Ne posipajte pridelka s strupenimi pripravki
Na vrtovih v Ljubljani smo opazili, da vrtičkarji posipajo jajčevec s strupenimi pripravki in se tako poskušajo znebiti koloradskega hrošča. Žal se ne zavedajo, da zastrupljajo vrt in takšen pridelek še zdaleč ni ekološki. Predlagamo, da koloradskega hrošča v avgustu poberemo z rastlin.
Med vrste jajčevca lahko položimo stare rjuhe in ga potresemo, da škodljivec pade z rastline in ga odstranimo z vrta. Preprečimo tudi možnost hranjenja hroščev na ostankih gomoljev in krompirjevki.
V avgustu nujno odstranite plesnive rastline paradižnika
Na vrtu je treba nujno odstraniti plesnive rastline paradižnika, saj se tako plesen prenaša v naslednje leto. V primeru, deževnega poletja se je treba zavedati, da paradižnik napade krompirjeva plesen in v začetku avgusta začne propadati.
Z grede ga vsekakor pospravite, ko se plesen pojavi na steblu in plodu. Prazne grede pa pripravite na nove setve, sajenja, ki jih opravimo v mesecu avgustu. To najlažje naredite, če odstranite zastirko in jih plitko okopljete z Ročno frezo Mici 20 ali Ročno frezo Mici 12. Zelo uporabna je tudi Nihajna motika Pepa in Rezalna motika Anka.
Odstranite najbolj nadležen plevel z zaraščenih zelenjavnih gredic
Na številnih vrtičkih opažamo zaraščene gredice s plevelom. Med semenskimi pleveli smo na peščenih tleh opazili največ muhviča, ki bo v kratkem semenil in se tako zasejal na zaraščenih gredicah. Tako boste imeli v naslednjem letu še več plevela, kar pa ne bo posledica gnojenja z gnojem ali kompostom. V tem primeru je to posledica malomarnosti vrtičkarjev, ki v poletnem času prenehajo z vrtnarjenjem.
Med koreninskimi pleveli največ težav povzroča slak, ki ga lahko zelo elegantno odstranite, če gredice plitko rahljate z Ruskimi vilami Premium in ga skupaj z dolgo korenino nežno povlečete z grede ter pazite, da odstranite celotno korenino.
Slaka se znebimo tudi tako, da ga redno ščipamo in to takoj, ko pokuka iz zemlje. Tako ga sčasoma oslabimo, da po nekoliko ostrejši zimi propade.
V vročem poletju ne pozabite na zastiranje in senčenje pridelka
Opažamo, da je vročina v avgustu še vedno izrazita, zato poskrbite za zastiranje tal ali senčenje pridelka z belo vrtno tkanino. Tako bodo rastline, ki ste jih sejali in sadili v avgustu bolje napredovale v rastli in vas konec poletja, jeseni nagradile z bogatim pridelkom. Grede, ki niso pokrite z zastirko najbolj trpijo v vročem delu poletja. Manj je težav tudi s poletnimi nalivi, ki zbijejo tla.

Mlade sadike, ki niso zastrte z zastirko hitreje trpijo sušo in so manj zbita zaradi poletnih nalivov
Polega zastiranja poskrbite tudi za redno okopavanje z Rezalno motiko Anka, ki omogoča kirurško natančno okopavanje.
Poskrbite za izdatno namakanje ali zalivanje žejnih vrtnin
Papriko je treba v vročem delu avgusta redno in obilno namakati, da si zagotovite bolj mesnate plodove, ki so tudi večji. Namakamo do globine 30 cm vsak tretji dan.
Najbolj učinkoviti smo s kapljičnim namakalnim sistemom, pomagamo si tudi s plastičnimi steklenicami, ki jim odrežemo dno. Zelo pomaga tudi uporaba zastirke, da je zemlja čim dlje vlažna.
Izdatno in redno namakanje se obrestuje pri kumarah, ki v tem primeru niso grenke ali neokusne. Tudi visok fižol je hvaležen za redno namakanje v vročem delu avgusta, saj je tako oplodnja boljša. Pri zalivanju fižola pazimo, da se zemlja med zalivanji ne izsuši ali zbije. Prav tako je pomembno, da redno zalivamo vse vrtnine, ki smo jih sejali ali sadili v mesecu avgustu.
Prazne gredice pokrijemo z zastirko ali sejemo rastline za zeleno gnojenje
Na prazne gredice, ki jih ne nameravamo zasaditi z novimi vrtninami sejemo rastline za zeleno gnojenje.
Priporočamo setev grškega sena, ki ga imenujemo tudi sabljasti triplat. Sejemo lahko tudi ajdo, belo gorjušico, oljno redkev in facelijo. Vse omenjene rastline niso prezimne in na gredi pomrznejo.
Na našem vrtu jih spomladi „pokosimo z rotacijsko kosilnico in potem vdelamo v tla z Ruskimi vilami. Na ta način poskrbimo za več trajnega humusa in visoko rodovitno zemljo.
