Kakšen česen sadimo v novembru, da pobiramo bogat pridelek?

Zakaj je jesensko sajenje česna v novembru najboljše?

Česen sadimo v prvem in drugem tednu novembra, saj tako pred zimo samo pokuka iz tal in dobro prezimi, razvije manj listov in boljše korenine. Tako česen porabi najmanj energije in je bolj odporen na bolezni. Samo v višje ležečih predelih ga sadimo konec oktobra.

česen sajenje

S sajenjem česna v jesenskem času ne prehitevamo. Foto: AdobeStock

V nižinah ga lahko sadimo tudi v decembru ali januarju, če je jesen preveč mokra. V tem primeru bolj pridelek nekoliko manjši, saj bo imel česen slabše korenine.

Na Primorskem ga jeseni sadimo še kasneje, kot v osrednji Sloveniji.

Priprava tal za sajenje česna je ključna za borbo s pleveli in vodo

Pred sajenjem česna je pomembna skrbna priprava tal. Tla za sajenje česna najlažje pripravimo (14 dni pred sajenjem) z ruskimi vilami in to že v oktobru. Lahko tudi v toplem novembru, če ne gre drugače. Tako voda ne zastaja v območju korenin, tla so dobro odcedna, kar česnu najbolj ustreza. Gredice že takoj pripravimo na „fino“, da spodbudimo rast plevela.

ruske vile na vrtni gredi

Tla najlažje in najhitreje pripravimo z ruskimi vilami.

velika ročna freza mici 20

Pred sajenjem spodrežemo plevel z Ročno frezo Mici.

Neposredno pred sajenjem spodrežemo prve plevele z Nihajno motiko Pepa ali Ročno frezo Mici. Tako bo česen uspešno kljuboval plevelom, saj smo jih odstranili in ne bodo kalili sočasno s česnom.

👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup vrhunskih Ruskih vil Premium (NOVO), ki jih dela mojster Andrej iz okolice Žužemberka. Navdušile vas bodo z natančno izdelavo in najboljšimi materiali. Različne modele lahko primerjajte tukaj.
**
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ročne freze Mici, Nihajne motike Pepa, ali Rezalne motike Anka, ki vam olajšajo okopavanje in delo na zemlji.
Za pomoč lahko pokličete 069 928 945 (PON–PET, 8:00–13:00), spletna trgovina vam je na voljo 24/7!

Kakšne so težave na česnu, če ga sadimo prehitro?

Prehitro sajenje česna v oktobru se ne obrestuje, saj je bolj občutljiv na bolezni. Česen, ki ga sadimo prezgodaj razvije preveč listne mase in izgubi energijo. Zima pobere svoj davek, zato prevelik česen spomladi hitreje zboli. Pazimo, da ne prehitevamo s „stročkanjem“, ker bo tako prej pognal liste.

Pojavi se lahko gnitje čebule (strokov), več škode naredi tudi česnova muha. Ta muha se pojavi že v sredini februarja in hitreje napade česen, ki ima razvita vsaj dva večja lista.

Priljubljene sorte jesenskega česna, ki ga sadimo v Sloveniji

Na slovenskem trgu najdemo lep vijolični jesenski česen Germidour, ki nima cvetnega stebla. Ne cvetijo tudi sorte Messidor, Gardacho, Garcua in Sabagold. Med jesenske sorte uvrščamo še sorto Garapek. Poznamo še slovenske jesenske sorte česna Ptujski jesenski, Anka in Haloški.

Sadimo lahko tudi domač semenski česen, ki smo ga pridelali sami in je popolnoma zdrav. Za dober pridelek sadimo samo večje stroke, saj bo pridelek večji. Manjše stroke sadimo za mlad česen.

V Sloveniji najpogosteje sadimo slovenske, francoske in španske sorte česna.

V Sloveniji najpogosteje sadimo slovenske, francoske in španske sorte česna.

