Drobnjak je cenjen kot začimbna rastlina, najboljši je svež z domačega vrta. V listih je veliko vitaminov, mineralov in koristnih eteričnih olj.
Setev ali sajenje drobnjaka?
Obstoječe šope grmičkov drobnjaka delite v manjše grmičke. Slednje opravilo običajno opravite spomladi, takoj ob začetku rasti. Vesten vrtičkar bo drobnjak vzgojil tudi s setvijo v multiplošče in lončke v katerih bo vzgojil sadike za presajanje.
S setvijo za sadike drobnjaka lahko pričnete že januarja, saj se drobnjak v začetku počasi razvija. Sadike drobnjaka na prosto presajamo takrat, ko ima vsaj dva para dobro razvitih listov, tako dobimo tudi hitrejši pridelek.
Drobnjak dobri in slabi sosedje
Za primerne sosede drobnjaku štejemo solato, paradižnik in papriko. Koristna bo tudi kombinacija s koprom, janežem in kumino.
Neprimerne združbe drobnjaku so predvsem por, čebula, česen, šalotka, grah, bob, fižol, soja in leča.
Drobnjak in gnojenje
Drobnjak pognojimo s približno enakim odmerkom dušika, fosforja in kalija. Pri gnojenju z mineralnimi gnojili ne pretiravamo z dušikom, saj ga drobnjak med vsemi glavnimi hranili potrebuje najmanj.
V domačem vrtu za gnojenje v zgodnjem spomladanskem ali jesenskem času uporabimo domač kompost ali druga organska gnojila, vendar z gnojenjem ne pretiravamo.
Razdalja sajenja drobnjaka
Šopi grmov naj bodo v vrtu narazen okrog 30 cm. Praviloma en šop drobnjaka zadošča za eno osebo.
Katere ukrepe izvajamo za uspešno gojenje drobnjaka
Če je treba drobnjak zalivamo, opravimo tudi okopavanje, hvaležen je tudi za zastirko, ukrepamo tudi proti boleznim in škodljivcem.
Bolezni in škodljivci
Drobnjak lahko ogroža čebulna plesen, čebulna siva plesen, bela gniloba čebulnic, opazimo tudi viroze.
Med škodljivci ga obišče čebulna muha, na drobnjaku lahko opazimo tudi strune. Vsekakor pazimo, da v bližino ne sadimo ob drugih čebulnic, saj tako muhi pomagamo pri razmnoževanju.
Spravilo in shranjevanje drobnjaka
Pridelek drobnjaka trgamo ali režemo, ko ima dobro razvite liste, ki so veliki vsaj 15 cm. Pospravljamo ga večkrat, saj se dobro obrašča.
Drobnjak shranjujemo kratek čas v hladilniku, lahko ga tudi zamrznemo in sušimo. Najboljši je seveda svež nabran direktno z grede. Jeseni ga lahko presadite tudi v lonec in pozimi gojite na okenskih policah.
© Zeleni svet
Pozdravljeni.Lepo prosim,ali se seme drobnjaka poseje po vrhu zemlje,ali se ga zasuje z zemljo?Kako naj posejem,za dobro kalivost?Lepo prosim za odgovor in vas lepo pozdravljam!
Alenka
Pozdravljeni ga. Alenka, zelo plitvo seme vdelajte v zemljo in vzdržujte stalno vlago.
Lep pozdrav
Ali je dobro porezati vse zelenje ali je nolje pustiti, da drobnjak cveti, se ob tem kaj namnoži?
Meni se ne razraste, kot vidim pri drugih.
Pozdravljeni, pri nas redno režemo liste in ni nič narobe. Nekaj ga pustimo cveteti tudi za čebele. Lep dan, ekipa Zeleni svet