Na podlagi spodnjih navodil, boste spoznali rodni les sadnega drevja.
Rodni ali cvetni brsti se vizualno ločijo od vegetativnih (lesni in listni brsti). Navadno so cvetni brsti večji in debelejši kot vegetativni.
Cvetni brsti so formirani tekom poletnih mesecev in jih takrat na drevesu že vidimo in ločimo. Razvoj cvetnih brstov se začne v mesecu maju in se konča šele pred novim cvetenjem v naslednjem letu.
Na razvoj cvetnih brstov vplivajo predvsem ukrepi, kot so: ročno redčenje plodov junija, optimalna prehrana dreves, osvetlitev krošnje (ustrezna gojitvena oblika in rez), zdrava in zadostna listna površina.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup knjige Gojenje in rez sadnih rastlin in si pomagajte pri rezi kivija, češnje, višnje, oreha, leske, maline, šipka, oljke, … V knjigi je predstavljeno kar 36 različnih sadnih vrst, načinov gojenja in rezi.
📗 Za predogled vsebine in kazalo kliknite tukaj.
Kje rodi jablana?
Jablana tvori cvetne brste na enoletnih poganjkih, ki izraščajo iz dvoletnega lesa. Najbolj kakovostni so kratki cvetni poganjki imenovani brstiči. Plodove razvije tudi na rodnih pogačah in brstikah. Rodne pogače in zverižen rodni les izrežemo, ker je manj kakovosten.
Rodni les pri hruški, našiju, kutini in nešplji
Rodni brsti hruške se razvijejo na brstikah, brstičih, rodnih pogačah, zveriženem rodnem lesu in rodnih šibah.
Nashi nastavi rodne brste podobno kot naše hruške.
Kutina rodi na koncu enoletnih poganjkov, ki izraščako iz brstik.
Nešplja tvori rodne brste na koncu enoletnega lesa, ki izrašča iz dveletnega ali večletnega lesa.
Rodni les slive
Slive lahko rodijo na dolgih rodnih šibah, krajših rodnih šibicah, majskih kiticah in rozetah in rodnih brstikah.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup knjige Gojenje in rez sadnih rastlin in si pomagajte pri rezi kivija, češnje, višnje, oreha, leske, maline, šipka, oljke, … V knjigi je predstavljeno kar 36 različnih sadnih vrst, načinov gojenja in rezi.
📗 Za predogled vsebine in kazalo kliknite tukaj.
Rodni les češnje in višnje
Češnja tvori rodne brste na rodnih šibah in brstikah, ter na kratkem rodnem lesu – majskih kiticah in rozetah. Češnje formirajo najboljše in najdebelejše plodove na majskih kiticah.
Višnja rodi na majskih kiticah, rozetah in brstikah. Kateri rodni les se formira na drevesu je odvisno katreremu tipu rasti pripada določena sorta (povešavi tip rasti ali pokončni tip rasti)
Rodni les marelice
Marelica večinoma rodi na kratkem rodnem lesu imenovan majska kitica, rodi tudi na cvetnih šibicah in rozetah.
Rodni les breskve in nektarine
Tipi rodnega lesa pri breskvah in nektarinah so predvsem rodne šibe, ki jih vzgojimo z rezjo na kratke čepe. Odvisno od sorte in podlage tvori tudi: kratke rodne vejice, cvetni šopki in majske kitice.
Rodni les oreha
Starejše sorte oreha rodijo na koncu ozelenelih mladik. Nove sorte pa nameščajo ženske cvetove tudi vzdolž mladice. Takoj po spomladanskem odganjanju se pojavijo ženski cvetovi, ki cvetijo 15 do 20 dni. Moški cvetovi v obliki mačic cvetijo približno en teden.
Rodni les kostanja
Ženski cvetovi se razvijejo na mladiki, ki izrašča iz rodnega brsta, medtem ko se moški cvetovi razvijejo v pazduhah listov. Moški cvetovi so združeni v mačice.
