Sladki komarček

Sladki komarček vzgajamo iz sadik, možna je tudi vzgoja iz semena

Sladki komarček lahko vzgajamo iz sadik, ki jih vzgojimo sami ali kupimo v vrtnarskih trgovinah. Sadike presajamo v zemljo, ko so velike približno 15 cm. Možna je tudi direktna setev na gredico, ki je lahko samostojna ali v kombinaciji z drugimi vrtninami.

KLIKNITE TUKAJ, vpišite vašo e-pošto in prejemali boste brezplačne vrtnarske novice.
Če so vam nasveti všeč, nas priporočite tudi vašim prijateljem.

Čas setve sladkega komarčka in druge pomembne stvari

Sladki komarček za sadike vzgajamo konec maja. Sejemo ga v zemljo za setev in pikiranje. Pri zgodnejši vzgoji sadik je treba zagotoviti temperaturo okrog 20 °C. Če želimo sladki komarček sejati na gredico to opravimo v začetku junija in nič prej. Če ga sejemo prezgodaj se zgodi, da zacveti.

Sladki komarček in razdalja med rastlinami

Če sadimo sadike sladkega komarčka jih v vrsti sadimo 30 cm narazen, razdalja med vrstami naj bo približno 50 cm. V domačem vrtu je primerna tudi razdalja 40 cm. Ob pregosti setvi je treba opraviti redčenje pregostega posevka v vrsti. Ob redčenju izločimo šibkejše sadike, ohranimo tiste, ki so bolj bujne rasti.

Gnojenje sladkega komarčka

Pred sajenjem sladkega komarčka tla obogatimo s kompostom ali drugim organskim gnojilom, ki ga lahko kupimo v trgovini. Za boljšo rast in večji gomolj jih v času hitre rasti zalivamo s koprivami in gabezom. Kopriva vpliva na rast in ima veliko dušika, gabez pa vsebuje veliko kalija, kar je pomembno za večji odebeljeni del.

Namakanje ali zalivanje sladkega komarčka

Sladki komarček ali koromač redno zalivamo, še posebno v poletnem času. Če poskrbimo za dobro namakanje v sušnem obdobju bo gomolj večji. Za izboljšanje vodnega režima priporočamo tudi uporabo zastirke iz pokošene trave, ki jo je v poletnem času v izobilju. V mokrih letih ne zalivamo preveč, ker lahko pride do gnilobe. Če ima rastlina dovolj vode tudi ne bo prehitro zacvetela.

Sladki komarček dobri in slabi sosedje

V domačih vrtovih se vse več prakticira kombinacija s kumaricami. V družbi koromača se dobro počuti tudi solata, meta, grah in sladka koruza.

Sladki komarček je slab sosed številnim vrtninam. Treba je paziti, da ga ne sadimo ali sejemo ob koriander, kumino, pastinak, peteršilj, luštrek, paradižnik, fižol  in večino drugih vrtnin.

Bolezni, škodljivci in ekološko varstvo sladkega komarčka

Tako kot solato, krompir in številne druge vrtnine tudi sladki komarček ogrožajo strune. Obišče ga lahko tudi korenčkova muha. Več o varstvu proti strunam si lahko preberete tukaj.

Korenjevo muho odganja mešan posevek s solato, čebulo, česnom ali drobnjakom. Odganja jo tudi vonj pelina, mete, rožmarina in žajblja. Za odvračanje korenjeve muhe lahko uporabimo mešan posevek ali zastirko iz omenjenih rastlin, s katero ogrnemo vrat rastline.

Spravilo in shranjevanje sladkega komarčka

Liste trgamo skozi celo rastno dobo, pri tem je treba paziti, da jih z rastline ne trgamo preveč. Odebeljeni gomolj odrežemo, ko je primerno odebeljen. Nabiramo lahko tudi semena, ki so ravno tako uporaba v prehrani.

Uporaba koromača ali sladkega komarčka

Uporabna je cela rastlina. Pri sladkem komarčku uživamo liste, seme in odebeljeni nadzemni del. Svež gomolj sladkega komarčka lahko narežemo in ga kombiniramo s solato, uživamo ga lahko tudi samostojno. V primeru uživanja težke hrane se priporoča uporaba sladkega komarčka za lajšanje prebave.

Iz sladkega komarčka lahko stisnemo sok, listje se uporablja kot začimba, čaj. Za razkuževanje telesa je primerno tudi seme.

natisni članek

© Zeleni svet

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


2 komentarjev na “Sladki komarček

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *