Tekst je povzet iz knjige Gojenje jagodičja, Založba Kmečki glas. Fotografije: Zeleni svet.
KLIKNITE ZA OGLED VIDEA:
Cveti pozno in nima težav s pozebo
Bezeg cveti pozno in nima težav s pozebo. Spomladanske pozebe tako ne uničijo cvetnega nastavka. Cvet je samooploden, zato ga lahko gojimo samostojno. Cvetovi so drobni, beli, združeni v velike pakobule.
Ste vedeli, da so pri posameznih vrstah bezgov cvetovi beli do rožnati?
KLIKNITE TUKAJ za knjigo Gojenje jagodičja. V knjigi dr. Darinka Koron podrobno predstavi gojenje bezga, jagod, malin, … in druge manj poznane jagodičaste vrste.
Bezeg gojimo kot drevo in grm
V primeru, da bezeg gojimo kot grm, je treba izrezovati star rodni les. Tako vzpodbujamo izraščanje mladih poganjkov, ki so nosilec cvetja za naslednja leta.
V primeru, da bezeg gojimo v obliki drevesa, režemo tako, da spodbujamo izraščenja mladega rodnega lesa, ki izrašča iz starejšega lesa. Izrezujemo tud vse poganjke, ki izraščajo iz tal in debla.
Kako vzgojimo drevo bezga do cvetenja in rodnosti?
Takoj po sajenju močan enoletni poganjek prikrajšamo na višino 1,2 m. Nad višino 1 m pustimo 3 do 5 poganjkov. Veje prikrajšujemo na čepe in spodbujamo izraščanje bujnih, enoletnih poganjkov. Ob rezi pustimo najbolj pokončne poganjke, ki se pod težo listov, cvetov in plodov močno upognejo.
Izrezujemo dvoletne izrojene poganjke, saj tako na drevesu bezga spodbujamo izraščanje novega, mladega rodnega lesa.
Tla in sadilna razdalja za bezeg
Bezeg v vrtu gojimo kot okrasno in zdravilno oz. sadno drevo. Uspeva v vseh tipih zemljišč, najdemo ga v vlažnih do suhih, kislih in nevtralnih tleh. Rastline sadimo na razdaljo 3,5 do 4 m v vrsti in od 5 do 6 m med vrstami.
Razmnoževanje bezga v domačem vrtu
Črni bezeg in ostale bezge razmnožujemo povsem preprosto. Razmnožimo jih s pomočjo potaknjencev ali koreninskih poganjkov. V vrtanrijah lahko kupite različne sorte bezga, ki jih s pomočjo sadik posadite v domač vrt.
Bezgova prevrelka iz listov odganja voluharja
Za odganjanje voluharja v vrtu pripravimo prevrelko iz listov bezga. To naredimo tako, da zmešamo 1 kg listov in 10 l vode. Pustimo stati v vodi, dokler se ne neha peniti in dnevno mešamo. Nerazredčeno tekočino zlivamo v rove voluharjev in jih tako preganjamo z vrta na naraven način.
KLIKNITE TUKAJ za knjigo Gojenje jagodičja. V knjigi dr. Darinka Koron podrobno predstavi gojenje bezga, jagod, malin, … in druge manj poznane jagodičaste vrste.
Listi so uporabni tudi za krepitev rastlin pred boleznimi
Naravni pripravek, ki krepi rastline pred glivičnimi boleznimi pripravimo tako, da zmešamo 250 g listov bezga in 0,5 l vode. Liste in vodo dobro zmešamo, nato pa maso stisnemo in odcedimo. Vsebino razredčimo še s 0,5 l vode in dodamo kapljico detergenta za posodo.
S tako pripravljenim naravnim pripravkom, ki krepi rsatline pred boleznimi škropimo, ko se pojavijo pogoji za prve okužbe rastlin.
Uporaba bezga v prehrani
Vse dele bezga uporabljamo v različne namene. Plodovi nekaterih sort so užitni, drugi pa strupeni. Plodov črnega bezga ne uživamo svežih, ker vsebuje sambunigrin, ki razpade šele ob toplotni obdelavi.
Plodove bezga uporabljamo za sokove, vino in marmelade, cvetove pa za čaj, sirupe, različne napitke ter slaščice. Ste vedeli, da iz plodov pridobivajo tudi naravna barvila za živila?
Uporaba bezga v svetu
Bezeg ni uporaben samo v domači kuhinji. V svetu ga dodajajo številnim izdelkom. Na Portugalskem olje iz bezgovih semen dodajajo za aromo portovcu, v Nemčiji pa cvetove za aromo vinu. Ekstrakt bezgovega cvetja se uporablja tudi v kozmetiki.
Zeleni svet priporoča:
V knjigi Gojenje jagodičja dr. Darinka Koron natančno predstavi, kako gojiti bezeg, jagode, maline, robide, kosmulje, brusnice, ribez, aronijo in druge manj poznane jagodičaste vrste. V priročniku najdemo uporabna navodila in nasvete za pripravo, sajenje in obiranje sadežev.
KLIKNITE TUKAJ za knjigo Gojenje jagodičja. V knjigi dr. Darinka Koron podrobno predstavja gojenje bezga, jagod, malin, … in druge manj poznane jagodičaste vrste.
© Zeleni svet
vprasanje, ali mislite da bi Bezek rastel v tropskem podnebju kot Filipini otoki ???
Pozdravljeni g. Ivan, na to vprašanje raje ne bi svetovali, saj je to bistvena razlika v podnebju.