Poskrbite tudi za zeleno gnojenje in ponovne setve priljubljenih vrtnin. Delo vas čaka tudi na visokih gredah in v rastlinjaku.
Ponovno sadimo kumare in bučke, ki jih napadejo bolezni
V mesecu juliju kumare in bučke pogosto napadejo bolezni in škodljivci. Svetujemo, da ob prvih rumenih listih kumaric in bučk poskrbite za nove sadike.
V jogurtove lončke, ki ste jih napolnili z zemljo posejte nekaj semen. Tako boste nove sadike vzgojili v slabem mesecu. Sadike posadite med propadajoče sadike, ki jih kasneje odstranite. V pridelku kumaric in buč boste tako uživali tudi v poznem poletju, jeseni.
Enostavno in hitro okopavanje z Nihajno motiko Pepa
Po sajenju sadik je treba skrbeti za rahla tla brez plevela. Tla je v poletnem času priporočljivo redno okopavati, da jih močni nalivi ne zbijejo. Delo je najhitreje opravljeno z Nihajno motiko Pepa, ki je 7 do 10 krat hitrejša od navadne motike. Tako vam več časa ostane za uživanje na vrtu.
Z rednim okopavanjem preprečimo razraščanje pelvela. Ob močnejših poletnih padavinah voda ne odteče po površini tal, ker tla niso zbita in tako so rastline manj žejne. Ob taki oskrbi tudi bolje rastejo in se hitreje ukoreninijo.
Hitro in enostavno okopavanje z Nihajno motiko Pepa vam olajša delo na vrtu
Glavne prednosti uporabe Nihajna motika Pepa:
- pokončna drža in delo brez bolečin
- za vse, ki imate težave s križem
- 7 do 10 krat hitrejše odstranjevanje plevela
- hitro in učinkovito okopavanje
- bistveno izboljšamo tla in pogoje za rast rastlin
- cenovno ugodno orodje je dostopno za vsak žep
★★★★★ Odzivi zadovoljnih kupcev:
“Zelo olajša delo.” – Saška H.
“S pepo je delo enostavno in hitro pa še hrbtenica ne trpi.” – Dušanka
“Z lahkoto delaš z njo …” – Marjan R.
KLIKNITE TUKAJ za nakup in uporabo Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje ter hitro odstranjevanje plevela. Za nasvet in pomoč pri nakupu nas lahko pokličite na tudi na telefonsko številko 040 669 449.
Julija je čas za poletne sorte solat
Poletne sorte solat sejemo vse do sredine julija. V poletni vročini priporočamo sajenje solate iz sadik, ki jih redno zalivamo in zastremo z zastirko.
Sorta Exquise je krhkolistna solata primerna za celoletno pridelavo na prostem. Tudi solata Eole je v tipu ljubljanske ledenke in jo sadimo v poletnem času. Poletno vročino zelo dobro prenaša tudi sorta Great lakes. V vrt lahko sadite in sejete tudi sorti Dalmatinska ledenka in Unicum.
V juliju sejemo črno redkev, repo in podzemno kolerabo
V mesecu juliju sejemo črno redkev, repo in podzemno kolerabo. Črno redkev poleti sejemo od začetka julija do sredine avgusta. Pri tem se izogibamo setvam na gredice za zgodnjim zeljem, cvetačo, ohrovtom in brokolijem.
Repo lahko sejemo v juliju in avgustu. Podzemno kolerabo v poletnem času sejemo od konca junija do začetka avgusta. Najbolj ugoden termin za setev je začetek julija, ko je v tleh še dovolj vlage.
Ne pozabite tudi na kitajsko zelje in endivijo
Kitajsko zelje sejemo zadnja dva tedna v juliju in prva dva tedna v avgustu. V juliju, avgustu in začetku septembra kitajsko zelje presajamo tudi iz sadik. Endivijo lahko sejete vse do sredine julija.
V juliju jo največkrat presajamo iz sadik. Zadnji rok za presajanje sadik je sredina avgusta. Sadike po sajenju redno zalivamo, senčimo, tla pa zastremo z zastirko.
Zelje, listnati ohrovt, brstični ohrovt in nizek fižol
Vsi, ki boste krompir izkopali v juliju je dobro, da za krompirjem sadite brstični ohrovt, listnati ohrovt in zelje. Za krompirjem lahko na prosto gredico umestite tudi radič in endivijo.
Glede na to, da so kapusnice in fižol dobri sosedje jih lahko sejete in sadite na isto gredico. V juliju sejemo tudi nizek fižol. S setvami nizkega fižola zaključimo konec avgusta.
Poskrbite za setev in sajenje radiča
Radič, ki ga imamo za pozno jesensko in zimsko uporabo sadimo iz sadik v mesecu juliju. Priporočamo, da sadike redno zalivate. Takoj po sajenju tla zastremo z zastirko. V začetku julija sejemo tudi prezimne sorte radiča in radič za siljenje.
Priporočamo, da na skupno gredico sejete deteljo in prezimne sorte radiča (Verona, Treviški). Tako boste poskrbeli za zeleno gnojenje in pridelek radiča v zgodnje spomladanskem času. V poletnem času tako gredico kosimo. Zeleno maso po košnji uporabimo za zastirko drugih rastlin ali prehrano domačih živali.
KLIKNITE TUKAJ za nakup in uporabo Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje ter hitro odstranjevanje plevela. Za nasvet in pomoč pri nakupu nas lahko pokličite na tudi na telefonsko številko 040 669 449.
Ponovna setev korenčka, peteršilja, blitve, rdeče pese
Vse do konca julija lahko sejete tudi korenček. Ponovno lahko opravite tudi setve peteršilja. Tudi v tem primeru je treba setev opraviti do konca meseca julija. Ne pozabite na ponovno setev blitve. V začetku julija je še dovolj vlage v tleh in so setve uspešnejše. Vse do konca julija lahko sejemo tudi rdečo peso.
Na prazne poletne gredice sejemo tudi rastline za zeleno gnojenje
V poletnih mesecih se sprostijo gredice s krompirjem in ostalimi vrtninami, ki smo jih sadili in sejali spomladi. Na prazne gredice lahko že v juliju sejete rastline za zeleno gnojenje. Tako vrtna tla ne bodo izpostavljena vročini, manj bo tudi plevela. Tla boste tudi rahljali in ohranjali trajni humus.
V juliju sejemo neprezimne rastline za zeleno gnojenje. Priporočamo setev facelije, bele gorjušice, oljne redkve, aleksandrijska detelja in ajde. V vrt lahko sejete tudi prezimne rastline za zeleno gnojenje. Črno deteljo, medeno deteljo, belo deteljo, inkarnatko, nokoto in lucerno sejemo v vrt od konca junija do sredine avgusta.
Reševanje poletnih težav s točo in neurji
Takoj po toči poškropimo rastline s pripravki na osnovi alg in aminokislin. Škropljenje opravimo takoj, ko se rastline posušijo. Zelo uporaben je tudi čaj iz rmana, ki ga uporabljajo biodinamiki. Pomagate si lahko tudi s čajem iz žajblja in sodo bikarbono.
Po škropljenu pregledamo škodo in odstranimo poškodovane plodove, ki bi v vrtu gnili. Odstranimo tudi vse močno poškodovane rastline. Tla tudi pognojimo z namočenimi koprivami ali kompostom in jih prerahljamo. Tako si bodo rastline hitreje opomogle.
Visoka greda v mesecu juliju
Visoka greda je v mesecu julijo zelo žejna, zato jo dnevno namakamo. Visoko gredo, ki je velika 1 m2 namakamo z 10 do 15 litrov vode na dan. Nizke grmičaste sorte paradižnikov se na visoki gredi lepo razraščajo. Prve plodove boste obirali že v juliju. V poletnem času visoke grede najpogosteje zapolniko paprike, paradižniki in kumarice na opori.
Vmesni prostor je zapolnjen s hitro rastočimi vrtninami. Dobro je, da po spravilu solate in drugih vrtnin redno zapolnite prazne prostore. Svetujemo, da večkrat obiščete vrtnarije. Tako boste redno založeni s sadikami, visoka grada pa vedno polna.
Rastlinjak v juliju
Rastlinjak je v juliju odprt dan in noč. Zapremo ga samo v pred neurjem, da ga ne poškoduje veter. Ob koncu neurja ga takoj odpremo, da se prezrači.
Priporočamo, da v rastlinjaku postavite oporo za papriko. Tako se sadike ne bodo polomile ob teži plodov. Paradižnik, kumare in papriko oskrbite s kalcijevim listnim gnojilom, da preprečite nekroze na plodovih. V rastlinjaku poskrbite tudi za redno namakanje in zastiranje tal.
Na prazna mesta lahko v rastlinjaku sejete solato, endivijo, nizek fižol in ostale vrtnine. Poizkusite lahko tudi z blitvo, peteršiljem, korenčkom. Ob koncu meseca julija lahko pod paradižnik sejemo tudi movilec ali špinačo.
Zeleni svet priporoča:
Olajšajte si delo na vrtu s pomočjo Nihajne motike Pepa, ki omogoča 7 do 10 krat hitrejše odstranjevanje plevela in zelo hitro okopavanje. Delo opravimo v pokončni drži in to brez bolečin. Orodje še posebej priporočamo vsem, ki imate težave s križem.
Z rednim okopavanjem in rahljanjem tal izboljšate pogoje za rast rastlin in ugodno vplivate na talni živi svet. Nihajna motika Pepa je kvalitetno in cenovno ugodno orodje.
KLIKNITE TUKAJ za nakup in uporabo Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje ter hitro odstranjevanje plevela. Za nasvet in pomoč pri nakupu nas lahko pokličite na tudi na telefonsko številko 040 669 449.
© Zeleni svet
Zelo vredu članek.
Pozdravljeni ga. Natalija, hvala!
Hvala za nasvete.
Pozdravljeni ga. Leonida, hvala tudi vam, ker nam sledite. Zagotovo vam lahko pomagamo z nasveti. Kar je pri nas dobra praksa, radi delimo naprej.
Kako in kdaj zaščitimo papriko pred koruzno veščo? Lansko leto je bilo napadene več kot eno tretjino plodov, čeprav koruze ni nikjer v bližini . Najlepša hvala za nasvet.
Pozdravljeni ga. Mirjam, predlagamo, da obiščete kmetijsko apoteko in uporabite registrirane pripravke, če so na zalogi.
Pozdravljeni, v prvem tednu avgusta je kumarice napadla plesen. Poskusila sem jih rešiti takoj ob prvih znakih bolezni (odstranjevanje obolelih listov, škropljenje …), vendar kaže, da mi ne bo uspelo. V članku omenjate možnosti ponovne setve. Ali je sedaj še smiselna ponovna setev in ali lahko nove sadike posadim v bližino oz. na mesto okuženih kumar saj drugega prostora na vrtu nimam. Hvala za odgovor in vso znanje, ki ga delite.
Pozdravljeni, v kolikor je okužba plesni na kumaricah zelo močna, jo je težko ustaviti. Predlagamo, da naprej odstranjujete liste in uporabite žajbljev čaj ali pripravek Myco-Sin® https://trgovina.zelenisvet.com/izdelek/myco-sin-krepitev-rastlin/. Naslednje leto jih posadite raje pod nadstrešek, rastlinjak, tunel, a ne na isto mesto. Zdaj je za setev ali sajenje prepozno. Kumare sadite ob oporo, kot je opisano v tem članku https://zelenisvet.com/gojenje-kumar/.
Pozdravljeni, julija posejane koleraba, endivija in radič so vzklili. Gredo imam še pokrito s koprenko. Ali sedaj koprenko odstranim? Greda je večji del dneva izpostavljena soncu. Hvala vnaprej za vaš odgovor. Lp
Pozdravljeni ga. Jasna, koprenko umaknite, za senčenje uporabite mrežo proti toči. Tako ščitite pridelek proti toči, soncu, ptičem in drugim nepridipravom.
Če na skupno gredo seješ deteljo in prezimne radiče, kako se potem naslednje leto po košnji znebiš korenin detelje?
Pozdravljeni ga. Marija, korenine vežejo dušik in jih pustite v zemlji. Spomladi polejete in korenine odstranite.
ali moramo facelijo in ajdo, ki smo jo sejali avgusta, sedaj pokositi.
Pozdravljeni, lahko sedaj, ko je zemlja še primerno vlažna.