Plesen krompirja je najbolj nevarna in se prenaša na paradižnik
Krompirjeva plesen se lahko že v začetku junija prenaša na paradižnik, saj okuži neodporne sorte krompirja. Na našem vrtu že nekaj let sadimo naravno odporne sorte krompirja na plesen in s tem nimamo težav. V letu 2024 smo sadili sorte Twister, Alouette in Levante. Manj težav s plesnijo je tudi, če sadimo krompir julija in izkopljemo v oktobru.
Baker je dovoljen v ekološkem varstvu krompirja proti plesni. To škropivo se uporablja že konec pomladi in v začetku poletja. Tako je možno ustaviti plesen na krompirju v mesecu juniju. V manj težavnih letih, ko ni veliko padavin, uporabljamo sodo bikarbono, žajbljev, kamilični, rmanov ali timijanov čaj.
Plesen na paradižniku in ekološke rešitve vsak vrt
Krompirjeva plesen na paradižniku je najbolj nevarna v deževnih letih, ko se bolezen s krompirja prenese na paradižnik. V juniju je treba opraviti prvo škropljenje z bakrom. Enako naredimo, če imamo deževno pomlad in začetek poletja. V dežju, megli in prekomerni vlagi, je treba škropiti tudi paradižnik v rastlinjaku, saj ga ves čas zračimo. Manj težav s plesnijo na paradižniku imamo v rastlinjaku.
Škropljenje ponavljamo v skladu z navodili za uporabo in posvetom s strokovnjakom v kmetijski apoteki. V hladni, deževni pomladi in deževnem začetku poletja, temperaturami okrog 20 stopinj Celzija, se ustvarijo idealni pogoji za okužbo na paradižniku. Domači pripravki v hladni, deževni pomladi in zelo deževnem začetku poletja ne delujejo.
Plesen na kumarah in ponovno poletno sajenje sadik
Kumare so prav tako dovzetne za plesen. Za pojav bolezni so izpolnjeni podobni pogoji, kot pri krompirju in paradižniku. Okužbe na kumarah so bolj pogoste, če jih sadimo prehitro in pretirano gnojimo s kompostom, gnojem in ostalimi organskimi gnojili. Enako velja za drugi dve vrtnini.
Plesen kumar ni treba omejevati s kupljenimi bakrenimi ali drugimi pripravki. Lahko jih sicer preventivno škropimo z ekološkimi pripravki, ki smo jih omenili pri krompirju. Takoj, ko opazimo prve rumene pege na kumarah, je čas za sajenje novih sadik. V zadnjih letih se zelo obrestuje, če kumare drugič sadimo v začetku julija in imamo zagotovljen pozno poletni in jesenski pridelek.
© Davor Špehar, Zeleni svet
Prosim za nasvet kako se znebiti usivost na radiču strucar hvala za odgovor Anica
Pozdravljeni
uši lahko v začetni fazi ročno odstranjujete. Uporabite lahko tudi curek vode, saj so uši občutljive na vodo, zato jih lahko nežno sperete z rastlin. Uporabite lahko naravne pripravke, kot je raztopina iz vode in nekaj kapljic tekočega mila. Pripravite 1 žlico tekočega mila na 1 liter vode in s tem poškropite okužene liste radiča.
Pazite na prekomerno uporabo organskih gnojil, kot so kompost, gnoj, gnojila v briketih in ostala. Prekomerno gnojenje lahko poveča dovzetnost rastlin za napade uši, saj preveč hranil v tleh spodbuja rast mladih, mehkih poganjkov, ki so še posebej privlačni za te škodljivce. Uši imajo naravne sovražnike, kot so pikapolonice in tenčičarice. Če opazite te koristne žuželke v svojem vrtu, jih pustite, saj lahko pomagajo zmanjšati populacijo uši.
Lahko poskusite tudi z uporabo neemovega olja, ki je naravno insekticidno sredstvo. Preprečuje razmnoževanje uši, hkrati pa je neškodljivo za rastline. Za ostale pripravke obiščite kmetijsko apoteko, saj je tam zaposlena odgovorna oseba, ki vam svetuje v skladu z zakonodajo in registracijo pripravkov.
Lep dan, ekipa Zeleni svet
Prosim za nasvet kako zaščititi radič pred plesnijo. Sadike radiča, ki sem jih posadila septembra je napadla siva pepelnata plesen.
Pozdravljeni,
siva pepelnata plesen (Botrytis cinerea) je pogosto težava pri gojenju radiča, še posebej v vlažnih jesenskih razmerah. Da bi zmanjšali možnost nadaljnjih okužb, vam svetujemo naslednje ukrepe.
Če gojite radič v rastlinjaku ali pod pokrivali, poskrbite za dobro prezračevanje, saj vlaga spodbuja razvoj plesni. Okužene liste takoj odstranite in uničite, da preprečite širjenje bolezni. Glede uporabe fitofarmacevtskih sredstev (FFS), vam priporočam, da obiščete najbližjo kmetijsko apoteko. Tam je zaposlena odgovorna oseba, ki je po zakonu edina pristojna za svetovanje glede pravilne uporabe FFS.
Lep pozdrav, ekipa Zeleni svet
Pozdravljeni.
Prosim vas za nasvet, kako zatreti belo pepelasto plesen na motovilcu v rastlinjaku. S kom lahko preventivno zalijem zemljo že pred setvijo motovilca, da se ne bo razvila v času rasti?
Hvala za odgovor.
Pozdravljeni,
za zatiranje pepelaste plesni na motovilcu v rastlinjaku lahko uporabite naslednje metode. Pred pojavom plesni lahko uporabite pripravek iz sode bikarbone. Več tukaj https://zelenisvet.com/skropivo-soda-bikarbona/ Domače recepte proti boleznim na vrtu si oglejte tudi tukaj https://zelenisvet.com/recepti-krepitev-rastlin-pred-boleznimi/
Poskrbite za dobro prezračevanje rastlinjaka.
Takoj, ko opazite prve znake plesni, rastline poškropite z ekološkim fungicidom, kot je Vitisan. Nakup je možen tukaj https://www.metrob.si/izdelek/mineralni-fungicid-vitisan-pepelovke-gnilobe-in-pegavosti/?aff=1 Za več informacij in nasvetov o uporabi fitofarmacevtskih sredstev (FFS) vam priporočam, da obiščete kmetijsko apoteko, kjer je zaposlena odgovorna oseba, ki vam lahko strokovno svetuje.
Lep dan, ekipa Zeleni svet