Paradižnik, vzroki in rešitve za črne lise na spodnjem delu ploda

Glavni vzrok za črne lise na spodnjem delu ploda paradižnika

Velike črne lise na spodnjem delu ploda paradižnika niso bolezen. Najpogostejši vzrok za pomanjkanje kalcija so visoke temperature. Zaradi temperatur nad 30 ⁰C se voda ne dvigne po steblu rastline. Tako voda, ki prenaša kalcij po rastlini ne pride do plodov.

Pomanjkanje kalcija na paradižniku

Pomanjkanje kalcija na plodu paradižnika ni bolezen.

KLIKNITE TUKAJ in se naročite na brezplačne novice Zeleni svet.
Čaka vas tudi uporabno darilo v obliki e-knjige.

Ostali vzroki za pomanjkanje kalcija na paradižniku

Tudi suša in pomanjkanje vode je prav tako vzrok za pomanjkanje kalcija. Med ostalimi vzroki za težave s pomanjkanjem kalcija so preveč gnojena tla s kompostom ali drugimi organskimi gnojili, ki vsebujejo veliko dušika. Tudi preveč kalija v tleh blokira dostop kalcija.

V vročem poletju škropite paradižnik z mlekom in sirotko

Domača pripravka, ki vsebujeta kalcij sta razredčeno mleko in sirotka. Mleko ali sirotko redčimo z vodo v razmerju 1:1. S tako pripravljenim domačim pripravkom škropimo paradižnik v območju plodov. Tako krepimo paradižnik tudi pred glivami plesnivkami in pegavostjo.

Uporabite lahko tudi kalcijeva gnojila, ki jih kupite v trgovinah ali izvlečke morskih alg.

mleko v kozarcu

Mleko ali sirotko redčimo v razmerju 1:1 in škropimo paradižnik.

Jajčne lupine in škropljenje s kalcijem pri paradižniku?

Od začetka nastavka prvih plodov skrbimo, da bo rastlina imela dovolj kalcija. To pomembno mikro hranilo dodamo v sadilno jamo ob sajenju paradižnika. Ta kalcij bo rastlina porabila na prvi in drugi etaži plodov paradižnika. Zato samo dodajanje jajčnih lupin v času sajenja ni dovolj, treba je poskrbeti tudi za škropljenje skozi list.

Škropimo takrat, ko opazimo, da se na novi etaži plodov oblikujejo prvi plodovi. Največ kalcija dodamo na liste, ki so v bližini cvetov.

Škropimo takoj, ko se temperature dvignejo na 30 ⁰C. Svetujemo, da škropljenje paradižnika z mlekom, sirotko in ostalimi pripravki opravite v zgodnjih jutranjih urah. Tako se bodo hitro posušile in ne bo težav z ožigi na listih.

KLIKNITE TUKAJ in se naročite na brezplačne novice Zeleni svet.
Čaka vas tudi uporabno darilo v obliki e-knjige.

Kako pogosto škropimo paradižnik v poletnem času?

škropljenje paradižnika

Škropljenje paradižnika s kalcijem je v poletnem času obvezno.

Škropljenje paradižnika ponavljamo v rednih tedenskih presledkih, če se temperature gibljejo nad 30 ⁰C. Pri temperaturah med 25 in 30 ⁰C škropimo v 10 do 14 dnevnih presledkih. Priporočamo, da poškropite tudi kumare in papriko ter tako preprečite težave na teh priljubljenih vrtninah.

Ostali pomembni ukrepi za preprečevanje črnih lis na paradižniku

Težave na paradižniku zmanjšamo tudi z rednim zalivanjem, zastirko in ostalimi ukrepi. ©AdobeStock

Redno je treba skrbeti za enakomerno oskrbo z vodo. V času pobiranja plodov paradižnik zalivamo z 10 litri vode na dan.

Poskrbite, da so tla zastrta z zastirko, rastlinjake zračite in senčite. Rastlinam paradižnika naj ne zmanjka vode niti za nekaj ur na dan. Izogibajte se dognojevanju z dušičnimi gnojili (koprivna prevrelka, kompost, kupljena organska gnojila).

Kaj naredimo s plodovi paradižnika, ki so črni?

Plodovi paradižnika, ki že imajo črne lise na spodnjem delu ploda ni mogoče „pozdraviti“. Treba je skrbeti, da se težave ne pojavijo na novih etažah plodov.

Plodovi paradižnika, ki so črni na spodnjem delu ploda so užitni, hitreje pa jih lahko napadejo bolezni. Po obiranju plodov izrežemo nekrozo, ki je nastala zaradi pomanjkanja kalcija in ohranimo zdrav del ploda.

KLIKNITE TUKAJ in se naročite na brezplačne novice Zeleni svet.
Čaka vas tudi uporabno darilo v obliki e-knjige.

 

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


14 komentarjev na “Paradižnik, vzroki in rešitve za črne lise na spodnjem delu ploda

  1. Tatjana Bratina

    Spoštovani,
    imela bi samo eno vprašanje. Svetujete škropljenje paradižnika v zgodnjih jutranjih
    urah, toda listi so takrat še mokri od rose, ali se lahko vseeno škropi.
    Hvala za odgovor
    Tatjana

    Reply
    • Zeleni Svet Avtor

      Pozdravljeni ga. Tatjana lahko škropite tudi zvečer, ko se rastline ohladijo. V primeru jutranjega škropljenja se pripravek še dodatno razredči in je manj možnosti predoziranja, če škropimo preveč.

      Reply
      • Edo zaplotnik

        Od kje vam ideja, da se paradižnik škropi z mlekom ali sirotko. Imel sem vas za strokovnjake, zdaj pa malo dvomim o vašem znanju. Pozanimajte se, koliko kalcija vsebuje mleko. Reeees ste me razočarali.

        Reply
        • Zeleni Svet Avtor

          Pozdravljeni,

          kalcij dodamo v obliki drobno mletih jajčnih lupin že v zemljo. Potem škropimo še z mlekom in to v 3 do 5 dnevnih presladkih v vročem poletju. Lahko uporabite dudi kalcijeva listna gnojila in škropite enkrat na teden, ko so temperature višja od 30 stopinj Celzija.

          Kalcija je običajno dovolj v zemlji in se težja transportira v višje dele rastlin, če zalivanje ni optimalno in je prisotna suša. Pri nas zadeva deluje in tudi pri številnih drugih vrtičkarjih. Zelo pomaga tudi zastirka, da je vodni režim urejen in običajno tako ni težav s pomanjkanjem kalcija.

          Lep dan, ekipa Zeleni svet

          Reply
  2. Edo

    Mi lahko prosim poveste, kje, v kateri strokovni literaturi se omenja jajčne lupine in škropljenje z mlekom. Mislim da je to postalo kar modna muha. V mleku je izredno malo kalcija, jajčne lupine pa niso topne v vodi. Lp

    Reply
    • Marko

      Spoštovani g. Edo,
      bolj kot strokovna literatura z zapletenimi formulami & postopki je v ljubiteljskem vrtičkarstvu pomembna izmenjava praktičnih izkušenj. Ekipa Zeleni svet izjemno kreativno in ažurno skrbi, da uporabne informacije dobimo v pravem trenutku. Nasveta o mlečni preventivi za rastoči paradižnik in s dodajanju jajčnih lupin v zemljo za sajenje paradižnika sta odlična, preverjena v moji praksi predlani, lani in letos.

      Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *