S setvijo solate v jesenskem času zapolnimo gredice, da ne ostanejo prazne. Tako vzgojimo doma pridelano solato, ki vsebuje veliko več vitaminov in mineralov. Z malo truda in dobre volje boste z jesensko setvijo ali sajenjem pridelali odlično prvo spomladansko solato.
Čas setve solate, presajanje, redčenje, okopavanje
Zimsko solato lahko sejete več terminih. Prvič jo lahko sejete od sredine septembra dalje. Zagotovo boste uspešni, če krhkolistne sorte sejete v sredini septembra in prvem tednu oktobra, mehkolistne pa konec septembra in v sredini oktobra. Včasih je uspešna tudi kasnejša setev. Vse je odvisno in dolgoročne napovedi vremena, saj v hladni jeseni sejemo hitreje, kot v topli.
V hladnem oktobru priporočamo, da zimsko solato sadite s pomočjo sadik. Izbirate lahko med več sortami. Sajenje opravite v suhem vremenu in pred močnejšim jesenskim mrazom. Spremljajte tudi dolgoročno vremensko napoved in prilagodite setve vremenu.
Okopavanje bo lažje, če zimsko solato sejete v vrste
Solato običajno sejete povprek, če jo boste sejali vrste naj bodo 30 cm narazen. Tako jo boste spomladi lažje okopali z nihajno motiko in razredčili. To storite, ko so tla primerna za obdelavo in se ne oprijemajo orodja. Po redčenju naj bo razdalja v vrsti cca. 30 cm. Če prezimne sorte solate ne boste sejali jeseni, jih lahko tudi spomladi do začetka aprila.
Solata in dobri sosedje ter priprava gredice
Dobri sosedje solate so špinača, por, repa, blitva, čebula, zelje, cvetača, ohrovt, črna redkev, drobnjak, jagode, meta, korenček, beluši, sladki komarček, zelena in pastinak. Solate ne sejemo poleg peteršilja.
Gredice, ki so rahle in so bile poleti pokrite z zastirko najlažje pripravimo z Nihajno motiko Pepa. Tako ohranimo vlago in mikroorganizme v tleh ter zelo hitro pripravimo gredice na setev zimske solate.
Za tla, ki so zbita, težka uporabimo Ruske vile Premium, ki omogočajo globje rahljanje tal. Delo opravimo takrat, ko se zemlja ne oprijem orodja in obutve. Orodje je še posebej primerno za ženske in starejše vrtnarje ter vse, ki imate težave s križem.
KLIKNITE TUKAJ za Ruske vile PREMIUM (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali.
Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno pripravo tal na setev, okopavanje in hitro odstranjevanje plevela.
Za pomoč pri nakupu pokličete na 069 928 945 (med delavniki od 8. do 13. ure). Ves čas lahko kupujete na spletu.
Zimska solata potrebuje redno gnojenje
Gredice kjer bo uspevala solata ali druga listna zelenjava zmerno obogatite s kompostom (1 L/m2) ali organskim gnojilom, ki ga lahko kupite v trgovini. Če slabo raste ji dodajte nekaj komposta. Gredice kjer gojite solato ne gnojite s hlevskim gnojem. Včasih je dovolj, če tla samo okopljemo in razrahljamo.
Bolezni in škodljivci solate
Težav z boleznimi (solatno plesen) ne bo, če ne boste sejali in sadili pregosto. Pazite tudi, da jo ne gnojite preveč.
Koreninske uši in pogosto gnitje solate so znak, da na vrtu gnojimo preveč. Če imamo težavo s polži tla okoli solate obdajte z zastirko iz listov bezga, gozdne praproti in pokošene bele gorjušice. Težave na solati lahko povzročajo tudi strune in voluhar.
Spravilo, shranjevanje in zimska zaščita
Zimske krhkolistne sorte v toplejših krajih prezimijo brez težav, v hladnejših krajih bolje prezimijo, če jih zaščitite. Pobiramo jih v spomladanskem času, ko oblikujejo lepe glave. Pregoste setve redčimo in si pripravimo okusno domačo solato.
Zimske solate na vrtu nikoli ne pokrivamo, če jo sejemo pravočasno. Najbolje prezimi solata, ki ima pred hujšim mrazom razivih 4 do 6 listov. V primeru pokrivanja bo povrhnjica listov manj čvrsta in se lahko zgodi, da bo rastlina spomladi bolj občutljiva na plesen.
Zgodaj spomladi pridelamo tudi velike, čvrste glavice, zimske krhkolistne ali mehkolistne solate. Zimska solata bo spomladi hitro ušla v cvet, ko se dan daljša, če je ne pojemo dovolj hitro.
Zeleni svet priporoča:
Ohranite kakovost vrtnih tal in talni živi svet. Zemljo obdelajte brez “štihanja” in jo globoko rahljajte z Ruskimi vilami. Delo z Ruskimi vilami poteka hitro in enostavno. Manj bodo obremenjene tudi hrbtenica in roke. Orodje je še posebno primerno za ženske, starejše vrtičkarje in upokojence. Imate težave z natančnim okopavanjem in odstranjevanjem plevela?
Zdaj se vam ni treba več sklanjati in prenašati nelagodja v križu. Za okopavanje je zelo uporabna Rezalna motika Anka in Nihajna motika Pepa. Za pripravo na nove setve in sajenje uporabljamo tudi večjo Ročno frezo Mici 20 ali manjšo Ročno frezo Mici 12.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-PREMIUM (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali. Razliko med različnimi Ruskimi vilami si lahko ogledate s klikom tukaj.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Nihajne motike Pepa, ki omogoča lahkotno okopavanje in hitro odstranjevanje plevela.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup Rezalne motike Anka, ki se priporoča za „kirurško“ okopavanje, rahljanje tal, košnjo, grabljenje, sejanje, pletje ter ostala vrtna opravila.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup male Ročne freze Mici 12 (delovna širina 12 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na manjših površinah. Primerna za odstranjevanje plevela na vrtni gredi, manjšem vrtu in vrtni poti.
👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup velike Ročne freze Mici 20 (delovna širina 20 cm), ki hitro spodreže in odstrani plevel na večjih površinah. Primerna za pripravo grede, okopavanje krompirja, koruze, … , sadovnjaka in vinograda.
Za pomoč pri nakupu pokličete na 069 928 945 (med delavniki od 8. do 13. ure). Ves čas lahko kupujete na spletu.
Sponzor vsebine je eHorti d.o.o.
Povezane vsebine:
- Solata in gojenje solate v pomladanskem času
- Kaj uspeva v rastlinjaku pozimi?
- Kaj sejemo v mesecu februarju?
- Najboljša domača zelenjava iz semena
- Kako pridelati domače seme za solato?
© Zeleni svet
Prosim,če navedete še imena zimskih salat,katere so najbolj “hvaležne” za pridelavo in jedi
Hvala lepa !!
Lp J.G.
Pozdravljeni,
mi imamo najraje Vegorko in Zimsko rjavko, zelo dobra pa je mehkolistna Nansen, so tudi druge, kot so: Posavka, Zimska rjavka in Bistra.
Kaj moram napisat pod zahtevek”napiši naslom email” dejansk email ali postni naslov.Ko napišem poslji mi odgovori z rdecim”napačni email”.LP!
Pozdravljeni, napisati morate veljavni poštni naslov.
Pozdravljeni!
Kateero sorte solate je primerna za goenje v toplih gredah
Pozdravljeni ga. Andreja v toplih gredah lahko gojite vse sorte zimske solate. Izbirajte med domačimi sortami.
Pozdravljeni,
Za boljšo prezimitev se solato direktno pokrije s kopreno, in preko tega da še tunel prekrit s pvc ali je dovilj da je zimska koprena na tunelu? In po potrebi še smrečje.
Pozdravljeni ga. Jana zimske solete ni treba prekrivati. Če jo gojite v rastlinjakih za jesensko-zimsko pobiranje lahko prekrijete dvojno kakor omenjate.
Ali lahko zalijem sadike zimske solate z algami..
Pozdravljeni ga. Marinka, lahko uporabite alge, sadike se bodo bolje ukoreninile.
Kako naj ukrepam, ker mi je posejano dalatko napadla plesen?
Pozdravljeni ga. Zdenka, najbolje je solato zdaj kar pobrati in pojesti, kar je še zdravo.
Pozdravljeni! Katero solato lahko sejem februarja v rastlinjak. Najbrž je prepozno za zimsko solato. Ali bi bila bolje berivka in ledenka ali je za njiju še prezgodaj? Hvala za odgovor.
Pozdravljeni ga. Darinka, sejete spomladanske solate, sorte vam bodo ponudili na semenskih oddelkih v kmetijskih trgovinah, sejete tudi solato berivko. Zagotoviti je treba le optimalne temperature za kaljenje semen.
Pozdravljeni,
Naredil sem visoko gredo in tudi tunel za gor, tako da je hkrati topla greda. Od zgodnje pomladi do sedaj smo imeli izvrstno solato, tržaški radič pa se vedno lepo raste in ga režemo. Kdaj in kaj posejem in posadim, da bo solata tudi jeseni in pozimi.
Lep, pozdrav,
Jože
Pozdravljeni g. Jože, prilagam povezave za setve v juliju https://zelenisvet.com/zelenjavni-vrt-kaj-sejemo-sadimo-v-juliju/, in avgustu https://zelenisvet.com/zelenjavni-vrt-v-avgustu/, hvala ker nam sledite, želimo prijetno vrtnarjenje, lep pozdrav, ekipa Zeleni svet
Spoštovani,
hvala za odlična vrtnarska navodila.
Mene pa zanima, zakaj mi je POSAVKA že sedaj (2 tedna po presaditvi) “pobegnila” v cvetno deblo? Sicer mi je prejšnja leta tudi, toda nikoli tako masovno in tako hitro.
Hvala za odgovor in lep pozdrav JOSIP
Pozdravljeni g. Josip, hvala za spodbudne besede, posavka je bila nekoliko prezgodaj sajena, bilo je tudi zelo vroče, zato je šla v cvet. Zdaj je najbolje solato pojesti in ponovno saditi.
Pozdravljeni. Zanima me, ali lahko solate, kot sta posavka, endivja, in radič nabiramo postopoma, tako da obtrgujem zunanje liste. Ali so to tiste vrste solat, ki bi jim to škodilo pri oblikovanju glav. Hvala za odgovor. Maja
Pozdravljeni ga. Maja, najbolje je pustiti v glave ali pobrati prej, tudi še ne formira glav.
Pozdravljen!
Ali obstajajo tudi solate za rastlinjake, ki so postavljeni višjih legah. Nadmorska višina nad 800 metrov.
Lp
Pozdravljeni g. Miha posadite Posavko ali Vegorko.
Nikoli ne omenjate Canaste. Kakšna solata je to? Dobila sem flance pa ne vem ali je to zimska solata?
Pozdravljeni,
več o solati Canasta si preberite tukaj https://cornus.si/sadika/solata-canasta-glavnata/
Lep dan, ekipe Zeleni svet