Jeseni lahko sadimo tudi spomladanske sorte česna

Nič ni narobe, če spomladanski česen sadimo v novembru. Spomladanski česen daje manjši pridelek in se dalj časa skladišči, če ga primerjamo z jesenskim. Skladišči se skoraj do novega pridelka in je bolj aromatičen, zato svetujemo, da jeseni posadite 1/2 spomladanskega česna in jesenskega česna in 1/2. Tako boste imeli pridelek zagotovljen skoraj do novega pridelka.

sorte česna

Jeseni lahko sadimo jesenske in spomladanske sorte česna. Foto: AdobeStock

Spomladanski česen (Ptujski spomladanski, Primorski, Štrigon, Arno, Gardos, Cledor, Flavor, …) lahko sadimo jeseni ali čim hitreje v marcu. Pri nas ga raje sadimo konec zime in to takoj, ko so tla primerna za delo. Včasih že konec februarja.

Kaj vpliva na ceno česna v času nakupa in kako namakamo stroke?

Cena česna za sajenje se razlikuje glede na sorto in ponudbo, vendar ostaja dostopen vsakomur. Vse sorte česna je treba pred sajenjem namočiti v morske alge, da hitreje razvijejo korenine. Za bolj zdrav pridelek ga pred sajenjem namočimo (10 min) v izvleček iz vrbovega lubja.

Gnojenje česna opravimo v času priprave vrtne grede in v začetku rasti

gnojenje česna

V času priprave tal gnojimo s kalijevim sulfatom, ki je dovoljen v ekološki pridelavi.

Česen je hvaležen za gnojenje s kalijevim sulfatom (20 g/10 m2), ki je dovoljen v ekološki pridelavi. Ne gnojimo ga s kompostom, kupljenimi organskimi gnojili ali hlevskim gnojem.

Gnojilo potresemo po površini tal in vdelamo z ruskimi vilami, saj se tako najbolj razporedi v nižje plasti tal, kjer bo na razpolago koreninam.

Rumeni listi na česnu se pojavijo konec zime, če v tleh ni dovolj zraka. V tem času ga nujno okopljemo in pognojimo z 1 litrom komposta na kvadratni meter, da bo hitro postal temno zelen.

Česen je koristen za zdravje, saj je naravni antibiotik za celo telo

Česen je poznan kot naravni antibiotik, ki ima antibakterijske, protivirusne in protiglivične lastnosti. Uporaba in uživanje česna v prehrani pomaga pri različnih težavah, ter podpira imunski sistem. Znižuje tudi škodljivi holesterol.

Česen v prahu ali kapsule česna so primerna rešitev za tiste, ki se želijo izogniti močnemu vonju in uživati vse njegove zdravstvene koristi. Temu se lahko izognete tako, da cel strok spijete s kozarcem mleka. Po česnu pojemo jabolko ali žvečimo peteršilj.

👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup vrhunskih Ruskih vil Premium (NOVO), ki jih dela mojster Andrej iz okolice Žužemberka. Navdušile vas bodo z natančno izdelavo in najboljšimi materiali. Različne modele lahko primerjajte tukaj.
**
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ročne freze Mici, Nihajne motike Pepa, ali Rezalne motike Anka, ki vam olajšajo okopavanje in delo na zemlji.
Za pomoč lahko pokličete 069 928 945 (PON–PET, 8:00–13:00), spletna trgovina vam je na voljo 24/7!

Dobri sosedje česna na zelenjavnem vrtu in sadovnjaku

solata

Česen pogosto sadimo z zimsko solato in drugimi vrtninami.

Dobri sosedje jesenskega česna so zimska solata. Če ga sadite na razdaljo 40 + cm med vrstami, ga lahko spomladi kombinirate s korenčkom ali peteršiljem.

Ob še večji razdalji tudi rdeča pesa. Na sosednji gredi lahko raste, paradižnik, kumare in druge vrtnine.

Ne pozabite na ognjič, žametnice in kapucinke. V sadovnjaku lahko sadimo česen pod sadno drevje, kot soseda jagodam in malinam. Česen je zgodnja dobra ozimnica, zato ne pozabite na jesensko sajenje.

Česen je odlično naravno zdravilo, saj je več kot začimba

Česen ni le okusna začimba, ampak tudi pomembno sredstvo v naravni medicini. Strok, ki ga prerežemo in namažemo po koži, naj bi odganjal komarje. Surov česen, ki ga uživamo sprosti več alicina in deluje proti glistam.

Česen lahko vstavimo v nos in nam spodbuja izločanje sluzi in čiščenje sinusov. Uživanje česna naj bi pomagalo tudi proti putiki in išijasu. Če ga zaužijemo na tešče, naj bi učinki okrepili prebavo, saj se koristne snovi hitro absorbirajo.

S česnom zalivamo orhideje in jih krepimo pred boleznimi

Uporaba česna za orhideje je priljubljena pri ljubiteljskih, saj pomaga pri preprečevanju razvoja bolezni. V tem primeru narežemo 2 do 3 stroke česna in ga 24 ur (največ 2 dni) namakamo v vodi, precedimo in enkrat mesečno zalivamo orhideje. Tako bo na orhidejah manj možnosti za razvoj koreninskih bolezni.

zalivanje orhidej s pripravkom iz česna

Stroke česna namočimo v vodi in zalijemo orhideje. Foto: AdobeStock

Česen v kuhinji in recepti za krepitev zdravja, okusa

Slovenci imamo zelo radi svež česen in kot dodatek različnim jedem. Nepogrešljiv v številnih receptih, saj obogati okus jedi in poveča njihovo hranilno vrednost, ima pa zelo malo kalorij. Če česen, limono in med zmešate v multipraktiku, boste dobili super mešanico za krepitev imunskega sistema. Česen v olju pa je odličen za dolgotrajno shranjevanje okusa in arome.

Posadite česen v novembru in uživajte vse njegove koristi

Posadite priporočene sorte in dobro pripravite tla, saj s tem „kurite“ kalorije. Jesensko sajenje česna je odličen način za bogato domač pridelek v naslednjem letu.

S pravilnim gnojenjem, sajenjem dobrih sort, boste deležni številnih koristi in uživali v okusnih jedeh ter zdravilnih učinkih. Pripravite vrt za česen že jeseni in uživajte v svežem, zdravem, domačem pridelku!

Zeleni svet priporoča:

V začetku novembra posadite jesenski ali spomladanski česen. Zelo je pomembno, da pripravite tla na način globokega rahljanja, saj tako preprečite zastajanje vode v območju korenin.

Delo najlažje opravite z ruskimi vilami. Neposredno pred sajenjem je treba poskrbeti za okopavanje, da se znebite plevelov, ki kalijo. Ne pozabite tudi za gnojenje s kalijevim sulfatom, ki je dovoljen v ekološki pridelavi.

mojster andrej iz žužemberka

Mojster Andrej skrbi za kakovostno in ročno izdelavo Ruskih vil Premium.

👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup vrhunskih Ruskih vil Premium (NOVO), ki jih dela mojster Andrej iz okolice Žužemberka. Navdušile vas bodo z natančno izdelavo in najboljšimi materiali. Različne modele lahko primerjajte tukaj.
**
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ročne freze Mici, Nihajne motike Pepa, ali Rezalne motike Anka, ki vam olajšajo okopavanje in delo na zemlji.
Za pomoč lahko pokličete 069 928 945 (PON–PET, 8:00–13:00), spletna trgovina vam je na voljo 24/7!

Povezane vsebine:

Davor Špehar avtor

Davor Špehar

Agronom z diplomo, med prijatelji vrtnar. V delovnem času sem vodja spletnega portala Zeleni svet. Širši slovenski prostor me že vrsto let spremlja na radiu, televiziji, spletu, lokalnih in vodilnih slovenskih vrtnarskih revijah.

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice

4 komentarjev na “Kakšen česen sadimo v novembru, da pobiramo bogat pridelek?

  1. Darja

    Pozdravljeni,
    letos smo postavili srednje velik rrastlinjak in vanj sem posadila: zimsko solato, čebulo majski srebrnjak in špinačo. Ker še nimam izkušenj, bi vas povprašala, kako se čez zimo zaliva posevke v rastlinjaku. Že vnaprej najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,
    Darja

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni,

      v sončnem vremenu je obvezno zračenje rastlinjaka in to je bolj pomembno, kot zalivanje. Zalivate po potrebi in to tako, da preverite vlažnost tal do globine 20 cm. V suhi in sončni zimi zalivate več, v mrazu in snegu, ni potrebno zalivanje. Pri nas v takem vremenu zalivamo enkrat na mesec. V suhi in sončni zimi, ko ne zmrzuje pa po potrebi.

      Lep dan, ekipa Zeleni svet

      Reply
  2. Natalia Obermann

    Pozdravljeni,
    Ali lahko pri sajenju česna nadomestim gnojenje s pepelom namesto kalijevega fosfata?
    Hvala za odgovor
    Lep pozdrav Natalia

    Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *