Za paradižnikom najbolj pogosto sadimo jesenski česen
Jesenski česen običajno sadimo konec oktobra in vse do sredine novembra. Dobro je, da pred zimo samo pokuka iz zemlje, razvije dobre korenine in čim manj listov. Običajno ga sadimo 2 do 3 tedne pred zamrzovanjem zemlje.
Jesenski česen lahko sadimo tudi v decembru ali januarju, če zemlja to dopušča. Drobne stroke sadite bolj na gosto in porabite za mlad česen na prvih spomladanskih piknikih.
Po paradižniku sejemo zimski portulak, špinačo, azijsko listno zelenjavo
Na prosto sejemo do 2 m2 zimskega portulaka za 4 člansko družino. Rastlina ni občutljiva na pepelasto plesen, kar je pogosta težava motovilca in radiča. To vrtnino sejemo na prosto, okensko polico, toplo gredo, balkonsko korito ali rastlinjak. V solatni skledi bo zagotovo dober partner motovilcu.
Špinačo lahko sejemo, sadimo, če jo julija nismo sejali v senco paradižnika. To običajno storimo, ko poberemo solato, ki je najbolj pogost sosed paradižnika v spomladanskem času. Špinača, ki jo sejemo v oktobru prezimi in jo režemo spomladi. V rastlinjak sejemo še azijske listne rastline.
Priprava gredic na setve in sajenje v oktobru in začetku novembra
Gredo pripravite 14 dni prej, da boste lahko pred sajenjem odstranili plevele v času kalitve. Predlagamo, da zemljo najprej plitvo rahljate z ruskimi vilami, odstranite slak in delo opravite, ko zemlja to dopušča. V deževni jeseni je treba počakati, da je zemlja primerno suha in se lepo drobi.
Neposredno pred sajenjem čebule je treba poskrbeti za spodrezovanje plevela, ki ga opravite z ročno frezo, nihajno motiko ali rezalno motiko.
Na enak način pripravite tudi grede za česen, saj obe vrtnini težko tekmujeta s plevelom v začetni fazi rasti.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruskih vil Premium (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih visoko kvalitetna izdelava in materiali.
Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
Za pomoč pri nakupu pokličete na 069 928 945 (PON-PET, 8:00-13:00). Ves čas lahko kupujete na spletu.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, Rezalne motike Anka ali Ročne freze Mici.
Ne pozabite na jesensko setev rukole, vrtne kreše in motovilca
Do druge triade oktobra lahko sejete divjo rukolo in si zagotovite zgoden pridelek v naslednjem letu. Vrtno krešo sejemo vse leto, če imamo temperaturo večjo od 5 stopinj Celzija. Pri tem je treba paziti, da vrtna kreša ni sosed rukoli, saj sta vrtnini v sorodstvu. Bolj se obnese setev v vrste.
Po spravilu paradižnika ostane veliko prostora, zato lahko izmenično sejemo rukolo in motovilec.
Motovilec ni v sorodu z ostalimi vrtninami in ga lahko kombiniramo z rukolo, jesenskim česnom in ostalo zelenjavo. Prepoved oktobrske setve motovilca velja, če smo ga v poletnem času sejali v prazen prostor pod paradižnikom.
Zimska solata, čebula, grah in bob na jesenski gredici
V začetku novembra sejemo grah in do sredine meseca še bob, saj pogosto prezimita. Zimsko solato lahko sejemo po paradižniku, če spomladi nismo sadili solato v njegov medvrstni prostor. V začetku oktobra sejemo krhkolistne sorte, mehkolistne sorte pa do sredine oktobra. Če je jesen topla sejemo kasneje, v hladnem vremenu pa pohitimo s setvami.
Med zimsko solato lahko na gosto posadimo debel majski srebrnjak (čebula) in zapolnimo prazen prostor te ga pojemo kot mlado čebulo. V ta namen sadimo čebulček, ki je debelejši od 25 mm. Za glavni pridelek čebule sadimo droben čebulček in ustrezno razširimo vrste, če ga kombiniramo v mešenih posevkih.
V oktobru lahko sejemo ozimna žita in ostale rastline za zeleno gnojenje
Od sredine septembra do sredine oktobra je idealen čas za setev ozimnih žit, ki prekrijejo tla in jih v tla vdelamo v mesecu aprilu. Če ozimna žita sejete v rastlinjak, je možna tudi setev v novembru. Tako bodo tla čez zimo pokrita z živo zastirko, ki ohranja talne mikroorganizme v tleh.
To se še posebno priporoča, če gojite paradižnik v rastlinjaku in v njem pozimi nič ne raste.
V tem primeru ne pozabite na občasno zimsko zalivanje, saj v rastlinjaku ni padavin. Zemlja je živa in ji ne ugaja zimska suša. V rastlinjak sejemo belo gorjušico, oljno, melioratinvo redkev za razkuževanje tal.
Davor Špehar, Zeleni svet
Zeleni svet priporoča:
Oktobra poskrbite za svoj vrt, saj je treba sejati in saditi na prazne gredice. Najbolj pogosto se sajenje zaključi s sajenjem čebulčka v oktobru in česna v novembru. Tradicionalno že sejemo zimsko solato. Pozabimo pa na ostale vrtnine, ki jih omenjamo v članku. Delo lažje opravimo v suhi in topli jeseni. V primeru dežja, ohladitev pa je treba počakati na sončne dni in izkoristiti vsak lep dan za delo na zemlji.

Rezalna motika Anka, Nihajna motika Pepa, Ruske vile Premium, Ročna freza Mici 12 in Ročna freza Mici 20.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruskih vil Premium (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih visoko kvalitetna izdelava in materiali.
Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
Za pomoč pri nakupu pokličete na 069 928 945 (PON-PET, 8:00-13:00). Ves čas lahko kupujete na spletu.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, Rezalne motike Anka ali Ročne freze Mici.
Povezane vsebine:
- Bob za domač vrt
- Kaj sejemo in sadimo v oktobru na domačem vrtu?
- Kaj sejemo in sadimo v novembru na vrt, visoko gredo, rastlinjak
- Kaj sejemo in sadimo v oktobru in začetku novembra?
© Davor Špehar, Zeleni svet
Sponzor vsebine je eHorti d.o.o.