Kaj sejemo in sadimo v oktobru in začetku novembra?

KLIKNITE SPODAJ ZA OGLED VIDEA:

Kaj jeseni sejemo in sadimo na zelenjavnem vrtu?

Konec meseca septembra lahko posejete še veliko vrtnin. Predlagamo, da posejete zimsko solato in špinačo. Ob koncu septembra in v začetku oktobra sadimo čebulček.

Rukolo, azijsko listno zelenjavo, zimski portulak, motovilec pa lahko sejemo še v oktobru. V oktobru sadimo tudi zimsko solato, če ste zamudili s setvijo.

Oktobra je še čas za sajenje zimske solate.

Sajenje zimskega česna in setev žit za prekrivanje tal

sajenje česna

S sajenjem česna v jesenskem času ne hitimo.

Od sredine oktobra do novembra sadimo zimski česen. To velja za celinski del Slovenije in nižje lege. V toplejših področjih sadimo tudi kasneje.

Česen se bo najbolje razvijal, če pred zimo listi samo pokukajo iz tal. Najbolje se ukorenini, če je pred pravo zimo slab mesec izpostavljen temperaturam nad 0 °C.

 

Na prazne gredice do sredine oktobra sejemo ozimna žita, da tla niso gola. V topli jeseni to lahko naredimo tudi v začetku novembra. Spomladi jih v mesecu aprilu vdelamo v tla.

Kompostni kup je treba preložiti v mesecu oktobru

Za dober kompost je treba v oktobru preložiti organsko maso, ki smo jo na kompost odlagali poleti. Na dno kompostnega kupa položite nekaj vejevja in naložite 30 do 40 cm organske mase. V primeru, da je mokra ji dodamo 1 cm pepela ali časopisnega papirja. Suho organsko maso zalijemo z vodo, ki smo ji dodali nekaj sladkorja.

kompost aktivator, aktivator komposta

Kompost jeseni preložimo in dodamo kompost aktivator.

Na to plast dodajte kompost aktivator, ki pospešuje nastajanje komposta, saj omogoča hitro kompostiranje vrtnih in kuhinjskih odpadkov. Dodajte plasti listja, sena, slame in ponovitev postopka. Kompostni kup zaključimo na višini 1, 3 m in ga pokrijemo s slamo, listjem ali koruznico.

Jesensko sajenje užitnih rastlin na balkonu, terasi in atriju

Na vrt sadimo sadike pistacije, ki rodijo v Sloveniji in prenesejo nizke temperature. Celoten nasvet za sajenje moške in ženske rastline pistacije si oglejte s klikom tukaj. Sadimo tudi fige, ki so odporne na zimski mraz, modri fižol in kostanj.

pistacija

Zorenje plodov pistacije in polna veja oreškov, ki jih lahko nabirate v Sloveniji. Foto: AdobeStock

Presajanje trajnih zelišč in peteršilja

Trajna zelišča pozimi izpostavimo soncu ali namenski osvetlitvi. ©AdobeStock

V topli in dolgi jeseni konec oktobra še vedno presajamo trajna zelišča in peteršilj v korita ali posode. Do prihoda zime se bodo rastline ukoreninile in nas s pridelkom na okenski polici razveseljevale tudi v zimskem času.

Tako bodo vaša priljubljena zelišča na dosegu roke v copatih, saj jih boste rezali v vaši neposredni bližini.

Za boljšo rast izberite sončno okensko polico. Zelo se obrestuje tudi osvetlitev z namenskimi svetilkami.

presajanje v posodo

Presajanje peteršilja v posodo.

Jesensko sajenje tulipanov, korokusov, anemon in ostalih okrasnih rastlin

Jeseni sadimo tulipane, ki v normalnih letih cvetijo od konca marca do prvega tedna v maju. Na vrtni gredi jih sadimo jih v večjih skupinah in to na razdaljo 10 do 15 cm. Globina sajenja je odvisna od sorte, običajno jih sadimo na globino 10 cm.

V posode jih sadimo na razdaljo 5 cm, da pridejo bolj do izraza. Konec septembra in v oktobru z delitvijo razmnožujemo okrasne trajnice.

tulipani

Tulipane sadimo v jesenskem času za spomladansko cvetenje.

Ne pozabimo na jesensko preobleko balkonov, ko poletno cvetje zamenjajo jesenske lepotice. V oktobru sadimo tudi krokuse, anemone in ostale okrasne rastline, ki se pred zimo ustrezno ukoreninijo. V topli jeseni se sajenje zavleče vse do začetka novembra.

V oktobru balkoni dobijo jesensko preobleko.

Ideja za jesensko zasaditev groba

Slovenci v oktobru množično zasajamo grobove. Na klasičnem grobu še vedno kraljujejo mačehe, jesensko vresje in krizanteme. Vsi, ki ste bolj kreativni v zasaditvah lahko poskusite kombinirati privlačne in barvite hojhere, šaše, mahek, jesensko vreso in ostale jesenske lepotice ter tako ustvarite prikupno jesensko zasaditev.

zasaditev groba

Zasaditev groba v svetlih tonih, ki poživi temen marmor v ozadju.

Visoka greda v jesenskem času

V visoko gredo v jesenskem času dopolnimo z zemljo in opravimo jesenske setve in sajenje. V oktobru je čas, da naredite tudi nove visoke grede in jih napolnite z novo zemljo. visoka greda

Visoka greda je hvaležna za novo polnitev.

sajenje zimske solate

Sajenje zimske solate in rukole na visoko gredo.

 

Za lažje delo v oktobru priporočamo sajenje sadik, opravite lahko tudi jesenske setve. Sejemo in sadimo enake vrtnine kot na gredah na zelenjavnem vrtu.

Vse dokler zemlja ne zmrzne sadimo v sadnem vrtu

V mesecu oktobru in novembru je najboljši čas za sajenje malin, robid, ameriških borovnic, aronije in ostalega jagodičja. Sadimo tudi jablane, hruške, češnje in ostalo sadno drevje. Jesensko sajenje se zagotovo obrestuje v naslednjem letu, saj se rastline bolje ukoreninijo in med letom manj trpijo sušo.

V primeru tople jeseni, ko zemlja ne zmrzne brez težav sadimo v novembru, včasih celo v začetku decembra. Jeseni sadimo v suhih dneh in to ves čas, ko je zemlja primerna za delo in ni zmrznjena.

Jesensko sajenje se še posebno obrestuje v sadnem vrtu.

Setve in sajenje v rastlinjaku za jesen in zimo

spravilo

Po spravilu paradižnika, paprike, jajčevcev sadimo in sejemo nove vrtnine.

Rastlinjak med zimo nikoli ni prazen. V oktobru ne pozabimo na sajenje sadik zimske solate. Najbolje prezimi zimska solata, ki pred zimo ni velika.

V oktobru še vedno sejemo motovilec, rukolo, špinačo, azijsko listno zelenjavo in zimski portulak. Ne pozabimo tudi na sajenje čebule in česna. Tako si popestrimo spomladanski solatni krožnik.

Zasipnica in presajanje vrtnin v rastlinjak

V rastlinjak v pozni jeseni premaknemo kitajsko zelje, ne prezimne radiče, zelje in ostale vrtnine z vrta. Presajamo jih s koreninsko grudo. Na takšen način celo zimo uživamo sveže domače vrtnine. V rastlinjaku lahko naredimo zasipnico in tako skladiščimo, kolerabo, repo, črno redkev in ostale korenovke.

Povezane vsebine:

© Zeleni svet

 

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


2 komentarjev na “Kaj sejemo in sadimo v oktobru in začetku novembra?

  1. Zoja

    Presenečena sem, da gnojite zdaj pred zimo. Ali se ne bo gnojilo preveč spralo globoko, kamor korenine ne sežejo več. V rastlinjaku se mi zdi OK, na nepokritih gredah sem pa razumela Pušenjakovo, da se zdaj ne gnoji.

    Sicer pa: hvala za vse te nasvete. Mislila sem, da veliko vem, pa sem vsakokrat presenečena, koliko se še moram naučiti.

    Lep pozdrav

    Zoja Gorjanec

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni ga. Zoja, zagotovo boste pri nas izvedeli vedno kaj novega. Večinoma se vrtičkarji ne lotijo vseh jesenskih opravil, ki so koristna.

      Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *