Spomladansko cepljenje sadnega drevja

Kako se lotimo cepljenja in kateri so priporočeni načini nam v video prispevku nazorno prikaže Matjaž Maležič iz Sadne drevesnice Studenec.

Zakaj precepimo sadno drevje?

Kadar z izbrano sorto sadnega drevesa nismo povsem zadovoljni, le-ta ne daje pričakovanega pridelka, imamo premajhno površino vrta za več dreves, sorta ni samoprašna, okoli pa ni opraševalne sorte, izberemo enega od priporočenih načinov cepljenja, ki so prikazani v video posnetku.

Na eno drevo, na primer slivo lahko cepimo več različnih sort sliv. Držimo se le pravila, da naj bodo sorte sliv zrele ob približno istem času. Lahko se zgodi, da moramo izvesti kakšno škropljenje pa nam zgodnje sorte že zorijo, medtem ko bodo pozne sorte lahko ogrožene zaradi bolezni ali škodljivcev.

Nekateri zbiratelji na ta način ohranjajo sorte, ki bi sicer izginile iz vrtov in sadovnjakov. Prostorsko pa smo vsi omejeni.

📧 KLIKNITE TUKAJ  in se naročite na brezplačne novice Zeleni svet.
Čaka vas tudi uporabno vrtnarsko darilo.

Kdaj cepimo?

Opravila se lotimo, ko so drevesa v soku, rečemo tudi, da so muževna. Takrat lubje zlahka ločimo. Cepimo lahko že pred cvetenjem, ali pa v času cvetenja.

Cepiče, to je tisti del (sorta), ki jo želimo cepiti naberemo v času mirovanja drevja. Shranimo jih v domačem hladilniku zavite v vlažen papir. Paziti moramo, da ne pride do poškodb cepičev zaradi mraza, zato izberemo tisti del hladilnika, ki je namenjen shranjevanju zelenjave.

Cepič naj ima dve do tri očesca (brste), ko ga cepimo na podlago.

Načini cepljenja

Priporočena načina cepljenja sta angleška kopulacija in cepljenje za lub. Obstajajo tudi načini, kot so:  žlebičkanje in cepljenje v razkol.

angleska_kopulacija_2

 

Angleška kopulacija je cepljenje z jezičkom ali zarezo. Na podlagi naredimo zarezo navzdol,  na žlahtnem delu – cepiču pa navzgor. Dela nato spojimo. Povežemo ju z električarskim izolirnim trakom, ter konec cepiča zamažemo z cepilno smolo, da preprečimo izhlapevanje. Ta način lahko uporabimo tudi v primeru, kadar je cepič ožji od podlage.

cepljenje_za_lub

 

Cepljenje za lub uporabimo lahko tudi v primeru, ko je cepič ožji od podlage. Precepimo lahko tudi debelejšo vejo, ali mlajše drevo. Izberemo dva do tri cepiče in jih vstavimo za lub. Po cepljenju rano in vrhove cepičev zamažemo s cepilno smolo.

Orodje za cepljenje

Potrebujemo oster cepilni nož, ki ga predhodno po potrebi nabrusimo in zgladimo na usnjenem pasu. Nož naj bo oster kot britev.

električarskim izolirnim trakom povežemo cepič in podlago, na katero cepimo. Izolirni trak odstranimo dva do tri mesece po cepljenju.

Z cepilno smolo zamažemo rane in vrh odrezanega cepiča, da preprečimo izhlapevanje vlage iz cepiča in zastajanje vlage v spojih, kar lahko privede do glivičnih okužb.

Zeleni svet priporoča:

👉 KLIKNITE TUKAJ za ogled sadik sadnega drevja.
**
📗 KLIKNITE TUKAJ za sadjarsko svetovalne knjige.
👉 KLIKNITE TUKAJ za orodje, ki ga uporabljamo v vrtu in sadovnjaku.

Povezane vsebine:

natisni članek

© Zeleni svet

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


23 komentarjev na “Spomladansko cepljenje sadnega drevja

  1. Uroš

    Pozdravljeni.

    Nazorna, poučna in primerna predstavitev spomladanskega cepljenja.

    Imam pa precejšen problem pri sami izvedbi in poizkusu precepljanja divje češnje – na vrtu so mi ptiči zasejali nekaj češnjevih divjakov, ki krasno uspevajo (za razliko od mojega sortnega češnjevega drevesa, ki se izredno slabo obrašča in stari – nima mladih poganjkov) – nimam primernih cepičev. li se da v drevesnici Studenec (ali pa kje drugje) dobiti cepiče ene od poznih priporočenih sort češenj (sunburst, lapins)?

