Ana Japelj je študentka Biotehnične fakultete, ki je v okviru praktičnega usposabljanja pripravila članek o rastlinjaku v mesecu februarju.
Rez enkrat rodnih malin
Pri enkrat rodnih sortah poznamo en način rezi. Enkrat rodne maline rodijo na lanskoletnem lesu. Kdaj bodo rodile je odvisno od sorte. Nekatere sorte malin rodijo poleti, druge proti jeseni.
Izrežemo vse stranske poganjke, ki izraščajo pri tleh. Na grmu pustimo en močan poganjek, pri starejših grmih lahko pustimo 3 do 4 poganjke.
Pri močnejših sortah lahko pustimo 2 do 4 poganjke na grm. Poganjke, ki smo jih pustili prikrajšamo na cca 1 meter višine. Letos odgnale poganjke pustimo za naslednje leto in jih porežemo na že opisani način.
👉 KLIKNITE TUKAJ za ogled sadik enkrat in dvakrat rodnih sort malin.
👉 KLIKNITE TUKAJ za ogled vseh sadik jagodičja.
**
📙 KLIKNITE TUKAJ za uporaben priročnik: Gojenje jagodičja (ponatis).
📗 KLIKNITE TUKAJ za sadjarsko svetovalne knjige.
Rez japonske vinske maline
Ta sorta je zelo trnata, zato pri rezi vedno uporabljamo rokavice. Plodovi so veliki največ 1 centimeter. Režemo jo na način kot režemo enkrat rodne sorte. Pustimo 3 do 4 poganjke na rastlino, ki jih prikrajšamo na višino cca 1 meter. Na stranskih poganjkih se razvijejo rodni poganjki, na katerih se nato razvijejo plodovi, ki jih pobiramo med julijem in avgustom.
Rez dvakrat rodnih malin
Pri dvakrat rodnih sortah poznamo dva načina rezi. Pri prvem načinu rezi, ki je za vrtičkarje najbolj priporočljiv, izrežemo do tal vse poganjke, ki so rodili lansko leto. Ne puščamo nobenih štrcljev, poganjke porežemo do zemlje. Na letos odgnalih poganjkih lahko plodove pričakujemo že junija.
Drugi način rezi dvakrat rodnih malin
Prikrajšamo lanskoletni poganjek, ki je rodil (prvi rod) na prvi močni, zeleni brst, za katerega je razvidno, da bo odgnal. Vse ostale poganjke porežemo do zemlje. Stranske poganjke, na katerih bodo odgnali rodni poganjki in se bodo nato razvili plodovi, ki jih pobiramo v juniju, takoj po obiranju odrežemo. S tem preprečimo sušenje poganjkov in plesni na ostankih posušenih plodov.
Kaj je še pomembno pri rezi?
Pri rezi preverimo zdravstveno stanje rastlin oziroma poganjkov. Pomembno je, da po obiranju prikrajšamo poganjke do tam, kjer so rodili. S tem preprečimo razvoj bolezni, ki jih prenašamo v naslednje leto.
Kam z odstranjenimi poganjki?
Po končani rezi nas čaka še eno opravilo. Odrezane poganjke odstranimo iz nasada. Ne uporabljamo jih kot zastirko. Odrezanih poganjkov tudi ne odlagamo na kompost. Najboljše je, če jih zmeljemo in damo med biološke odpadke ali sežgemo.
Zeleni svet priporoča:
Maline vam bodo v veliko veselje, v kolikor boste upoštevali strokovno rez. Preden se lotite gojenja malin upoštevajte izbor sort, gojitvene ukrepe, pripravo tal in namestitev ustrezne žičnate opore.
👉 KLIKNITE TUKAJ za ogled sadik enkrat in dvakrat rodnih sort malin.
👉 KLIKNITE TUKAJ za ogled vseh sadik jagodičja.
**
📗 KLIKNITE TUKAJ za sadjarsko svetovalne knjige.
👉 KLIKNITE TUKAJ za BIO past proti voluharju.
**
VIDEO KNJIŽNICA ZNANJA! Oglejte si še več nasvetov za skrb in vzgojo jagodičja.
Povezane vsebine:
© Zeleni svet
Zdravo.
Mene zanima nekaj glede malin,rodile so mi nekje junija,tiste katere so pa znova pignale ki niso imela malin in me zanima kdaj se rezejo…tudi tiste ki so rodile junija kdaj lahko porezem velike so nekje 1.5m ,bo narobe ce jih skrajsam na 30cm priblizno Hvala al do tal kako pise v vasem tekstu lp
Pozdravljeni,
vse je predstavljeno v obeh video posnetkih. Več tukaj https://zelenisvet.com/rez-enkrat-in-dvakrat-rodne-maline/
Treba je pozorno pogledati nasvet.
Lep dan, ekipa Zeleni svet