Plesen na paradižniku in učinkovito škropivo, ki reši pridelek v juniju

Kako prepoznamo prve okužbe s plesnijo na paradižniku in rešitve?

s plesnijo okužen list paradižnika

Na paradižniku so s plesnijo najprej okužene konice listov.

Plesen najprej napade neodporne sorte krompirja in se v deževnih letih hitro preseli na paradižnik. Konice listov paradižnika se običajno povesijo in postanejo sive, zelene oz. rjave. Barvo težko določimo natančno, ker se hitro spreminja.

Manj možnosti za pojav plesni na paradižniku imate, če je vrt na samem in sadite odporne sorte krompirja, kot so Twister, Alouette in Levante.

Na paradižnikovo (krompirjevo) plesen so bolj odporne kupljene sadike in cepljen paradižnik.

Prvi ukrep po pojavu krompirjeve plesni na listih paradižnika

Vse okužene liste paradižnika izrežemo takoj, ko opazimo omenjene znake na listih. Ukrep izvajamo v sončnem dnevu, ko se rane hitro celijo.

Dobro je, če piha veter, ker je rastlina v tem primeru zagotovo suha.

Okužene liste takoj izrežemo, pospravimo v vrečko in odnesemo z vrta. S prenašanjem listov v rokah sejemo plesen po vrtu in tako pomagamo širiti okužbo.

plesen okuženi listi

Vse okužene liste s krompirjevo plesnijo je treba izrezati in pospraviti v vrečko.

👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup knjige Naravno varstvo rastlin, ki je namenjena krepitvi rastlin pred boleznimi. Tako bo na vrtu manj bolezni in škodljivcev, saj jih boste premagali na naraven način.
📗 Knjigo si lahko ogledate in prelistate TUKAJ (PDF).

Najbolj primerno škropivo proti plesni na paradižniku v juniju

Takoj po izrezovanju okuženih listov prvič škropimo z bakrenim pripravkom, ki je dovoljen v ekološki pridelavi. Čez 2 do 3 dni škropimo še z aminokislinami. Po 5 dneh opravimo drugo škropljenje z bakrom. Tretjič ponovno škropimo čez 5 dni.

Vedno škropimo v suhem delu dneva in to tako, da ne kaplja in „curlja“ iz rastlin.

škropljenje z bakrom

Z bakrom škropimo čim hitreje, saj je to škropivo bolj učinkovito od domačih pripravkov.

 

Če smo ustavili okužbo paradižnika s plesnijo s pomočjo bakra, nadaljujemo s škropljenje s sodo bikarbono, žajbljevim čajem, kamilico, drobnjakom, rmanom ali mlekom. To ne velja, če je poletje ekstremno deževno in mokro.

Kdaj ima škropljenje z bakrom prednost pred domačimi pripravki?

V zelo deževnem letu ima v juniju in začetku julija prednost škropljenje z bakrom. Domači pripravki ne bodo učinkoviti, če se je plesen na paradižniku že pojavila. To je običajno treba storiti, če sta maj in junij zelo deževna in se pogoji za okužbo s plesnijo pojavijo že v mesecu juniju.

Ne pozabite škropiti tudi pozne sorte krompirja, če so še zdrave in listi niso povsem okuženi. Poskrbite tudi za škropljenje kumar, saj jih bo drugače hitro napadla kumarna plesen. V normalnih letih preventivno škropimo s sodo bikarbono in ostalimi domačimi pripravki.

Kritično vreme za razvoj krompirjeve plesni na paradižniku

Idealna temperatura za razvoj plesni je okrog 20 do 25 stopinj Celzija. Še hitreje se pojavi, če je pridelek poškodovan od toče. Kritično vreme za razvoj krompirjeve plesni na paradižniku je takrat, ko je dopoldan lepo vreme in se popoldan pojavijo nevihte. Več kot je takšnih dni, več je nevarnosti za pojav plesni, ki najprej okuži krompir in nato še paradižnik.

Vlaga in toplota sta najbolj problematični zadevi za širjenje plesni. Če ne boste hitro ukrepali, boste ostali brez paradižnika, saj ga bo v juliju zagotovo že uničila plesen.

Krompirjeva plesen se v deževnem letu

Krompirjeva plesen se s krompirja hitro preseli na paradižnik, če v maju in juniju veliko dežuje.

Okužbe paradižnika na pecljih listov in steblu se pojavijo manj pogosto

Tudi na pecljih listov in deblu paradižnika lahko opazimo rjave „fleke“. V primeru, ko lisa (rjava, siva, zelena) na steblu ni globoka, jo lahko izpraskamo z ostrim nožem in poškropimo z bakrom. Manjši, kot je madež, več je možnosti, da se okužba ne širi naprej.

Če je okužba debla možno razširjena in imamo večjo okužbo, je treba odrezati paradižnik pod prvim zdravim listom, saj se ta ponovno obraste. Večje madeže na steblu je treba izrezati in ni druge pomoči. Običajno jih izrežemo 3 do 5 cm pod znaki okužbe, saj je rastlina paradižnika nad okuženim steblom izgubljena. Škarje po rezi razkužimo z alkoholom (več kot 40 %), da okužbe ne prenašamo naprej.

Zeleni svet priporoča:

Zaradi deževnega vremena se okužbe na paradižniku, kumarah in krompirju hitro širijo. Številne ekološke in preventivne rešitve so podrobno predstavljene v knjigi Naravno varstvo rastlin, ki jo je napisala priznana avtorica in strokovnjakinja Miša Pušenjak. V knjižni uspešnici so predstavljene rešitve za krepitev rastlin pred boleznimi in recepti za naravno varstvo pred boleznimi in škodljivci.

👉 KLIKNITE TUKAJ za nakup knjige Naravno varstvo rastlin, ki je namenjena krepitvi rastlin pred boleznimi. Tako bo na vrtu manj bolezni in škodljivcev, saj jih boste premagali na naraven način.
📗 Knjigo si lahko ogledate in prelistate TUKAJ (PDF).

Povezane vsebine:

© Zeleni svet

Všečkajte in delite s prijatelji ;)
Prijava na novice


10 komentarjev na “Plesen na paradižniku in učinkovito škropivo, ki reši pridelek v juniju

  1. slavko simčič

    Krompir in nato se paradiznik mi je napadla plesen. Vse sem vrgel stran z vrta saj ni bilo rešitve. Zanima me ali drugo leto lahko na to zemljo ponovno sejem krompir in zraven paradiznik? Ali je treba to zemljo razkuzit in s čim. Hvala.

    Reply
  2. Marija

    Spoštovani. Opažam, da postajajo listi pri nizkem fižolu rumeni. Škropim z algami. Kaj lahko še ukrenem? Sicer pa je lep. Hvala za vse nasvete. Marija

    Reply
  3. Vida

    Ali je cuprovin primeren za preprečavanje plesni in ali se lahko doda temu foliomax ali algoplasmin, ko škropim.
    Vida

    Reply
  4. Marjetka

    Pozdravljeni vrtičkarji, midva vse obolele liste odreževa s šksrjami, ki jih sproti pomakava v prah Algoplasmin. Če porjavijo stebla, jih z prsti namočenimi v Algoplasmin natreva, da so bela. Plesen ne napreduje in ne prodre v steblo. Večletne izkušnje. Sicer oa preventivno škropiva z Algoplasminom ali Foliomaxom. Lepo pozdravljeni

    Reply

Dodaj odgovor

Vaš email naslov ne bo objavljen. Obvezna polja so označena z *