Kdaj sadimo čebulo in pomladanski česen?
V hladnih letih se lahko sajenje čebule in spomladanskega česna zavleče v začetek aprila. Delo opravite takoj, ko je tla možno obdelati in se zemlja ne oprijema orodja. Čebulo in česen samo izjemoma sadimo konec meseca aprila. Korenine česna in čebule se dobro razvijajo v hladnem delu leta, zato je treba z delom pohiteti.
Pri vseh setvah in sajenju vrtnin smo pozorni na kolobar. Spomladi ne pozabite tudi na sajenje pora iz sadik, ki ga uvrščamo med čebulnice. Zato ga ne sadimo skupaj s čebulo in česnom.
Tla pred setvijo in sajenjem najlažje pripravimo z Ruskimi vilami
Delo z Ruskimi vilami poteka 2 do 3 krat hitreje kot z navadnim vrtnim orodjem. Hrbtenica in roke so manj obremenjene, zato je delo lahkotno tudi za starejše vrtnarje. Rahljanje tal z Ruskimi vilami brez večjih težav opravijo tudi ženske. Zaradi pokončne drže bo vaša hrbtenica manj obremenjena. Tudi roke delajo z manjšo silo.
Globoko rahljanje zemlje izboljša kakovost tal in pozitivno vpliva na talni živi svet in mikroorganizme. V tleh je pravo razmerje zraka, vode in zemlje. Tako seme bolje kali, sadike pa se lažje in hitreje ukoreninijo.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-PREMIUM MODEL (NOVO), ki so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali.
**
KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-OSNOVNI MODEL, ki so narejene bolj preprosto. Nekoliko cenejše in lažje dostopne.
Razliko med Ruskimi vilami Premium in osnovni model si lahko ogledate s klikom tukaj
Kolobar je pomemben za zdrave in vitalne rastline
Pri kolobarju v zelenjavnem vrtu pazimo, da istih vrtnin na vrtu ne sadimo na isto mesto vsaj nekaj let. Če sadimo v mešanih posevkih je nosilec kolobarja glavna vrtnina, ki na vrtu ostane dalj časa. V primeru vam bomo razložili kolobar s kapusnicami.
Med zgodnje zelje lahko sadimo solato, ob zgodnje zelje v začetku aprila sejemo grah ali bob, konec aprila lahko to mesto zasede fižol, v maju čičerika.
Dobri sosedje so iz različnih botaničnih družin. Zelje na to vrtno gredico ne sme vsaj 3 do 4 leta. Po zelju na to mesto ne sadimo sorodnikov. To so predvsem repa, koleraba, kitajsko zelje, ki jih sejemo, sadimo v poletnem času.
V aprilu pohitite s sajenjem zgodnjega zelja in ostalih kapusnic
V topli pomladi sadimo sadike zgodnjega zelja, cvetače, brokolija in ohrovta že v mesecu marcu. Če tega še niste storili vam priporočamo, da z deli pohitite in delo opravite v začetku aprila. Če zelje in ostale kapusnice sadimo na razdaljo 40 cm, lahko v vmesni prostor sadimo hitro rastoče vrtnine.
Največkrat ta prostor zasede solata, ki ne rabi svoje gredice in jo lahko sadimo med ostale vrtnine. Ob robove lahko v aprilu sejemo tudi grah, bob in nizek fižol. V maju ob kapusnice sejemo tudi lečo in čičeriko.
Sajenje krompirja in setev boba
V začetku aprila pohitite in ob robove gredic kjer boste sadili krompir posejte bob. S sajenjem krompirja počakamo, da ga ne sadimo v hladno zemljo. Tudi pri krompirju je treba počakati, da se zemlja ogreje na 8 º C.
Vsem vrtičkarjem svetujemo, da sadijo zgodnje sorte krompirja. Tako se poleti hitro sprosti prostor za setev in sajenje poletnih vrtnin. Zelo zgodnje sorte so varne tudi pred koloradskim hroščem in krompirjevo plesnijo.
Sejemo tudi grah, rdečo peso, blitvo in špinačo
Če vam je vreme nagajalo v marcu in niste sejali graha, je treba pohiteti in delo opraviti v začetku aprila. Rdečo peso sejemo v vrste, ki so med sabo oddaljene 30 cm. V vrstah kasneje opravimo redčenje na 10 cm. Izpuljene rastline lahko narežete na solate. V aprilu sejemo in sadimo tudi blitvo in špinačo. Blitva, rdeča pesa in špinača so v sorodstvu in jim poiščemo ločene gredice.
Setev peteršilja, korenčka in redkvice
Peteršilj in korenček sejemo takrat, ko sadimo krompir. Zemlja mora biti ogreta na 8 º C. Vsi, ki prehitevate s setvijo bo ta neuspešna ali pa bo seme kalilo dolgo časa.
Korenček najbolj pogosto sejemo med vrste čebule in tako korenček zaščitimo pred korenjevo muho. Lahko ga sejete tudi poleg pora. Če želite bolj enakomerno setev zmešajte seme korenčka z redkvico.
Redkvica bo hitro kalila in vam pokazala kje lahko pričakujete korenček. Ob redčenju in pobiranju redkvice boste redčili tudi korenje, to pa je osnova za dober in bogat pridelek korenčka.
KLIKNITE TUKAJ in se naročite na brezplačne novice Zeleni svet.
Čaka vas tudi uporabno darilo.
Sajenje nadzemne kolerabice, rukole in setev vrtne kreše
Nadzemna kolerabca, rukola in vrtna kreša so v sorodstvu in jih ne sadimo ali sejemo skupaj. Rukolo največkrat sadimo s solato. Če želite hitrejši pridelek je to v pomladanskem času hitreje od setve.
