opozorijo tudi okroglati iztrebki na listih, steblih in plodovih.
Teh gosenic se običajno na manjših površinah lotimo s pobiranjem ali uporabo biotičnega insekticida, ki vsebujejo aktivno snov Bacillus thuringiensis (koristna bakterija).
Njegovo uporabljanje je dovoljeno tudi v ekološki pridelavi, možna pa je tudi raba drugih v ta namen registriranih pripravkov s kratko karenco.
Mlade rastline paprike teknejo navadnemu bramorju
Po presajanju se mnogi pridelovalci soočajo z objedenim koreninskim vratom in posledično propadom mladih rastlin, v bližini napadenih rastlin pa opazijo manjše rove. Tam, kjer so težave z bramorjem, rastline sadimo v lončke ali papirnate tulce, tako, da je njihov rob nekoliko višji od nivoja tal.
Mlade rastline namreč zelo teknejo navadnemu bramorju (Gryllotalpa gryllotalpa), zato jih pravočasno zaščitite.
Zeleni svet priporoča:
Celoten članek o boleznih in škodljivcih na papriki je predstavljen v reviji Moj mali svet (maj, 2024) 🌶️. Letni naročniki revije imajo brezplačen dostop do spletnih strani revije in si ga preberejo v celoti 📖. V reviji Moj mali svet so predstavljeni koristni nasveti za urejanje okrasnih in zelenjavnih vrtov 🌼.
Zagotovo vas bodo navdušili zanimivi kulinarični recepti 🍽️ in recenzije strokovnih knjig 📚. Ne zgrešite tudi poučnih prispevkov o malih živalih 🐾. Izkoristite 10 % popust, ki vas čaka na spodnji povezavi.
📗👉 KLIKNITE TUKAJ za letno naročnino na revijo Moj mali svet, ki jo obožujejo ljubitelji urejenih domov, vrtov, narave, cvetja in malih živali.
Izkoristite 10 % popust za letno naročnino in prejeli boste 12 številk priljubljene revije.
Za naročnike tiskane izdaje revije MOJ MALI SVET je dostop do spletnih strani revije BREZPLAČEN.
Članek je pripravljen v sodelovanju z založbo ČZD Kmečki glas, d. o. o.
Prosim s čim lahko zatrem smrdečega markeca To je sedaj največji skodljivec
Pozdravljeni,
glede tega predlagamo, da obiščete kmetijsko apoteko in se posvetujete z odgovorno osebo za FFS, ki edina po zakonu lahko svetuje o uporabi FFS pripravkov.
Lep dan, ekipa Zeleni svet