Fotografije in tekst: Nik Rozman, NikArt Bonsai Studio, predsednik SBK.
Pravi bonsaj in resnično razkritje rastlin, ki to niso
Ko slišimo besedo bonsaj, se nam pogosto porajajo misli o majhnih drevesih, ki jih prodajajo v lokalnih vrtnarijah in doma po parih tednih običajno propadejo. A pravi bonsajisti takšna drevesa običajno sploh ne označujejo kot bonsaje ampak, kot največjo blamažo naši umetnosti. Zakaj?
Pravi bonsaji niso serijsko proizvedena drevesa, uvožena s Kitajske, Koreje, ki so si vsa povsem enaka, posajena v napačno zemljo in posajena v napačno posodo. In kot najpomembnejše, običajno gre za tropske ali subtropske vrste, ki so povsem neprilagojene za uspevanje v našem podnebju.
So bonsaji navadna drevesa ali umetniška dela?
Naj začnem na začetku. Bonsaji so čisto navadna drevesa, genetsko identična tem v naravi in za uspevanje potrebujejo podnebje na katerega so navajeni. To pomeni – če imam bonsaj smreko, za preživetje potrebuje 4 letne čase.
Če imam bonsaj fikus, ki je tropsko drevo, potrebuje celo leto konstantno temperaturo 28°C in 80% vlažnosti, kar pa je v Sloveniji nemogoče doseči, z izjemo specializiranih rastlinjakov.
Najlažje rastline za oblikovanje v Sloveniji in dilema o notranjih bonsajih
Če potegnemo črto, najlažje se je lotiti bonsajizma z našimi avtohtonimi vrstami, ki morajo biti celo leto zunaj.
Tu pridemo do naslednje dileme. Mar niso bonsaji notranje rastline? Ne, notranji bonsaj ne obstaja. Kot omenjeno, vsako drevo potrebuje podnebje na katerega je prilagojeno. To pomeni, bonsaji, gojeni v Sloveniji bodo obvezno morali biti zunaj.
Umetnost oblikovanja bonsajev in umetniška žilica
Za ukvarjanje z bonsaji pa potrebujemo tudi nekaj umetniške žilice. Omenili smo, da gre pri bonsajih za navadna drevesa. Ta drevesa mi z uporabo določenih tehnik oblikovanja oblikujemo v bonsaje in vsako leto potrebujejo vzdrževanje. V nasprotnem primeru se oblika izgubi in lahko iz bonsaja zraste nazaj navadno drevo.
Kliknite na slike za ogled galerije:
Kako zalivamo, obrezujemo in gnojimo prave bonsaje v našem okolju?
Naj omenim, da pravi bonsaji nikakor ne potrebujejo obrezovanja vsak dan ampak običajno enkrat ali dvakrat letno. Poleg tega pa jih je potrebno konstantno zalivati. Zemlja mora biti ves čas vlažna, količina zalivanja pa bo odvisna od letnega časa, vremena in temperature. Poleti, ko je vroče lahko tudi dvakrat na dan. Skozi rastno sezono jih moramo pa tudi gnojiti, da ostanejo zdravi in močni.
Skratka, bonsajizem sploh ni tako težka umetnost, kot si ljudje predstavljajo, samo pravilno se jo je potrebno lotiti.