Poskrbite za redno zračenje rastlinjaka
V mesecu avgustu naj bo rastlinjak tudi ponoči povsem odprt, da se ustrezno zrači. Interventno ga zapiramo samo pred hujšimi neurji, da ga ne poškoduje „orkanski” veter.
V avgustu rastline v rastlinjaku zagotovo ne zebe. Visoka zračna vlaga, kapljice vode, ki se pojavijo zaradi zapiranja v nočnem času, je največji sovražnik paradižnika, kumar, saj jih lahko tudi v rastlinjaku zelo hitro obišče plesen.
Zeleni svet priporoča:
Imate težave z natančnim okopavanjem in odstranjevanjem plevela? Zdaj se vam ni treba več sklanjati in prenašati nelagodja v križu. Rezalna motika Anka je idealna rešitev, ki vam lahko pomaga pri rahljanju zemlje, košnji, grabljenju, lažji setvi in plevelu. S tem vsestranskim orodjem lahko brez težav razbijete tako velike kot majhne grude zemlje. Tla boste najlažje rahljali s pomočjo Ruskih vil, ki omogočajo hitro delo brez bolečin v hrbtu.

Rezalna motika Anka, Nihajna motika Pepa, Ruske vile Premium, Ročna freza Mici 12 in Ročna freza Mici 20.
KLIKNITE TUKAJ za nakup male Ročne freze Mici 12 (delovna širina 12 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na manjših površinah. Primerna za odstranjevanje plevela na vrtni gredi, manjšem vrtu in vrtni poti.
KLIKNITE TUKAJ za nakup velike Ročne freze Mici 20 (delovna širina 20 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na večjih površinah. Primerna za pripravo grede, okopavanje krompirja, koruze, … , sadovnjaka in vinograda.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje in hitro odstranjevanje plevela.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Rezalne motike Anka, ki se priporoča za „kirurško“ okopavanje, rahljanje tal, košnjo, grabljenje, sejanje, pletje ter ostala vrtna opravila.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-PREMIUM (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali. Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
Za pomoč pri nakupu pokličete na 069 928 945 (med delavniki od 9. do 13. ure). Ves čas lahko kupujete na spletu.
Priporočene vsebine:
- Kaj sejemo in sadimo v avgustu
- Jesenske setve, sajenje, spravilo pridelka
- Majska opravila in prvi plodovi v sadnem vrtu
- Za vitalno travo brez bolezni
- Reševanje težav z invazivnimi polži
Sponzor vsebine je podjetje eHorti d.o.o.
© Zeleni svet
Na vas se obračam s prošnjo. Zanima me zakaj nasajena endivija rumeni oz. zunanji listi postajajo rumeni, rjavi?
Pozdravljeni,
to je verjetno posledica letošnjega deževja in prekomerno mokrih tal. Možno je, da gre za pegavost. Predlagamo, da obiščete kmetijsko apoteko in pokažete rastlino.
Lep dan, ekipa Zeleni svet
Pozdravljeni zanima me kako se naj rešim z njive gabeza
Pozdravljenim, navadni gabez, znan tudi kot Symphytum officinale, je trdovratna rastlina, ki se lahko hitro razširi in postane nadloga v vašem vrtu. Obstaja več načinov, kako se znebiti te rastline:
Ročno izkopavanje: Najbolj učinkovit način za odstranjevanje navadnega gabeza je ročno izkopavanje. Pazite, da izkopavate čim več korenin, saj se lahko iz majhnih koreninskih ostankov razvijejo nove rastline. Priporočljivo je, da to delo opravite spomladi ali zgodaj poleti, preden rastlina tvori nove korenine.
Mulčenje: Pokritje območja, kjer raste navadni gabez, z debelo plastjo mulča lahko zmanjša njegovo rast. Uporabite organski mulč, kot so lesni sekanci ali slama, da zadržite vlago in preprečite, da bi se gabez ponovno pojavljal.
Kemikalije: Če se želite znebiti navadnega gabeza s kemikalijami, uporabite herbicide, ki so namenjeni za trajno odstranjevanje trdovratnih plevelov. Pri tem pazite, da sledite navodilom proizvajalca in uporabljate herbicide previdno, saj lahko vplivajo na druge rastline v vašem vrtu.
Preventivni ukrepi: Da preprečite širjenje navadnega gabeza, redno pregledujte svoj vrt in takoj izkopavajte nove rastline, ki se pojavijo. Prav tako pazite, da ne odvržete kosov rastline v kompost, saj se lahko iz njih razvijejo nove rastline.
Ne glede na metodo, ki jo izberete, bodite potrpežljivi, saj se lahko znebiti navadnega gabeza lahko vleče in zahteva vztrajnost. Redno pregledujte svoj vrt in nadaljujte z odstranjevanjem novih poganjkov, dokler se rastlina ne odpravi.
Lep dan, ekipa Zeleni svet
Lep pozdrav,zakaj plodovi paradižnika pokajo?listi so zdravi ,oziroma rastlina je zdrava.
Pozdravljeni,
rešitev je za pokanje plodov paradižnika je predstavljena tukaj https://zelenisvet.com/pokanje-paradiznika/
Lep dan, ekipa Zeleni svet