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Spoštovani g. Uroš,

      Zahvaljujemo se vam za pohvale. Najbolje bo, da kontaktirate drevesnico Studenec in jih povprašate glede cepičev.

      Reply
  2. Tončka

    Pozdravljeni!
    Zelo poučna in nazorna predstavitev spomladanskega cepljenja.Upam,da nam bo sedaj uspelo.

    Reply
  3. ivan

    Lepo prosim za nasvet.!
    Katera divja drevja so naj bol primerna za cepljenje sadnega drevja..Hvala,p,
    Ivan.

    Reply
  4. Viktorija

    Pozdravljeni!
    Zelo lepo prikazano cepljenje sadnega drevja.
    Zanima pa me kaj naj naredim, ker sem cepiče narezala januarja in jih shranila v skrinjo, kjer jih imam še sedaj.
    Hvala za vaš odgovor.
    Viktorija Pisar

    Reply
    • marjana

      Jaz bi pa prosila, če mi lahko kdo pove ali velja cepič dobiti tudi sedaj ali je že prepozno.

      hvala za odgovor in lep pozdrav.
      Marjana

      Reply
  5. Katja

    Pozdravljeni,
    mene pa zanima katero sadje lahko cepiš na eno drevo, npr. ali lahko na jablano cepiš hruško?
    Lep pozdrav, Katja

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni Katja,

      drvje na katerega želite cepiti mora biti v sorodu. Na jablano cepite le razne sorte jablan, hruško cepite le na hruško, so tudi izjeme, mora pa biti sorodstvo. Tudi pri ožjem sorodstvu so lahko inkompatibilnosti, kar pomeni, da se cepič ne prime.

      Reply
  6. lovro

    pozdravljeni
    mene pa zanima na internetu sem videl kako je gospod vzgojil na enem drevesu 40 vrst koščičarjev, a mogoče veste katero drevo bi lahko to sprejelo?
    hvala.

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni na vsako sadno vrsto lahko cepite različne sorte znotraj vrste. To pomeni, da na eni slivi lahko uspeva več sort sliv.

      Reply
  7. ivan

    Pozdravljeni!
    mene zanima kje lahko kupim Knjigo SADNO DREVLJA ,VINSKO TRTO,in seznam vse od plitkasti drevla v loncih na terasah z slik ,vse o škroplennjo ,obrezovanje, in ceplenje.hvala za odgovor in lep pozdrav. IVAN.

    Reply
  8. ivan 48

    imam višnjo in na njoj cepljeno višnjo marasko. zanima me kak se bo obnašala v našem okoljo- prlekiji.

    Reply
  9. Jože

    Pozdravljeni,
    mlado češnjo smo zasadili jeseni in se je prijela. Ali je že primerna za cepitev? Nanjo bi cepil neko staro sorto. In, ali je nujno cepiče “nabrati” pozimi (če sem prav razumel), torej, ali v tem času (marec, april) ne morem narediti cepičev in cepiti češnjo?
    Hvala in lp
    Jože

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni,

      potrebno je vedno slediti nasvetom in navodilom v pravem času za optimalen uspeh. Izven teh priporočenih terminov je uspeh vprašljiv.

      Reply
  10. Rudi

    Pozdravljeni
    Imam cepilnih klešče pa me zanima če se da uspešno cepit vejo slive v istem času, ko opravimo-odrežemo enoletno vejo v soku z drugega drevja?
    V mesecu marcu in aprilu.
    Hvala in Lp.

    Reply
  11. Slaviša

    Pozdravljeni

    Zanima me kolk morajo biti stari cepiči za sadna drevesa: enoletni,dvoletni…..
    Za češnjo,jablano,hruško,slivo….
    Hvala za odgovor!

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni, za avgustovsko okulacijo jih režite iz enoletnih poganjkov, za spomladansko cepljenje prav tako naberite kakovostne enoletne cepiče.

      Reply
  12. Jernej

    Za uspeh cepljenja je vsaj tako kot dober cepič, pomembno toplo vreme brez nizkih nočnih temperatur kar pa letos še ni bilo. Se pravi, da rastlina ni v stresu. V hladnem vremenu se še jablana težko prime, kaj pa kakšen koščičar….Tega vam ne pove noben specialist za cepljene, sem pa sam preveril to velikokrat…. drži !!!
    Uspešen prijem
    🙂

    Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *