Kliknite na video za ogled rezi goji jagod:
Video smo posneli na Kmetisjkem inštitutu Slovenije v poskusnem sadovnjaku Brdo pri Lukovici. Svetuje dr. Darinka Koron, strokovnjakinja za jagodičje.
👉 KLIKNITE TUKAJ za sadike Goji jagod.
👉 KLIKNITE TUKAJ za ogled VSEGA jagodičja.
**
📗 KLIKNITE TUKAJ za uporaben priročnik: Gojenje jagodičja (ponatis).
Goji jagode gojimo v obliki grma, drevesa ali kot brajdo
Goji jagode gojimo kot grm, kateremu pustimo 4 do 5 glavnih poganjkov katere prikrajšamo na 60 cm. Na prikrajšanih glavnih poganjkih se razvijejo stranski poganjki na katerih se formirajo plodovi.
Naslednja najpogostejša gojitvena oblika je drevesasta, kjer vzgajamo eno deblo, ki nosi stranske poganjke, ki jih vsako leto spomladi v času zimske rezi prikrajšamo na kratke čepe. Iz čepov se razvijejo poganjki v tekočem letu, ki rodijo.
Goji jagode gojimo lahko tudi kot trto v obliki strešne gojitvene oblike in kot ploščata oblika ob zidu. V vseh primerih krajšamo poganjke na kratke čepe, dolžine do 10 cm.
Rez goji jagode v drevesasti gojitveni obliki
Pri drevesasti gojitveni obliki vzgojimo osnovno deblo ob močni in trajni opori. Po dolžini debla se formirajo stranski poganjki, ki jih s pred spomladansko rezjo krajšamo na kratke čepe (do 10 cm).
Najprej izrežemo prenizke poganjke, ki segajo 50 cm od tal. Vse ostale poganjke ob deblu krajšamo na čepe. Goji jagode so bujno raščave rastline, saj poganjki dosežejo tudi do 4 metre dolžine.
Vrhovi naj ne bodo pregosti
Posebno pozornost posvetimo vrhovom drevesca goji jagode. Pri vrhu puščamo šibkejše čepe, saj ne želimo bujnih vrhov, ki nam bodo senčili in gostili rastlino. V tem primeru bo pridelek v spodnjem delu slabši, povečana bo tudi možnost večjega pojava pepelaste plesni.
Redno izrezujemo talne poganjke
Redčimo tudi poganjke, ki izraščajo iz zemlje. Koreninske (talne) poganjke režemo pri poletni rezi. V kolikor smo bili tekom leta na to manj pozorni jih izrežemo z rezjo v predpomladanskem času.
Kaj dosežemo s pravilno rezjo goji jagode?
Cilj rezi pri goji jagodah je ohraniti dovolj zračen in osvetljen grm. Če puščamo pregoste grme je večji pojav bolezni, kot je pepelasta plesen.
Goji jagode so nagnjene k prebujni rodnosti, zato z rezjo rastlino s krajšanjem na čepe redčimo in ji posledično zagotavljamo dovolj hrane in energije. Z rezjo vzdržujemo primerno razmerje med rastjo in rodnostjo, ter skrbimo za kakovosten in zdrav pridelek.
Zeleni svet priporoča:
Z redno vsakoletno rezjo bomo vzgojili vitalne in močne grme z rednim in kakovostnim pridelkom.
👉 KLIKNITE TUKAJ za sadike Goji jagod.
👉 KLIKNITE TUKAJ za ogled VSEGA jagodičja.
🍎 KLIKNITE TUKAJ in si oglejte ponudbo sadnega drevja.
**
📗 KLIKNITE TUKAJ za uporaben priročnik: Gojenje jagodičja (ponatis).
**
KLIKNITE TUKAJ za ostale sadjarsko svetovalne knjige.
KLIKNITE TUKAJ za BIO past proti voluharju.
KLIKNITE TUKAJ za orodje, ki ga uporabljamo v vrtu in sadovnjaku.
Povezane vsebine:
© Zeleni svet
Meni goji jagode zacvetijo šele pozno v jeseni, tako da še nisem dočakala da bi dozorele. Prosim za nasvet. Hvala.
Pozdravljeni ga. Vanda, verjetno imate namesto goji jagod navadno kustovnico, divjo vrsto. Ta cveti in zori tako kot omenjate. Predlagamo, da zamenjate s sortnimi pravimi goji jagodami.
Hvala za vaš odgovor in nasvet. Kupila sem jo pred leti kot goji jagodo. Srečno in veliko uspeha vam želim.
Pozdravljeni imam eno vprasanje z zvezi goji jagod, ce lahko posadim poleg brajde grozdja (jurka)? ce so v dobri sosescini. Za sorto pa nevem katero sem kupila.
Pozdravljeni ga. Ida lahko jih posadite skupaj s trto.