Rodni les leske
Rodi na kratkih 15 – 20 cm dolgih poganjkih, zato pustimo takšne poganjke. Grmi vstopijo v rodnost po tretjem ali četrtem letu.
Rodni les kakija
Kaki tvori rodne brste na koncu enoletnih poganjkov, ki izraščajo iz dvoletnega lesa.
Rodni les fige
Cvetni brsti se večinoma nahajajo v pazduhah listov na poganjkih tekočega leta, ali lanskih poganjkih. Fige razdelimo na enkrat in dvakrat rodne, izjemoma dočakamo v toplih krajih tudi tretji rod pri divji figi.
Rodni les asimine
Asimina nastavi cvetne brste na enoletnem lesu, ki izrašča iz dveletnega.
Rodni les aktinidije – kivija
Aktinidija rodi podobno kot vinska trta. Pri rezi ohranjamo enoletne poganjke (šparoni), ki praviloma izraščajo iz dvoletnega lesa. Na šparonu puščamo 10 – 12 očes. Osnovna pravila rezi so enaka kot pri trti.
Rodni les trte
Tako kot kivi, tudi trta rodi na enoletnem lesu, ki izrašča iz dvoletnega lesa. Pri rezi ohranjamo enoletne poganjke (šparoni), ki praviloma izraščajo iz dvoletnega lesa.
Koliko očes puščamo na šparonu je odvisno od sorte, kar je navadno 6 -8 očes. Pri trti izrežemo več kot 90 % lesa, ki se je razvil v predhodnem letu.
Zeleni svet priporoča:
Za dobro pripravo na novo sezono v sadnem vrtu je prav da si osvežimo znanje in celo obiščemo kakšno delavnico s praktičnim prikazom rezi sadnega drevja. Dobro načrtovanje, priprava in osvežitev znanja je ključ do uspeha. V pomoč so tudi knjige priznanih avtorjev.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup knjige Gojenje in rez sadnih rastlin in si pomagajte pri rezi kivija, češnje, višnje, oreha, leske, maline, šipka, oljke, … V knjigi je predstavljeno kar 36 različnih sadnih vrst, načinov gojenja in rezi.
📗 Za predogled vsebine in kazalo kliknite tukaj.
Za nasvet in pomoč lahko pokličete na 069 928 945 (pon. – pet.) med 9. in 13. uro. Ves čas lahko kupujete na spletu.
Zelo lepo prikazano.
Rad pogledam vaše prispevke, so mi vedno v pomoč in dober nasvet pred sezono rezanja.
Lepo pozdravljeni.
Zanima me ali bi morala visnje cepiti pognale so iz pesk in mi jih je skoda izkopat in zavrec lp.Anica
Pozdravljeni ga. Anica, treba bi bilo cepiti. Več o cepljenju pa si lahko preberete in ogledate v tem članku https://zelenisvet.com/cepljenje-sadnega-drevja-ploscicasto-t-okulacijo/.
Zelo bi si želela obiskati delavnico pri obrezu kiwija / brajd …tudi jablane,breskve na ŠTAJERSKEM koncu – Mariboru ali okolici
Pozdravljeni ga. Melita, vprašajte v Botanični vrt Maribor in sadjarje v okolici.
Pozdravljeni,
Imam prošnjo do vas v vezi obrezovanja fige.
Namreč imam figo (zeleni plodovi), ki se je v enem letu zelo razrasla pa me zanima kako naj jo obrežem če se sploh obrezuje, ker pa je nekoliko visoka bi jo rad tudi nekoliko skrajšal in znižal.
V naprej hvala za odgovor in lep pozdrav.
Ljubo Mikelin
Pozdravljeni,
več o gojenju in rezi fige na vrtu si preberite tukaj https://zelenisvet.com/figa/ Za ostalo sadno drevje pa tukaj https://zelenisvet.com/sadni-vrt-abeceda/
Lep dan, ekipa Zeleni svet