Kakšno čebulo sadimo v oktobru, da pobiramo bogat pridelek?

Bela čebula in sajenje v mesecu oktobru za spomladansko poslastico

V jeseni v Sloveniji že od nekdaj sadimo belo čebulo, ki jo imenujemo Majski srebrnjak ali izvirno Bianca di Maggio, poznamo tudi sorto Snowball (tip srebrnjak). Največ jo pojemo za zgodnjo, mlado čebulo, ki jo pobiramo v aprilu, maju in popestrimo spomladanske piknike.

V rastlinjaku začnemo s pobiranjem srebrnjaka že od marca naprej. Slovenci obožujemo tudi na pol doraslo, odebeljeno belo čebulo.

Čebulček srebrnjak mlada čebula

Čebulček srebrnjak sadimo za pridelek mlade čebule.

mlada čebula

Mlada čebula je v Sloveniji zelo priljubljena. Foto: AdobeStock

Pravila za jesensko sajenje čebulčka, ki ga imenujemo Majski srebrnjak

Zemljo za sajenje čebule najlažje pripravimo z ruskimi vilami. To naredimo vsaj 2 tedna prej. Zelo pomaga okopavanje tik pred sajenjem z Ročno frezo Mici ali Nihajno motiko Pepa. Tako onemogočimo razraščanje plevela po sajenju, saj čebula ne tekmuje s plevelom.

Ta način priprave zemlje se priporoča tudi za sajenje česna, setev peteršilja in korenčka. Motika je kraljica proti plevelu in zahteva redno, 14 dnevno uporabo na vsakem vrtu.

ženska dela na vrtu

Zemljo za sajenje čebule najlažje pripravimo z ruskimi vilami.

rahljanje tal z ročno frezo

Tik pred sajenjem poskrbimo tudi za rahljanje tal in odstranjevanje plevela.

👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruskih vil Premium (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih visoko kvalitetna izdelava in materiali. Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
Za pomoč pri nakupu lahko pokličete na 069 928 945 (PON-PET, 8:00-13:00). Ves čas lahko kupujete na spletu.
**
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ročne freze Mici, Nihajne motike Pepa, ali Rezalne motike Anka, ki vam olajšajo okopavanje in rahljanje tal.

Čebula in cena za jesensko sajenje na domačem vrtu

Jeseni pogosto sadimo samo čebulo, ki jo pobiramo kot mlado. Sajenje opravimo do sredine oktobra ali kasneje, če vreme to dopušča. Ostale čebule, ki so namenjene za glavni pridelek in skladiščenje, sadimo spomladi. Čebulček, ki je večji od 25 mm bo ušel v cvet.

V primeru jesenskega sajenja drobnega čebulčka, ne bo težav s spomladanskim uhajanjem v cvet. Nekaj moči, odpornosti mu bo vzela zima. Tako je lahko v naslednjem letu več bolezni. Cena za jesensko sajenje je lahko visoka, če sadimo debel čebulček.

Vzgoja čebule in dobri sosedje v mesecu oktobru

Pri nas v oktobru sadimo sorto Snowball (tip Majski srebrnjak). Ta čebula je snežno bele barve in nam zagotavlja najzgodnejši pridelek sladke, mlade čebule. Čebulček tipa srebrnjak se jeseni sadi do sredine oktobra.

Vse je odvisno od vremena in nadmorske višine, regije in lege domačega vrta. Dober sosed je zimska solata, ki je bila predhodno sejana na razdaljo 40 cm.

sajenje čebule

Čebulo lahko sadimo v mešanem posevku z zimsko solato.

Čebula je v vrsti sajena na razdaljo 3 do 4 cm, saj je namenjena mladi čebuli in jo sproti redčimo. Med vrstami jo sadimo na razdaljo 40 cm, ker vmesni prostor zasede zimska solata. Tako jo lažje okopavamo, spomladi solata hitro prekrije grede in kot dober sosed pomaga čebuli, ki ima slabše kapacitete v borbi s plevelom.

Kje kupiti dober čebulček in in kakšen nakup se obrestuje?

V trgovinah se žal prodaja tudi debel čebulček, ki je večji od 25 mm in spomladi cveti. To je vzrok, da Ptujska rdeča, Red Baron, Holandska rumena, Stuttgarter Riesen, Belokranjka in šalotka uidejo v cvet. To ni dobro, če ga gojimo za glavni pridelek in skladiščenje.

Omenjene sorte lahko brez strahu sadimo za mlado čebulo. Pri nas spomladi sadimo tudi čebulo velikanko (sorta Exibition) iz sadik in nimamo teh težav.

mlada čebula sorta Red Baron ali Ptujska rdeča

Če želimo več ostrine mlade čebule sadimo sorto Red Baron ali Ptujska rdeča.

Za glavni pridelek, ki ga skladiščimo sadimo samo droben čebulček. Pri nas ga raje sadimo marca, kot v mesecu oktobru.

Treba je paziti, da čebulček ni mehak, plesniv in je videti zdrav. Nekateri ponudniki čebulčka v Sloveniji se morajo izboljšati glede ponudbe, ker stara slava ni večna.

Ostale zanimivosti in ideje za uporabo domače čebule

Čebulo, ki jo gojimo za glavni pridelek lahko uporabljamo proti kašlju, saj po ljudskem zdravilstvu krepi splošno zdravje. Čebula nima veliko kalorij in je vsestransko uporabna v kuhinji.

V Sloveniji brez čebule skoraj ne znamo kuhati. Nekateri viri navajajo, da je čebula rešuje težave za kurje oko. Obstajajo številni recepti za jedi, ki jih lahko poiščite v kuharskih knjigah in na spletu.

Zeleni svet priporoča:

Najbolj se obrestuje jesensko sajenje za mlado čebulo, saj debel čebulček za glavni pridelek uide v cvet. Najpogosteje sadimo bele sorte čebule, če želite bolj oster okus poskusite tudi z drugimi. Za glavni pridelek sadimo samo droben čebulček.

Zemljo najhitreje pripravite z ruskimi vilami, ki jih dela mojster Andrej iz okolice Žužemberka. Tik pred sajenjem priporočamo okopavanje, da se znebite plevela.

mojster Andrej v delavnici

Andrej iz okolice Žužemberka dela Ruske vile Premium.

👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruskih vil Premium (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih visoko kvalitetna izdelava in materiali. Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
Za pomoč pri nakupu lahko pokličete na 069 928 945 (PON-PET, 8:00-13:00). Ves čas lahko kupujete na spletu.
**
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ročne freze Mici, Nihajne motike Pepa, ali Rezalne motike Anka, ki vam olajšajo okopavanje in rahljanje tal.

© Davor Špehar, Zeleni svet

Povezane vsebine:

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *