Vaš ključ do uspeha je optimalna vlažnost tal
Jesenska priprava tal zahteva skrbno spremljanje vlažnosti. Težka, ilovnata tla, ki se počasi sušijo, so idealna za rahljanje, ko so ravno prav vlažna, da se lepo drobijo. Gredo v septembru obdelamo po dežju. Dobro se drobijo tudi, če zalijemo celo gredo in rahljamo naslednji dan.
Zemlja se po padavinah ob koncu septembra se počasi suši, zato jo pripravite že prej. Ustrezno vlažna tla se najbolje obdelujejo, zato nikoli ne delajte na preveč mokri zemlji. Pozno poletno rahljanje tal do globine 15 cm izboljša strukturo in omogoči lažje delo v času setev in sajenja. V oktobru rahljamo do globine 25 cm.
Kdaj je zemlja dovolj topla za rahljanje vrtnih gredic?
Optimalna temperatura tal je ključnega pomena za uspešno pripravo. V septembru so tla dovolj topla in jih pri pripravah na setve in sajenje rahljamo do globine 10 ali 15 cm, saj v spodnjih plasteh niso zbita, če smo jih zaščitili z zastirko. V septembru torej rahljamo samo površinsko in ne vznemirjamo talnega življenja.
V oktobru so mikroorganizmi aktivni vse do mejne temperature za pripravo tal, ki znaša 5°C. Če tla niso dovolj topla, odložite delo, saj to neugodno vpliva na mikroorganizme v tleh in strukturo tal.
👉 KLIKNITE TUKAJ za Ruske vile PREMIUM (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali.
Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
Za pomoč pri nakupu pokličete na 069 928 945 (med delavniki od 9. do 13. ure). Ves čas lahko kupujete na spletu.
Kako in kdaj rahljati ilovnata, glinena ali peščena tla?
V oktobru je rahljanje praznih gredic nujno, zlasti na težkih tleh. Globoko rahljanje do 25 cm je priporočljivo, ko so tla primerno suha in ne prekomerno vlažna. Tako boste imeli manj dela spomladi, ko bo zemlja že optimalno pripravljena in boste lahko hitreje sejali in sadili. Prazne gredice pred zimo je treba pripraviti do sredine oktobra.
Lahka ali peščena tla lažje pripravimo na septembrske in oktobrske setve, sajenje, saj se hitreje sušijo in niso zahtevna za delo. Z ruskimi vilami jih lahko rahljate tudi pred zimo. Vse vrtne grede po delu pokrijemo z zastirko.
Orodje za lažje delo, ki je osvojilo srca slovenskih vrtičkarjev
Uporaba ruskih vil je odlična za tiste, ki želijo delati z manj napora. To orodje omogoča rahljanje brez prekomernega napora, saj deluje z vzvodom, kar olajša fizično delo in ohrani mikroorganizme, deževnike in druge drobnoživke, ki so ključni za zdravo zemljo. Olajšajo nam tudi odstranjevanje plevela. Slak izvlečemo previdno in s celimi koreninami, saj ga ne sekamo.
Orodje še posebno radi uporabljajo starejši vrtnarji in ženske, saj ga ni treba dvigniti. Prinesemo ga na vrtno gredo, vlečemo vilice vzvratno po zemlji, delamo brez napora in to v pokončni drži, saj vzvod omogoča rahljanje tal z minimalno silo.
Kako vdelamo v tla facelijo in ostale rastline za zeleno gnojenje?
Facelijo in ostale rastline za zeleno gnojenje ste na vrtne grede sejali v poznem poletju. Opazili boste, da so odlična jesenske in zimska zastirka, s koreninami pa rahljajo tudi tla. Čez zimo jih torej pustite na vrtni gredi in v marcu pokosite z rotacijsko kosilnico.
Zdrobljeno organsko maso vdelajte v tla z ruskimi vilami v mesecu marcu, ko so tla primerna za delo in se lepo drobijo.
Pravilno gnojenje tal z gnojem, peleti in kompostom v jesenskem času
Grede, ki so bile med letom slabo gnojenje gnojimo s kompostom in peleti. V tem primeru raztresemo gnojimo po površini tal in rahljamo z ruskimi vilami, ki optimalno razporedijo organska gnojila do globine 20 cm. Vse grede lahko pognojite s kalijevim sulfatom, ki je dovoljen v ekološki pridelavi in ga vdelate v tla.
V prvi polovici oktobra praviloma gnojimo samo s hlevskim gnojem, da so hranila rastlinam spomladi hitro dostopna. Pri gnojenju s hlevskim gnojem je treba odstraniti zgornje drobilne vilice pri ruskih vilah in obrniti zemljo ter pokriti gnoj. Tako se bodo grude čez zimo razgradile s pomočjo mraza, gnojilo pa bodo predelali mikroorganizmi v rastlinam dostopno obliko.
Zeleni svet priporoča:
Ohranite zdravo in rodovitno vrtno zemljo ter poskrbite za bogat talni ekosistem. Z uporabo ruskih vil lahko tla obdelate brez prekopavanja, s čimer ohranite njeno strukturo. Delo je hitro, preprosto in prijazno do vašega telesa, saj boste manj obremenjevali hrbet in roke. To orodje je še posebej prilagojeno za ženske, starejše vrtičkarje in upokojence.
Pozabite na sklanjanje in bolečine v križu – Ruske vile Premium vam omogočajo udobno in učinkovito delo!
Zdaj se vam ni treba več sklanjati in prenašati nelagodja v križu. Za okopavanje je zelo uporabna Rezalna motika Anka in Nihajna motika Pepa. Za pripravo na nove setve in sajenje uporabljamo tudi večjo Ročno frezo Mici 20 ali manjšo Ročno frezo Mici 12.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-PREMIUM (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali. Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje in hitro odstranjevanje plevela.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Rezalne motike Anka, ki se priporoča za „kirurško“ okopavanje, rahljanje tal, košnjo, grabljenje, sejanje, pletje ter ostala vrtna opravila.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup male Ročne freze Mici 12 (delovna širina 12 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na manjših površinah. Primerna za odstranjevanje plevela na vrtni gredi, manjšem vrtu in vrtni poti.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup velike Ročne freze Mici 20 (delovna širina 20 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na večjih površinah. Primerna za pripravo grede, okopavanje krompirja, koruze, … , sadovnjaka in vinograda.
Za pomoč pri nakupu pokličete na 069 928 945 (med delavniki od 9. do 13. ure). Ves čas lahko kupujete na spletu.
Sponzor vsebine je eHorti d.o.o.
Povezane vsebine:
- Ruske vile za rahljanje tal, vrt brez štihanja in manj napora
- Jesensko rahljanje zelenjavnega vrta opravimo pred mrazom
- Ruske vile in pravilen postopek globokega rahljanja na domačem vrtu
- Recepti za pripravo domačih škropiv
- Predpomladansko škropljenje sadnega drevja
© Zeleni svet