Nadzemna kolerabica se dobro ujema z nizkim fižolom, lahko jo sadite tudi med druge vrtnine, saj ne rabi svoje gredice. Vrtno krešo lahko sejemo med korenček, solato. Pazimo, da je ne sejemo med zelje, cvetačo, brokoli in ostale kapusnice.
Sajenje topinamburja in setev sončnic
Gomolje topinamburja sadimo v marcu in aprilu. V vrsti topinamburja naj bo razdalja 40 cm, med vrstama se priporoča razdalja 70 cm. Če jeseni nekaj gomoljev pustimo v zemlji se bo spomladi razmnoževal samostojno. V primeru, da nam zbeži po vrtu je to invazivna rastlina, ki izpodriva ostale vrtnine.
Sončnica je medovita rastlina. Njeni veliki zlato do rdeče-rumeni cvetovi so izredno privlačni za čebele in predstavljajo pomemben vir čebelje paše. Pri nas jo običajno sejemo od sredine aprila do sredine maja.
Setev sladke koruze in sajenje špargljev
Sladko koruzo za sadike sejemo od začetka aprila. Na prosto jo sejemo v drugi polovici aprila, ko se zemlja ogreje na 10 º C. Razdalja v vrsti za setev koruze je 10 cm. Med dvema vrstama je priporočena razdalja 70 cm.
Šparglje je najbolje saditi s pomočjo sadik, ki jih v aprilu poiščete v vrtnih centrih in bolje založenih vrtnarijah. Rastline v vrsti sadimo na 0,5 m, med dvema vrstama je razdalja najmanj 2 m.
Konec aprila sejemo nizek fižol
V vrt konec aprila sejemo nizek fižol, v začetku maja sejemo tudi visok fižol. Če želite prehiteti naravo lahko vzgojite sadike nizkega fižola in jih kasneje presadite v vrt.
To je bolje kot setev nizkega fižola v hladno zemljo. S setvijo v hladno zemljo ima fižol kasneje samo težave. Napadejo ga bolezni (glivice, bakterioze) in potem niste zadovoljni s pridelkom.
Visoke grede so vse bolj priljubljene
V neugodni in mokri pomladi lahko s setvami in sajenjem na visoko gredo pohitimo in delo opravimo že v marcu. Visoke grede so toplejše in bolj suhe od zemlje v zelenjavnem vrtu. Če niste še nič sadili in sejali lahko to naredite tudi v aprilu.
V visoko gredo lahko sadimo zelenjadnice, zelišča in sadne posebnosti. Manjše visoke grede lahko postavite na večji balkon ali teraso. Tudi ob poteh okrog hiše je dovolj prostora za visoko gredo, ki bo popestrila podobo hiše in vrta.
Kaj sadimo v maju?
Ne hitimo s paradižnikom, papriko, jajčevci, kumarami, melonami, bučkami in ostalimi plodovkami, ki na vrt pridejo v maju. Če niste pozorni na koledar vas v trgovinah hitro prevzamejo sadike paradižnika.
V aprilu vse toplotno zahtevne vrtnine sadimo samo v rastlinjak. V toplejših področjih Slovenije, ki imajo mediteransko podnebje lahko ta dela opravimo že v aprilu.
Zeleni svet priporoča:
Ruske vile se uporabljamo v vseh tipih tal, ki so primerno vlažna in se lahko drobijo. Uporabne so tudi za težka, ilovnata tla, ki jih obdelamo takrat, ko so primerna za delo.
Ob koncu zime počakamo, da se primerno osušijo, v poletnem obdobju jih pred obdelavo močno zalijemo, da so bolj rahla. V jesenskem času jih obdelamo pred jesenskim deževjem in večjim mrazom. Vedno delamo takrat, ko se zemlja ne oprijema za orodje ali obutev. Priporočamo rahljanje primerno vlažnih tal, ki jih z Ruskimi vilami pripravimo brez težav in napora.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-PREMIUM MODEL (NOVO), ki so iz najboljših materialov in so v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kvalitetna izdelava in materiali.
KLIKNITE TUKAJ za nakup Ruske vile-OSNOVNI MODEL, ki so narejene bolj preprosto. Nekoliko cenejše in lažje dostopne.
Razliko med Ruskimi vilami Premium in osnovni model si lahko ogledate s klikom tukaj
© Zeleni svet
Odlična spletna stran. Vaši nasveti so zelo koristni in uporabni. Hvala
Pozdravljeni g. Vojko, hvala za spodbudne besede in pohvale. Veseli nas, da nam sledite in vam naši nasveti koristijo.
Lepo pozdravljen!
Zahvaljujem se vam za odlično svetovanje in to ob pravem času.
Vse napotke redno uporabljam.
Silva
Pozdravljeni, hvala tudi vam, ker nam sledite.
pozdravljeni.Hvala vam za vaše nasvete.Prosila bi ce še enkrat objavite nasvet:katero zelenjavo ne sadimo skupaj .Hvala
Pozdravljeni ga. Majda, pošljite nam mail in vam pošljemo tabele dobri in slabi sosedje.
Odlična spletna stran. Vas pridno spremljam. Ruske vile pa priporočam. So odličen pripomoček in mi nadvse dobro služijo. Hvala. 🙂
Pozdravljeni ga. Monika, hvala ker nam sledite, Ruske vile so odlične.
Zanima me kje dobite tako lepo slamo, kot, da je presejana, drugače je veliko semena vmes.Je to pšenična, ali ječmenova, ali od ovsa, rži?
Lep pozdrav, naj lepo uspeva.
Marija Megušar
Pozdravljeni, pripelje jo bližnji kmet s prikolico.