Kliknite na video za ogled rezi in gojitvene oblike rdečega ribeza:
Svetuje Vasja Dornik, univ. dipl. inž. gozd. Video in fotografije, Arboretum Volčji Potok.
Rdeči ribez obrezujemo tako, da puščamo mlade poganjke in prikrajšujemo
Rdeči in beli ribez obrezujemo tako, da enoletne poganjke prikrajšujemo, odstranimo starejše veje, stare več kot 3 leta, izrežemo tudi suhe, poškodovane in polegle veje.
Poskrbeti moramo, da je grm odprt, kar pomeni, da je treba grm odpirati navzven. Veje, ki rastejo v notranjost grma je treba izrezati. S pomladitveno rezjo dobimo razmerje enoletnih, dvoletnih in troletnih vej v razmerju 50 : 50.
KLIKNITE TUKAJ in se naročite na brezplačne novice Zeleni svet.
Čaka vas tudi uporabno darilo.
**
📗 KLIKNITE TUKAJ za uporaben priročnik: Gojenje jagodičja.
📗 KLIKNITE TUKAJ za sadjarsko svetovalne knjige.
Črni ribez obrezujemo do zemlje
Pri črnem ribezu je reba upoštevati, da poganjkov na grmu ne smemo prikrajševati. Izrezujemo izključno starejše veje pri zemlji. S takšno rezjo preprečimo ribezovi steklokrilki objedanje sredice poganjkov in posledično sušenje poganjkov.
Po obrezovanju rdeči ribez pognojimo, zemljo zrahljamo
Po rezi zemljo okoli grma zrahljamo, pognojimo s sadjarskim gnojilom NPK gnojilom, lahko uporabimo tudi gnojila v briketih.
Pravilna rez rdečega ribeza spodbudi močnejšo rast mladih poganjkov in dolge grozde
Pravilno obrezan in prehranjen grm bo bogato rodil. Grozdi na mladih poganjkih bodo daljši, jagode okusnejše in sortno značilno debele.
Daljše grozde na mladih poganjkih je lažje obirati. Na starejših poganjkih se tvorijo rozete in posledično zbiti grozdi.
Zeleni svet priporoča:
V vrtovih gojimo rdeči, črni, beli in zlati ribez. Vsi rastejo v obliki grma. S cepljenjem na podlago zlati ribez pa so ribezi vzgojeni tudi v krošnjo na deblu. Ribez je v vrtovih zastopan že stoletja, zato je prav, da mu tudi v bodoče namenjamo svoje mesto.
👉 KLIKNITE TUKAJ in si oglejte ponudbo sadnega drevja.
👉 KLIKNITE TUKAJ in si oglejte ponudbo jagodičja.
**
📗 KLIKNITE TUKAJ za uporaben priročnik: Gojenje jagodičja.
📗 KLIKNITE TUKAJ za sadjarsko svetovalne knjige.
**
KLIKNITE TUKAJ za BIO past proti voluharju.
Povezane vsebine:
Vasja Dornik, univ. dipl. inž. gozd.
Zaposlen v Arboretumu Volčji Potok od leta 2008 in zadolžen za arboristiko v parku in po Sloveniji. Od samega začetka je vpeljan v pedagoško delo z osnovnošolskimi in srednješolskimi skupinami, predvsem za približevanje rastlin in narave našim najmlajšim. Sodeloval je v številnih oddajah z vrtnarskimi nasveti.
Več na: https://www.arboretum.si